۲۰ صفر سال ۳ هجری: فاجعه بیر معونه

عامر بن ‏مالک، معروف به مُلاعب ‏الأسِنَّه که از بزرگان بنی‏عامر بود، به نزد رسول خدا)ص(در مدینه رفت و دو اسب و لوازم جانبی آن‏ها را به آن حضرت هدیه کرد. ولی پیامبر)ص(فرمود: من هدیه مشرک را نمی‏پذیرم. آن حضرت وی را به دین اسلام دعوت کرد و پیام وحی را بر او عرضه نمود.
عامر بن ‏مالک، دین اسلام را نپذیرفت و شهادتین را بر زبان جاری نکرد ولیکن آن را نفی هم ننمود. وی به پیامبر)ص(گفت: ای محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)! کار تو را نیکو و شرافتمند می‏بینم. من نیز دارای قوم و قبیله‏ای هستم که پیوستن آنان به تو و دین تو، موجب عزت و اعتلای بیشتر تو می‏گردد. بدین جهت از تو می‏خواهم مبلغانی را به همراه من اعزام نمایی تا افراد قبیله‏ام را با قرآن و احکام اسلام آشنا سازند.
پیامبر)ص(فرمود: از اهالی نجد نسبت به جان مبلغان بیمناکم. عامر گفت: من ضمانت آنان را بر عهده می‏گیرم. آنان در پناه من قرار خواهند داشت.
پیامبر)ص(چهل تن و به روایتی هفتاد تن از اصحاب خود را که از قاریان قرآن و از انصار بودند، برگزید و به همراه عامر بن ‏مالک اعزام نمود و امیری آنان را بر عهده منذر بن ‏عمرو ساعدی گذاشت. این دسته از مبلغان پس از خروج از مدینه و پیمودن راه طولانی به"بیر معونه"که محل آب بنی‏سلیم بود فروآمدند. این آب، گرچه به بنی‏سلیم متعلق بود ولی در میان زمین‏های بنی‏سلیم و بنی‏عامر قرار داشت و ابتدای اراضی این دو قبیله، از این جا آغاز می‏گردید.
عامر بن ‏مالک به سوی قبیله خویش رفت تا آنان را از آمدن مبلغان دینی و پناه دادنشان با خبر گرداند.
اما مبلغان دینی، یک تن از میان خود را برگزیده و نامه پیامبر)ص(را به وی دادند، تا به دست عامر بن ‏طفیل که رییس قبیله بنی‏سلیم بود برساند. نام حامل نامه، حرام‏ بن‏ ملحان بود که نامه پیامبر)ص(را به دست عامر بن ‏طفیل که در جمع مردان قبیله خود بود، رسانید.
عامر بن ‏طفیل و دیگر بزرگان قبیله بنی‏سلیم بدون این که نامه پیامبر)ص(را بخوانند، ناجوانمردانه اقدام به کشتن حرام‏ بن‏ ملحان، نامه رسان پیامبر)ص(کردند. آنان پس از کشتن نامه‏رسان، به فکر کشتن سایر مبلغان دینی برآمدند. بدین جهت از قبیله بنی‏عامر یاری خواستند.
ولی بنی‏عامر، به دلیل این که مبلغان را در پناه خود گرفته بودند، از یاری بنی‏سلیم خودداری کردند.
گفتنی است که عامر بن ‏مالک)رییس قبیله بنی‏عامر(برای آگاه کردن سایر افراد قبیله خود و اهالی نجد، از آن منطقه دور بود، و الاّ هرگز اجازه نمی‏داد که دشمنان بر ضد مبلغان اسلامی دسیسه کنند.
اما عامر بن ‏طفیل از طایفه‏های بنی‏سلیم، از تیره‏های"عصیه"،"رعل"و"ذکوان"یاری جست. افراد این قبایل، وی را اجابت کرده و به یاری‏اش شتافتند.
آنان پس از هم‏سوگند شدن، به سوی مبلغان یورش برده و تمامی آنان را به شهادت رسانیدند. دو تن از مبلغان دینی که از جمع دوستان خود دور بودند، از دور، پرندگانی را مشاهده کردند که بر بالای سر دوستانشان پرواز می‏کردند. این امر، آنان را به تردید انداخت. بی‏درنگ برگشتند ولی در کمال شگفتی دیدند که تمامی یارانشان کشته شدند.
