آیت‌الله خزعلی:امیرالمومنین مخاطب خاص «یا ایهاالذین آمنوا»های قرآن است

هرجا در قرآن «یا ایهاالذین آمنوا» است، رییس، شریف و امیر آن، علی‌ابن ابی‌طالب است که بسیاری از علمای اهل سنت نیز به آن اشاره کرده‌اند. به گزارش شیعه نیوز به نقل ازایکنا آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی، دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر در سخنرانی ‌پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، غدیر خم را عید اساس دین، اکمال نعمت، اتمام دین و رضای پروردگار و عید مأیوس شدن براندازان و کفار با انتصاب امام علی (علیه السلام) عنوان کرد و آن را به همگان تبریک گفت. وی با نقل روایتی از ابن‌عباس، مبنی بر اینکه فضایل امام علی (علیه السلام) بیش از ۳۰ هزار است، تصریح کرد:
فضیلت این مرد از شمارش بیرون است. دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر در ادامه با بیان اینکه «یا ایهاالذین آمنوا» در قرآن ۸۹ بار تکرار شده که همه در مدینه بوده و هیچ یک در مکه نبوده، افزود: 
این تعداد «یا ایهاالذین آمنوا» در ۲۰ سوره آمده که ۱۱نوبت آن در سوره بقره و ۱۶ نوبت آن در سوره مایده آمده است. آیت‌الله خزعلی با بیان شرایط مسلمانان قبل از هجرت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از مکه به مدینه، به بیان برخی از ویژگی‌های امام علی (علیه السلام) ‌پرداخت. سخنران ‌پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران یادآور شد: امام علی (علیه السلام) در جنگ خندق ضربتی را وارد کردند که ‌پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره آن فرمودند: «تمام مردم و طایفه جن تا قیامت هرچه عبادت کنند، مادون ضربت علی است در خندق» آیت‌الله خزعلی: امام علی (علیه السلام) در جنگ خندق ضربتی را وارد کردند که ‌پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره آن فرمودند: «تمام مردم و طایفه جن تا قیامت هرچه عبادت کنند، مادون ضربت علی است در خندق» وی تأکید کرد: هرجا در قرآن «یا ایهاالذین آمنوا» است، رییس، شریف و امیر آن، علی‌ابن ابی‌طالب است که تعدادی از علمای اهل سنت نیز به آن اشاره کرده‌اند و مردم باید با عزت در این زمینه کار کنند.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر در بخش دیگری از سخنان خود در جمع نمازگزاران تهرانی، به سخن شهید مدرس مبنی بر اینکه «سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ما» اشاره کرد و گفت:
برخی تا آن روز می‌گفتند که روحانیت به سیاست کاری نداشته باشند، در حالی که سیاست از ارکان دیانت است و من با عرض ادب به مرحوم مدرس می‌گویم: « سیاست ما دیانت ماست، کم است، بلکه سیاست ما قوام دیانت ماست.» این حافظ و مفسر قرآن کریم در ادامه با بیان اینکه سوره مایده در نزول سوره ۱۱۲ است، ابراز داشت: در این سوره قوا کاملا تقویت شده، لذا ۱۶ بار «یا آیهاالذین آمنوا» تکرار شده و در ابتدای سوره نیز «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ...» آمده که معلوم می‌شود مطالب مهمی در پیش است. آیت‌الله خزعلی با اشاره به آیه ۶۷ سوره مایده؛
«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ...» 
با بیان برخی جزییات واقعه غدیر و پاسخ‌گویی به شبهات برخی اهل تسنن در این رابطه پرداخت. وی همچنین به مسئله تضییع حق امام علی (علیه السلام) در خلافت و درخواست مردم از ایشان برای ‌پذیرفتن آن اشاره کرد و توضیح داد: علی (علیه السلام) می‌فرماید: « به خدا تا زمانی که امور مسلمین روبراه است، من تسلیم هستم و می‌دانم حق با من است و بگذارید جور با من باش، ولی برای انسجام کار مردم تسلیم هستم.» سیاست ما قوام دیانت ماست سیاست از ارکان دیانت است و من با عرض ادب به مرحوم مدرس می‌گویم: « سیاست ما دیانت ماست، کم است، بلکه سیاست ما قوام دیانت ماست.» دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر در ادامه به ذکر دو خاطره و رویداد در خصوص فضایل امام علی (علیه السلام) به نقل از مرحوم علامه محمدتقی جعفری پرداخت. این مفسر قرآن کریم، با بیان اینکه تا کنون در ۲۹ استان بنا گذاشته شده که عید غدیر، عید بزرگ ما است، اظهار داشت: تنها استان کردستان باقی مانده که به آنجا نیز سفر خواهم کرد. همچنین در کشورهای آلمان، هلند، بلژیک، کشورهای حاشیه دریای خزر و هند نیز این مطلب را اعلام کرده‌ام که پذیرفته شده است.

منبع خبر: ایکنا

 


 سایت شیعه نیوز