ماجرای سرداب امام زمان چیست؟

سرداب به معنی زیرزمین است، اکثر خانه‌های مناطق گرمسیری عراق، از قدیم و ندیم دارای سرداب می‌باشند، تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرند، خانه امام حسن عسکری (علیه السلام) در شهر سامرا نیز دارای سرداب بود، مدتی امام هادی (علیه السلام) و امام حسن عسکری (علیه السلام) در این سرداب زندگی کردند، و حضرت مهدی (علیه السلام) نیز در این سرداب زندگی نموده است، بنابراین، این سرداب به خاطر زندگی این بزرگواران، مبارک و پر میمنت شده است.

عصر معتضد عباسی (شانزدهمین خلیفه عباسی) بود، او در بغداد می‌زیست، او سپاهی را به سامرا برای دستگیری حضرت مهدی (علیه السلام) فرستاد، یکی از مأموران برجسته او به نام ‹‹رشیق›› می‌گوید: وقتی که سپاه معتضد وارد سامرا شدند، از آنجا به طرف آن سرداب که حضرت مهدی (علیه السلام) در آنجا بود، هجوم آوردند، پشت در سرداب صدای تلاوت قرآن را از حضرت مهدی (علیه السلام) که در سرداب بود شنیدند، لشگر در پشت در سرداب اجتماع نمودند، تا امام صعود نکند و بیرون نرود، فرمانده لشگر در پیشاپیش لشگر ایستاده بود، تا همه افراد لشگر برسند.

ناگاه حضرت مهدی (علیه السلام) از راهی که به در سرداب منتهی می‌شد آمد، و از پیش روی لشگر عبور کرد و رفت و غایب شد. در این هنگام فرمانده لشگر، خطاب به سپاه گفت: ‹‹وارد سرداب شوید و مهدی (علیه السلام) را دستگیر کنید.››

سپاهیان گفتند: مگر ندیدی که مهدی (علیه السلام) از روبروی تو عبور کرد. فرمانده گفت: من او را ندیدم، شما که دیدید چرا به او حمله نکردید؟ سپاهیان گفتند: ما گمان کردیم که تو او را دیدی، چون فرمانی ندادی ما نیز حرکتی از خود نشان ندادیم. (بحارالانوار ج۵۲، ص۵۲ و ۵۳).

به این ترتیب حضرت مهدی (علیه السلام) با قدرت اعجاز، از گزند سپاه خونخوار معتضد نجات یافت و غایب گردید. این سرداب مبارک، از آن زمان تاکنون- در کنار مرقد مطهر امام هادی (علیه السلام) و امام حسن عسکری (علیه السلام) باقی مانده است، و شیعیان کنار آن سرداب می‌روند و به خاطر آنکه در آن سرداب، سه امام، امام هادی (علیه السلام) و امام حسن عسکری (علیه السلام) و حضرت مهدی (علیه السلام) مدتی زندگی نموده اند، تبرک می‌جویند، زیرا آن سرداب خانه ای است که خداوند آن را شایسته احترام و اکرام نموده است.
 شیعه آنلاین