ماجرای سرداب امام زمان چیست؟

سرداب به معنی زیرزمین است، اکثر خانه های مناطق گرمسیری عراق، از قدیم و ندیم دارای سرداب می باشند، تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرند، خانه امام حسن عسکری (ع) در شهر سامرا نیز دارای سرداب بود، مدتی امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) در این سرداب زندگی کردند، و حضرت مهدی (ع) نیز در این سرداب زندگی نموده است، بنابراین، این سرداب به خاطر زندگی این بزرگواران، مبارک و پر میمنت شده است.

عصر معتضد عباسی (شانزدهمین خلیفه عباسی) بود، او در بغداد می زیست، او سپاهی را به سامرا برای دستگیری حضرت مهدی (ع) فرستاد، یکی از مأموران برجسته او به نام ‹‹رشیق›› می گوید: وقتی که سپاه معتضد وارد سامرا شدند، از آنجا به طرف آن سرداب که حضرت مهدی (ع) در آنجا بود، هجوم آوردند، پشت در سرداب صدای تلاوت قرآن را از حضرت مهدی (ع) که در سرداب بود شنیدند، لشگر در پشت در سرداب اجتماع نمودند، تا امام صعود نکند و بیرون نرود، فرمانده لشگر در پیشاپیش لشگر ایستاده بود، تا همه افراد لشگر برسند.

ناگاه حضرت مهدی (ع) از راهی که به در سرداب منتهی می شد آمد، و از پیش روی لشگر عبور کرد و رفت و غایب شد. در این هنگام فرمانده لشگر، خطاب به سپاه گفت: ‹‹وارد سرداب شوید و مهدی (ع) را دستگیر کنید.››

سپاهیان گفتند: مگر ندیدی که مهدی (ع) از روبروی تو عبور کرد. فرمانده گفت: من او را ندیدم، شما که دیدید چرا به او حمله نکردید؟ سپاهیان گفتند: ما گمان کردیم که تو او را دیدی، چون فرمانی ندادی ما نیز حرکتی از خود نشان ندادیم. (بحارالانوار ج۵۲، ص۵۲ و ۵۳).

به این ترتیب حضرت مهدی (ع) با قدرت اعجاز، از گزند سپاه خونخوار معتضد نجات یافت و غایب گردید. این سرداب مبارک، از آن زمان تاکنون- در کنار مرقد مطهر امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) باقی مانده است، و شیعیان کنار آن سرداب می روند و به خاطر آنکه در آن سرداب، سه امام، امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) و حضرت مهدی (ع) مدتی زندگی نموده اند، تبرک می جویند، زیرا آن سرداب خانه ای است که خداوند آن را شایسته احترام و اکرام نموده است.
 شیعه آنلاین