یازدهم محرم؛ حرکت کاروان اسرا از کربلا

روز یازدهم محرم سال ۶۱ ه - ق است و روز عاشورا، امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفای‌شان همگی به شهادت رسیده‌اند... دشمنان آن حضرت همگی شاد هستند ولی انگار شعله نهضت امام حسین(علیه السلام) نباید خاموش شود... کاروان اسرای کربلا با حضور امام سجاد(علیه السلام)، حضرت زینب(سلام الله علیها) و بسیاری دیگر از اعضای کاروان سید الشهدا(علیه السلام) اندکی بعد باید به سوی کوفه حرکت کنند.... 
به گزارش ایسنا، رخدادهای روز یازدهم ماه محرم سال ۶۱ ه - ق پیرامون قیام امام حسین (علیه السلام) در ادامه می‌آید: 
۱.حرکت کاروان اسرا از کربلا 
عمر بن سعد در روز یازدهم تا وقت ظهر در کربلا ماند و بر کشتگان سپاه خود نماز گزارد و آنان را به خاک سپرد. 
وقتی روز از نیمه گذشت فرمان داد تا بانوان خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را بر شتران بی‌جهاز سوار کردند و حضرت سجاد(علیه السلام) را نیز با زنجیر مخصوصی بسته و بر شتر سوار کردند. هنگامی که آنان را مانند اسیران می‌بردند و از قتلگاه عبور دادند، نظر بانوان بر جسم مبارک امام حسین(علیه السلام) افتاد و لطمه‌ها بر صورت زدند و صدا به فریاد و ندبه برداشتند. 
حضرت زینب کبری(علیه السلام) نعش برادر را به سینه خود چسبانید و با صوتی حزین گفت: 
«یا محمداه (صلی الله علیه و آله و سلم) این حسین توست که با اعضای پاره پاره در خون خویش آغشته است، این‌ها دختران تواند که اسیر شده‌اند، این حسین توست که بدنش بر روی خاک افتاده. پدرم فدای کسی باد که جراحتش دوا نپذیرد، پدرم فدای کسی باد که با غصه از دنیا رفت، پدرم فدای کسی باد که لب تشنه شهید شد». 
حضرت سکینه(علیه السلام) نیز جسد پدر را در بر گرفت، ناله زد و عرض کرد: 
پدر جان، قتل تو چشم دشمنان را روشن و دل‌شان را شاد کرد، پدر جان بنی امیه مرا در کوچکی یتیم کردند.... 
۲. تشکیل مجلس ابن زیاد 
روز یازدهم عمربن سعد به کوفه آمد. ابن زیاد اذن عمومی داد تا مردم در مجلس حاضر شوند. سپس راس مطهر امام حسین (علیه السلام) را نزد او گذاشتند و او به آن نگاه و تبسم ‌کرده و با چوبی که در دست داشت به آن جسارت می‌کرد. 
۳. حرکت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به سوی کوفه 
عصر روز یازدهم اهل بیت(علیه السلام) را با حالت اسارت به طرف کوفه بردند. نزدیک غروب حرکت کردند و شبانه به کوفه رسیدند. بنابراین آن بزرگواران داغدار و مصیبت زده را تا صبح پشت دروازه‌های کوفه نگه داشتند. هنگام صبح عمر بن سعد مانند فرماندهی که از فتوحات خویش خوشحال است همراه اسراء وارد کوفه شد. 
منابع: 
- پایگاه اطلاع رسانی مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن www.iec-md.org 
- تقویم شیعه، عبدالحسین نیشابوری، انتشارات دلیل ما، ۱۳۸۷تابناک