هنرمندان سعودی و رسوایی وهابیت

 

این"افشاگری هنری"عرصه را بر وهابیت تنگ کرده است، البته نه در عمل، بلکه در تعبیر از باطنشان. و حال، اگر از سوی هییت امر به معروف و نهی از منکر آل سعود، آزادی و امنیت بیشتری بدست آورند، چه چیزها که از جامعه وهابیت دیده نخواهد شد؟!!!

 

۲۰/۰۱/۲۰۰۸میلادی

به قلم سامی جواد کاظم


هر چه تلاش می‌کنم خود را از فضای وهابیت و مخلّفاتش در جامعه دور نگه دارم، باز، روحم بیشتر به دنبال رخدادهای جدید عصر وهابیت کشیده می‌شود، ولی این رخدادها و اقرارها، از زبان پیروان خودشان است، نه از جانب مخالفان، زیرا"اگر انتقاد از سوی منکر وهابیت باشد ردّ آن آسانتر است"...

می گویند کار از کار گذشته و پیمانه لبریز شده، و امروز، دیگر کار به جایی رسیده که شهروندان جامعه خودشان نیز، شروع به انتقاد از پیروان این افکار ضالّه نموده اند. در حالی که قبلاً آن (تفکرات وهابیت) را عامل رهایی دهنده شان از مشکلات فرهنگی و تمدنی جامعه می‌دانستند! اما اکنون می‌بینند که بیشتر و بیشتر، در ورطه گمراهی و رذالت تباه شده اند.

چنانکه کارگردان سعودی به نام حسن عسیری، با کارهای هنری خود، به این واقعیت اعتراف می‌کند. یکی از کارهای وی سریال برادران موسی است که نکات منفی غیر قابل کتمانی از وهابیت را نشان می‌دهد و برای همین بعضی از شبکه‌های ماهواره ای متموّل وهابیت، تلاش زیادی کردند تا قسمتهایی از آن را حذف کنند...

حسن عسیری در سریال برادارن موسی تلاش کرده تا تصاویر متعدد و مکرّری از مسائل اجتماعی که در جامعه سعودی از حساسیت بالایی برخوردار است، مثل لواط و ناهنجاری جنسی و هتک ناموس و از هم پاشیدگی خانوادگی و آدم ربایی را با کمال صداقت و امانت در فیلم خود نمایش دهد.

"با وجود این واقعیات، آل سعود، به کدامین افکار وهابیت افتخار میکند!؟"

حسن عسیری، بعد از سانسور اجباری! بعضی از صحنه‌های داغ (مقصود صحنه‌هایی است که از واقعیت وهابیت پرده بر می‌دارد) از سریال خود، اکنون به مونتاژ دوباره آن مشغول است!!! زیرا این شبکه‌های ماهواره ای، آن صحنه‌های افشا کننده را دوست نداشتند و منع کرده بودند... اما العسیری با شهامتی مثال زدنی سریال جنجالی دیگری را با نام زنجیرها ساخت که در شبکه MBC پخش شد. این سریال، در آغاز سال ۲۰۰۷ آراء و نظرات مثبت زیادی را کسب نمود.

عسیری در دفاع از کارهای خود می‌گوید: من فقط به طرح مسائل مهمی که زندگی اجتماعی (عربستان) در گیر با آن است، می‌پردازم و تلاش می‌کنم با کارهای هنری خود واقعیت زندگی جامعه سعودی را آشکار نمایم. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که در سریال برادران موسی بازیگران بزرگی همچون هیفاء حسین و عبد الناصر الزائر و لمیاء طارق و عبیر احمد نقش آفرینی کرده اند.

گفتنی است این"افشاگری هنری"عرصه را بر وهابیت تنگ کرده است، البته نه در عمل، بلکه در تعبیر از باطنشان. و حال، اگر از سوی هییت امر به معروف و نهی از منکر آل سعود، آزادی و امنیت بیشتری بدست آورند، چه چیزها که از جامعه وهابیت دیده نخواهد شد؟!!!

 

 

منبع: www.burathanews.com

ترجمه: سلام شیعه

 سایت سلام شیعه