۱ - انفاق 

هشام بن سالم می‏گوید: امام صادق‏ علیه السلام ‏هنگامی که تاریکی شب فرا می‏رسید، انبانی ‏از نان و گوشت و پول را بر می‏داشت و بر دوش‏ می‏نهاد و به سوی نیازمندان شهر مدینه ‏می‏شتافت و آن‏ها را میانشان تقسیم می‏کرد. آن‏ها او را نمی‏شناختند. زمانی که امام‏صادق ‏علیه السلام رحلت کرد و آن انفاق‏های شبانه‏ ادامه پیدا نکرد، نیازمندان فهمیدند که چه‏کسی هرشب به آن‏ها غذا و پول می‌‏داد.

۲ - دوری از بخل 

فضل بن ابی قره می‏گوید: امام صادق‏علیه السلام را دیدم که از اول شب تا صبح، خانه خدا را طواف کرد و این دعا را خواند: خدایا! مرا از شر بخل نفسم برهان! گفتم: به فدایت ‏شوم! از شما غیر از این دعا را نشنیدم؟ فرمود: چه چیزی بدتر از بخل‏ نفس! بعد آیه «و من یوق شح نفسه...» را خواند. 

۳ - دعا هنگام پیشآمد ناگوار 

امام صادق‏ علیه السلام هر گاه به پیشآمد ناگواری ‏بر می‌خورد، زنان و اطفال را جمع می‏کرد و دعا می‏کرد و آن‏ها آمین می‏گفتند. 

۴ - سجده بر تربت‏ حسینی 

امام صادق ‏علیه السلام جز بر تربت ‏حسینی سجده‏ نمی‏کرد. 

۵ - در نیامیختن روزه با لذت 

امام صادق‏ علیه السلام هنگامی که روزه می‏گرفت، ریحان را بو نمی‏کرد. از او علت این امر را پرسیدند. فرمود: من دوست ندارم که روزه‏ام‏ را با لذت درهم آمیزم. 

۶ - زیارت امیرالمؤمنین(‏ع) 

از صفوان جمال روایت‏شده است: با امام‏صادق ‏علیه السلام وارد کوفه شدیم. امام فرمود: ای‏صفوان! شتر را بخوابان، که این جا نزدیک‏ قبر جدم، امیرالمؤمنین‏ علیه السلام است. امام فرود آمد، غسل کرد، جامه را تغییر داد، پا را برهنه ‏نمود و فرمود: تو نیز چنین کن. به جانب نجف‏ رفتیم. فرمود: گام‏ها را کوتاه بردار و سر را به‏ زیر انداز. خداوند متعال برای هر گام که ‏برداری، صد هزار حسنه می‏نویسد، صدهزارگناه را محو می‏کند، صدهزار درجه می‏بخشد،صد هزار حاجت را بر می‏آورد و ثواب هر صدیق و شهید را برای تو می‏نویسد. آن‏حضرت با دل آرام، تن آرام، تسبیح، تهلیل و تنزیه به جلو می‏رفت، تا رسیدیم به تل‏ها... بر سر قبر رسید و اشک بر گونه‌هایش جاری شد و گفت: «انالله و انا الیه راجعون‏»؛ آن گاه‏ بر امیرالمؤمنین ‏علیه السلام سلام کرد. 

۷ - زیارت حسینی 

امام صادق‏علیه السلام در مسجد حنانه - که از مساجد شریفه، نجف اشرف است- امام ‏حسین ‏علیه السلام را به گونه‏ای خاص - که در مفاتیح ‏الجنان ذکر شده است- زیارت کرد و سپس‏ چهار رکعت نماز خواند. 

۸ - دعا هنگام سفر 

امام صادق‏ علیه السلام هنگام سفر این دعا را می‌‏خواند: خدایا! راه را بر ما بگشای و گزارش ما را نیکوگردان و عافیت ما را بزرگ‏ ساز. 
امام صادق‏ علیه السلام نیز هنگام سفر هفت ‏بار تسبیح ‏می‌‏کرد، هفت ‏بار حمد خدا می‏‌نمود و هفت ‏بار لااله الا الله می‌‏گفت. 

۹ - صدقه 

امام صادق‏ علیه السلام شکر را صدقه می‏داد. از آن‏ حضرت سؤال شد: آیا شما شکر را صدقه‏ می‏دهید؟ فرمود: بلی. هیچ چیز نزد من ‏دوست‌داشتنی‏تر از شکر نیست. من دوست‏ دارم که محبوب‌‏ترین چیز را صدقه دهم. 

۱۰ - حضور قلب در نماز 

ابوایوب می‏گوید: امام باقر و امام صادق ‏علیهما السلام آن گاه که به نماز می‏ایستادند، رنگ چهره آنان تغییر می‏کرد؛ گاه سرخ می‏شد و گاه زرد. گویا با کسی که او را می‏بینند، سخن می‏گویند. 

 

/سایت شیعه نیوز