گوشه ای از فضایل حضرت علی(ع):

نام: علی *کنیه: ابوالحسن * لقب: امیرالمؤمنین * نام پدر: عمران (ابوطالب)

* نام مادر: فاطمه بنت اسد * تولد: ۱۳ رجب سال ۳۰ عام الفیل *محل تولد: کعبه

* مدت امامت: ۳۰سال * مدت خلافت: ۵ سال * تعداد فرزند: ۱۲ پسر و ۱۶ دختر

* شهادت: ۲۱ ماه رمضان سال ۴۰ هجرت *محل شهادت مسجد کوفه

فضایل حضرت علی (ع)

الف: آیه یوم الانذار: و خویشان نزدیکت را هشدار ده و برای آن مؤمنانی که تو را پیروی کرده اند بال محبت بگستر و اگر تو را نا فرمانی کردند بگو من آنچه که می کنید بیزارم. (شعراء ۲۱۴-۲۱۶)

ب: حدیث منزلت: نخستین باری که پیامبر (ص) پیمان برادری را جاری می ساخت خود با علی ابن ابیطالب (ع) عقد برادری بست در همان روز میان جمع به هنگام اجرای پیمان برادری حضرت علی (ع) را اینگونه مخاطب خویش قرار داد: «تو از منی به مانند هارون برای موسی»

ج: حدیث غدیر: (با ولایت حضرت علی (ع) دین شما را برای شما کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و دین اسلام را برای شما پسندیدم. (مایده ۴)

ابعاد گسترده شخصیت امام علی (ع)

پیامبر (ص) فرمودند: علی با قرآن است و قرآن با علی و این دو از هم جدا نخواهند شد تا روز قیامت در سر حوض کوثر بر من وارد شوند.

امام علی (ع) و لیله المبیت

این شب از شبهای پرافتخاز، فداکاری حضرت علی (ع) است که جان خویش را سپر جان حضرت رسول (ص) ساخت. ایثاری که مایه مباهات خداوند بر فرشتگان شد نزول این آیه مبارکه است: و از مردم کسی است که جان خود را به خاطر خشنودی خدا می فروشد و خداوند نسبت به بندگان مهربان است. (بقره ۲۰۷)

امام علی (ع) و جنگهای پیامبر (ص)

الف: جنگ بدر: امام علی (ع) پرچمدار پیامبر (ص) در این جنگ بود و پیروزی آن مدیون مولاست.

ب: جنگ احد: امام در لحظه تنهایی پیامبر (ص) جان خویش را سپر آنحضرت کرد و در همین جنگ منادی ندا داد: «لا سیف الا ذوالفقار و لافتی الاعلی»

ج: جنگ احزاب (خندق): فتح الفتوح را در این جنگ حضرت علی (ع) آفرید و در جنگ خندق تمامی ایمان به جنگ با تمامی کفر رفته بود و ضربت امام در روز خندق به « عمربن عبدود » طبق فرمایش پیامبر (ص): از عبادت جن و انس تا روز قیامت برتر است.

د: جنگ خیبر: امام علی (ع) در این نبرد ارمغان فتح را برای مسلمین آورد و مایه سرور قلب نبی اکرم (ص) و مسلمین شد.

ولایت مولا علی (ع) امام علی (ع) اولین مؤمن به مکتب، اولین نمازگزار، ایثارگر با تمام وجود خویش و رزمنده در تمام نبردهای پیامبر (ص) بود و چنانکه بزرگترین افتخار مولا در این دوران آن بود که بی چون و چرا تسلیم اوامر نبی اکرم (ص) بود و هر آنچه او دستور می داد مولا به اجرا می گذاشت.

ابعاد فرهنگ خدمتگزاری در مکتب امام علی (ع)

الف: امانت دانستن مسیولیت ب: استبدادگریزی = اجرای قانون مهم باشد نه آنچه من می خواهم.

ج: محبت و صمیمت با مردم: فرهنگ اسلام به این است که مردم را به دید ارباب و سرور بنگرند و خود را خدمتگزار ملت بدانند. د: مردمی زیستن: کارگزاران نظام اسلامی باید در متن مردم باشند و درد و دل مردم را بشنوند. ه: برخورد یگانه با مردم و: جلب نظر صالحان

امام علی (ع) و مبارزه با فرصت طلبان

اولین موضع حضرت در مقابل فرصت طلبان حادثه « سقیفه » بود و در طول دوران با فرصت طلبان و منافقان به مبارزه بر خواست و می دانست که زخم خوردگان از اسلام در پی آنند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و به اسلام ضربه وارد کنند و مولا با بینش الهی دست رد بر سینه همه منافقان و فرصت طلبان می زد.

سکوت بیست و پنج ساله امام علی (ع)

امام در خطبه شقشقیه بعد از حوادث تلخ بعد از پیامبر(ص) می فرماید: «... و ژرف بیندیشم که آیا با دست تنها بستیزم یا بر این تاریکی کور، صبر نمایم... سرانجام صبر و شکیبایی را خردمندانه تر دیدم ».

