در این فیلم سعی شده تا آداب و رسوم و سنن جامعه عرب آن زمان به تصویرکشیده شود. مجیدی به انتخاب خود واقعیت زندگی محمد را نشان داده و آن را توجیه اسلام و سندی برای اسلام می‌داند. وی اینطور استدلال کرده است که بیش از دویست فیلم درباره حضرت عیسی و بیش ازصد فیلم درباره حضرت موسی ساخته شده است اما پیرامون حضرت محمد تنها چهل مورد فیلم ساخته شده است. 
لوموند درباره فیلم محمد رسول الله مجیدی در یادداشتی به بررسی و تحلیل فیلم محمد رسول الله مجید مجیدی پرداخته است: 
این یک بازی بزرگی است که بیش از سه دهه جریان دارد اما منشا آن از قرن هفتم و شروع اختلافات مذهبی بین دو شاخه اصلی اسلام یعنی شیعه و سنی بوده است. پس ازسال ۲۰۰۳ و سقوط صدام بین دو کشورایران و عربستان رقابت مذهبی بین شیعه و سنی (البته منظور آنها مفتی‌های وهابی حاکم درعربستان است) به وجود آمده که این بار نه درحوزه نظامی بلکه آنها در حوزه فرهنگی به‌خصوص سینما درگیر شده‌اند. 
برای اولین‌بار یک فیلم ایرانی درباره پیامبراسلام به صورت سه گانه ساخته توسط مجید مجیدی تولید شده است. مجیدی کارگردان فیلم «بچه‌های آسمان» است که درسال ۱۹۹۸ نامزد دریافت اسکار برای بهترین فیلم خارجی بود او بعد از این موفقیت بلندپروازانه اعلام کرده بود که قصد دارد برای جهان اسلام فیلم بسازد. 
مجید مجیدی خود را نماینده اسلام می‌داند درحالی‌که اغلب مفتی‌های خشک مقدس وهابی عربستانی دیدن این فیلم را ممنوع وتحریم کرده‌اند و مخالف آن هستند آنها فیلم را درجه بالا کفر دانسته‌اند چرا که او پیامبر مظهر والای انسانیت را به تصویر کشیده و قرار است به زبان‌های انگلیسی عربی فرانسوی و اسپانیایی پخش شود اما مجید مجیدی دراین میان محتاطانه سکوت اختیارکرده و کارخود را ادامه می‌دهد. 

آیا قصد دارد تشیع را جهانی کند! 
حالا که فیلم در ایران به نمایش عمومی درآمده بحث‌ها وجنجال‌های زیادی را به دنبال داشته است و اوضاع به همان اندازه وسعت کار وخیم است. تهران می‌گوید که هدف از فیلم افزایش آگاهی مردم درباره دین اسلام است و برای تولید این فیلم که بزرگترین پروژه سینمایی ایران محسوب می‌شود بیش از ۲۳ میلیون یورو بودجه هزینه کرده‌اند. دراین فیلم سعی شده تا آداب و رسوم و سنن جامعه عرب آن زمان به تصویرکشیده شود. مجیدی به انتخاب خود واقعیت زندگی محمد را نشان داده و آن را توجیه اسلام و سندی برای اسلام می‌داند. وی اینطور استدلال کرده است که بیش از دویست فیلم درباره حضرت عیسی و بیش ازصد فیلم درباره حضرت موسی ساخته شده است اما پیرامون حضرت محمد تنها چهل مورد فیلم ساخته شده است. 
مجیدی در یک فیلم طولانی سعی کرده تا زندگی و شخصیت پیامبر را بر روی پرده سینما برای ایرانیان ارائه کند. ولی آیا ابراهیم اولین بار مردم را به رستگاری هدایت کرد یا یوسف یا سلیمان! مفتی‌ها وهابی درعربستان این استدلال مجیدی را رد کرده‌اند و معتقدند ایرانیان با چنین ترفندی می‌خواهند تشیع را گسترش بدهند. درحالی که ۹۰٪ مسلمانان اهل سنت هستند. آنها ایرانیان را به دلیل سنت‌های فارسی که هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و همه پراز آمیختگی است محکوم می‌کنند. 
به تازگی نیز «سیدکا فاضل» عضو کمیته امورخارجه عربستان در روزنامه الاشرق‌ الوسط گفته است:« آیا این رژیم آخوندی که درهرگوشه دنیا راه نفوذ پیدا کرده می‌خواهد شیعه را صادر کند» شاید این مسئله کمی اغراق آمیز باشد ولی هرچه هست باعث خشم مفتی‌های وهابی در عربستان سعودی شده است آنها در مجموعه تلویزیونی امام علی هم که ساخته‌اند او را جانشین پیامبر اسلام معرفی کرده‌اند و حالا هم باعث تحریک خشم ریاض شده‌اند که می‌خواهند از طریق سینما و هنرهفتم تفکرات خود را القا کنند.
 شیعه نیوز