آنان تصمیم گرفتند که به مدینه برگشته و این خبر ناگوار را به رسول خدا)ص(برسانند. ولی در برگشت با مهاجمان مواجه شده و با آنان به نبرد برخاستند. یک تن از مبلغان به نام حارث ‏بن ‏صَمَّه پس از کشتن دو تن از مهاجمان، به دست آنان اسیر گردید. آنان به حارث گفتند: ما نمی‏خواهیم تو را بکشیم، خودت بگو ما با تو چه کنیم؟ حارث گفت: مرا به قتلگاه دوستان و یارانم ببرید، آن گاه از من بری‏الذّمه گردید.
آنان همین کار را کرده و او را به قتلگاه سایر یارانش برده و در آن جا رهایش کردند. حارث، شمشیرش را به دست گرفت و دلیرانه با آنان به نبرد پرداخت و دو تن دیگر از آن مشرکان را به هلاکت رسانید و سرانجام به دست آنان به شهادت رسید.
اما مبلغ دیگر به نام عمرو بن ‏امیه که اسیر مهاجمان شده بود، چون از تیره"مضر"بود، از کشتن او صرف نظر کرده و به جای کشتن وی، سرش را تراشیده و رهایش نمودند. عمرو بن ‏امیه، در راه بازگشت از نجد، با دو تن از اهالی آن منطقه همراه و آشنا گردید. آن دو، از طوایفی بودند که با پیامبر)ص(پیمان داشتند و عمرو بن‏ امیه از آن بی‏خبر بود.
وی، تصورش بر این بود که این دو تن نیز از قوم و قبیله مهاجمان بنی‏سلیم هستند. به همین جهت هنگامی که در سایه درختی آرمیده و به خواب رفته بودند، هر دو را کشت و سپس به مدینه برگشت. پیامبر)ص(از کشته شدن این دو تن، ناراحت شد و فرمود که آن دو از طوایف هم‏پیمان ما بودند. حال ما باید دیه آنان را بپردازیم. آن حضرت به مانند دیه مسلمانان، برای خانواده آن دو، دیه فرستاد.
خبر بیرمعونه، هنگامی به پیامبر)ص(رسید که در همان زمان خبر ناگوار فاجعه رجیع و کشته شدن مرثد و یارانش نیز به وی رسیده بود. این دو خبر، آن حضرت را بسیار ناراحت و متأثر کرد. آن حضرت به مدت پانزده روز و به روایتی چهل روز پس از نماز دست به دعا برمی‏داشت و قاتلان مبلغان دینی را نفرین و لعنت می‏کرد، تا این که این آیه نازل شد: لَیْسَ لَکَ مِنَ الْاَمْرِ شَیْیٌ اَوْ یَتُوبُ عَلَیْهِمْ اَوْ یُعَذِّبَهُمْ فَاِنَّهُم ظالِموُنَ.(۱)
این واقعه در روز بیستم ماه صفر سال سوم هجری، مطابق با سی و ششمین ماه هجرت رسول خدا)ص(به مدینه منوره به وقوع پیوست.(۲)

علامه مجلسی این واقعه را ماه صفر سال چهارم قمری، چهارده ماه پس از جنگ احد می‏داند و ماجرای آن را به همین صورتی که در این جا بیان شد، آورده است و در آخر یادآوری کرده است که آیه معروف وَلا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوُا فی سَبیلِ اللّهِ اَمواتاً بَلْ اَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقوُنَ، (۳) در شأن شهیدان این واقعه نازل شده است.(۴)


پی نوشت ها:
۱- سوره آل‏عمران (۳)، آیه ۱۲۸
۲- نک: المغازی (واقدی)، ج۱، ص ۳۴۶ و تاریخ ‏ابن‏خلدون، ج۱، ص ۴۲۲
۳- سوره آل‏عمران(۳)، آیه ۱۶۹
۴- بحارالانوار (علامه مجلسی)، ج۲۰، ص ۱۴۷سایت تشیع نیوز