«پس شکیبایی پیشه کردم (نه شکیبایی آمیخته با آرامش خاطر بلکه) در حالی که گویا چشم را خاشاک پر کرده و استخوان راه گلویم را گرفته بود.»

ارزش حکومت

از دیدگاه امام عارفان، اصل حکومت و امارت اگر برای هدفی والا و انسانی نباشد از کفش کهنه وصله دار نیز بی ارزش تر است. ارزش حکومت از دیدگاه مولا باید پلی برای خدمت به خداوند و بندگانش باشد. « به خدا سوگند همین کفش بی ارزش برایم از حکومت بر شما محبوب تر است، مگر آن که حقی را به پا دارم یا باطلی را دفع نمایم».

امر به معروف و نهی از منکر در سیره امام علی (ع)

معروف و منکر را نباید تنها درمحدوده مسایل فردی و اجتماعی دید بلکه در همه زمینه ها از جمله مسایل سیاسی این اصل جایگاه دارد. امام (ره) بر این اصل زندگی ساز و نشاط آفرین جامعه تأکید خاص دارد تا جایی که در سفارش پایانی عمر می فرماید: امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که اشرار بر شما مسلط می شوند و آن گاه هر چه دعا کنید دعایتان مستحاب نخواهد شد.

دشمن شناسی حضرت حضرت علی (ع)

از اساسی ترین شرایط موفقیت در تمامی عرصه ها بویژه در مسایل سیاسی و اجتماعی شناخت دشمن است و امام (ره) دشمن را دو نوع آشکار و پنهان تقسیم می نماید و می فرماید: سست ترین دشمنان کسی است که عداواتش را آشکار ساخته است و همچنین می فرماید: بدترین دشمنان کسی است که عمیق تر بوده و کیدش را بیشتر مخفی می دارد (که این نوع دشمن خطرناک ترین دشمن هاست و بدترین ضربه به مکتب از ناحیه اینان بوده است)

جایگاه وقف از منظر امام علی (ع)

امام می فرمایند: پس از مرگ هر کسی،ثواب و اجری دنبال او نرود به جز سه عمل: 

۱- صدقه جاریه (موقوفات) - ۲-علم و دانش سودمند - ۳-تربیت فرزند صالح

و همچنین می فرمایند: صدقه و وقف دو چیزی هستند که برای صاحب خود ذخیره می شوند پس آنها را برای روزشان (که روز قیامت باشد) ذخیره و پس انداز کنید.

انگیزه وقف کردن: نکات مهم که در وصیت نامه و وقف نامه های آنحضرت آمده است انگیزه وقف را جلب رضایت خداوند و دخول به بهشت و نجات از دوزخ بیان می فرمایند.

موقوفات حضرت علی (ع)

حضرت علی(ع) نخلستان های زیادی را پس از آباد کردن وقف می کرد، هم چنین چاه ها و قنات هایی حفر و سپس آنها را برای مصارف مختلف مسلمانان وقف می کرد.

امام صادق(ع) می فرماید: پیامبر(ص) زمینی از انفال را در اختیار علی(ع) گذاشت و آن حضرت در آن جا قناتی حفر کرد که آب آن همچون گردن شتر فواره می زد. امام(ع) آنجا را«ینبع» نامید و آن قنات را وقف زایران خانه خدا کرد.

در وقف نامه علی(ع) آمده است:«علی بنده خدا امیرمومنان، دو مزرعه«ابی نَیزَر» و«بغیبغه» را برای فقرای مدینه و در راه ماندگان وقف کرد تا خداوند روز قیامت چهره او را از حرارت آتش مصون دارد، پس فروخته و بخشیده نمی شود.»

-الأحمَر (صحرایی بین مدینه و شام) ۲- اُدبِیه ۳- اُذَینَه ۴- الأسحَن (صحرایی در مدینه و فدک)

۵- البُغیبِغَه (چشمه ای که وقف است بر همسایگان ومسافرانی کهخرجی راه ندارند ونیازمندان نزدیک) ۶- خانه ای در مدینه ۷- ذاتُ کُمات (چهار چاه) ۸- رعیه (صحرایی دارای نخل و اندکی آب که از کوه ریزش می کند) ۹- عین ابی نَیزَر ۱۰- عین مَوات ۱۱- عین فاقه ۱۲- عین ینبع (چشمه هایی دارای آب و نخلهای زیاد) ۱۳- فقیرین (مکانی در اطراف مدینه) ۱۴- القصیبه (باغ) ۱۵-البَیضاء(صحرایی دارای باغها ومزارع) ۱۶- وادی القری (صحرایی بین مدینه و شام) و...

چون دلت شد واقف اسرار حق /خویشتن را وقف کن بر کار حق

فرستنده: محمود کلاشی
 تابناک