آیة الله شیرازی فرمودند: اهل بیت علیهم السلام در همه زمینه ها بهترین الگو برای ما می‌باشند. یکی از اموری که باید از اهل بیت علیهم السلام بیاموزیم وبه کار بندیم این است که آن بزرگواران ثروت ومال فراوانی به دست می‌آوردند ولی همه را در راه خدا انفاق می‌کردند. چراکه مال وثروت دنیا وبه طور کلی همه مظاهر دنیوی که در نظر بسیاری از ما ارزشمند است، نزد آنان هیچ ارزشی ندارد.

ایشان افزودند: آنچه نزد آنان ارزشمند است تنها امور خدایی است وبه عنوان مثال برآوردن گرفتاری‌های شیعیان وهدایت مردم نزد اهل بیت ارزشمند است. از همین روست که می‌بینیم سالانه افراد گرفتار وبیمار وحاجتمند بسیاری در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امیر، سیدالشهدا، ثامن الائمه ودیگر مشاهد مشرفه اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین به حاجت خود می‌رسند وگرفتاریشان رفع می‌شود. همین طور به برکت این انوار مقدسه چه بسیار از انسان ها هدایت شده اند ومی شوند و به رستگاری و عاقبت به خیری دست می‌یابند. به عبارت دیگر متاع دنیا کم‌ترین بهایی نزد اولیای خدا ندارد و فقط و فقط رضای خدا و طاعت الهی مد نظر آنان می‌باشد.

مرجع عالی قدر خاطرنشان کردند: ما نیز باید با تأسی به پیشوایان خود در این نکته بیندیشیم که برای چه هدفی آفریده شده ایم و چه نقشی را باید ایفا کنیم. مسلماً فلسفه وجودی انسان خورد وخوراک وتهیه مسکن وپوشاک ودیگر نیازهای مادی نیست وشایسته نیست که انسان عمر شریف را فقط و فقط صرف این اهداف و نیازهای کم اهمیت نماید. بلکه باید از سرمایه عمر خود به گونه ای استفاده کند که در عالم آخرت برایش سودمند باشد وآن را در راه فرمانبرداری از خدای متعال ودستگیری از نیازمندان وبرآوردن حوایج برادران ایمانی صرف نماید. خدای متعال از ما می‌خواهد به قدری که اموراتمان بگذرد وتوش وتوان فعالیت وعبادت داشته باشیم غذا بخوریم، نه این که بیش از این به خوراک خود اهمیت دهیم، یا در خوردن آن افراط واسراف کنیم، یا خدای ناکرده به خاطر آن با همسرمان اختلاف ایجاد کنیم.

آیت الله شیرازی در بخش دیگری از بیاناتشان به جایگاه والای زمین کربلا اشاره نموده، تأکید کردند: جماعتی از اعاظم علما وفقهای ما نظیر شیخ انصاری، سید ابوالحسن اصفهانی، سید محمد کاظم یزدی، میرزا محمد تقی شیرازی ومیرزای نایینی ـ به پیروی از روایات گهربار اهل بیت علیهم السلام ـ در رساله‌های عملیه خود فرموده اند: نمازخواندن در شهر کربلا ـ ونه فقط حرم مطهر سیدالشهدا یا قمربنی هاشم سلام الله علیهما ـ از نمازگزاردن در مسجدالحرام فضیلت بیشتری دارد.

ایشان همچنین توصیه کردند: قدر نعمت زیارت حرم ملکوتی سیدالشهدا علیه السلام را بدانید ودر آن جا تصمیم بگیرید خدمات خود را گسترش دهید ودر راهی که هستید ثابت قدم بمانید. این را بدانید که ایجاد مقدمات ازدواج پسران ودختران وتسهیل در آن از مواردی است که قرآن آن را «ما عِندَ الله» می‌داند ونزد خدا باقی می‌ماند. در کربلا از خدا واهل بیت علیهم السلام کمک بخواهید تا شما را در ارائه خدمات بیش از پیش یاری کنند وتصمیم بگیرید از وقت وپول ونیرو وگفتار خود در راه اجرای اوامر اهل بیت علیهم السلام ـ که یکی از مهم ترین آنها تسریع وتسهیل در ازدواج است ـ بیش از گذشته استفاده نمایید. اتخاذ چنین تصمیمی از نشانه‌های عنایت اهل بیت علیهم السلام وقبولی عمل است.

امیدوارم با سلامت وقبولی زیارت به وطن خود بازگردید.

 

/شیعه نیوز