با توجه به این که خداوند فرموده"فقط مرا بخوانید"گفتن « یاعلی،یا حسین و...» سبب شرک نمی‌شود؟

 

خداوند در یک آیه فرموده است: ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ. غافر / ۶۰. >> مرا بخوانید تا (دعای) شما را بپذیرم! و از طرف دیگر فرموده است: یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ ابْتَغُواْ إِلَیْهِ الْوَسِیلَة. المایده / ۳۵. ای کسانی که ایمان آورده‏اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید! و وسیله‏ای برای تقرب به او بجویید.

و نیز از قول برادران حضرت یوسف علیه السلام نقل فرموده که به حضرت یعقوب فرمودند: یَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا کُنَّا خَاطِیِینَ. گفتند: «پدر! از خدا آمرزش گناهان ما را بخواه، که ما خطاکار بودیم!» و حضرت یعقوب علیه السلام نیز که پیامبر خدا بود به آن‌ها قول داد که در آینده نزدیک از خداوند برای آن‌ها طلب استغفار خواهد کرد: قَالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ رَبِّی إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ. یوسف / ۹۷ و ۹۸.

گفت: «بزودی برای شما از پروردگارم آمرزش می‏طلبم، که او آمرزنده و مهربان است! اگر قرار بود که توسل به غیر خدا شرک بود، حضرت یعقوب که پیامبر خداوند بود، نباید به آن‌ها چنین قولی می‌داد و باید آن‌ها را از این کار شرک‌آلود نهی می‌کرد. خداوند نیز بعد از نقل این واقعه نمی‌گوید که کار آن‌ها شرک بوده است.

و باز در آیه خطاب به پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرماید: وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِیمًا. النساء / ۶۴. و اگر آنان، هنگامی که به خود ستم می‏کردند (و فرمانهای خدا را زیر پا می‏گذاردند)، به نزد تو می‏آمدند و از خدا طلب آمرزش می‏کردند و پیامبر هم برای آنها استغفار می‏کرد خدا را توبه پذیر و مهربان می‏یافتند.

این آیه صراحت دارد که آمدن به سراغ پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و او را بر در درگاه خدا شفیع قرار دادن، و وساطت و استغفار آن حضرت برای گنهکاران نه تنها شرک نیست ؛ بلکه سبب پذیرش توبه، و رحمت الهی نیز می‌شود.

اگر وساطت، دعا، استغفار و شفاعت خواستن از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم شرک بود، چگونه امکان داشت که خداوند چنین دستوری را به گنهکاران بدهد! به این نکته نیز باید توجه داشت که پیامبران و ائمه علیهم السلام آمرزنده گناه نیستند ؛ بلکه آن‌ها فقط می‏توانند از خدا طلب آمرزش کنند و از آن‌جایی که آن‌ها بندگان برگزیده خداوند هستند و در نزد خداوند آبرو دارند، خداوند شفاعت آنان را می‌پذیرد و در آمرزنده حقیقی خداوند است.گروه پاسخ به شبهات
مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)