چرا ربیع‌الاول ماه سرور اهل‌بیت علیهم السلام است

ماه ربیع‌الاول از آغازش که یادآور آغاز هجرت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و تداعی‌کننده جانفشانی امیرالمؤمنین(علیه السلام) در لیلة‌‌المبیت است تا انتهایش رویدادهایی به وقوع پیوسته است که موجب سرور شیعیان می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس، امروز، آغاز بهار ما‌ه‌های قمری است، سومین ماه از ماه قمری که «ربیع‌الاول» خوانده می‌شود را ماه سرور و شادی اهل‌بیت می‌نامند. 
اینکه عزاداران حسینی نزدیک به ۶۰ روز در مصیبت مولایشان به سوگواری پرداخته‌اند، با ره‌ توشه عشق حسینی به استقبال از ماهی می‌روند که ایام پر برکت و میمنتی در آن قرار دارد. 
در این ماه از ابتدای آغازش که یادآور آغاز هجرت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و تداعی کننده جانفشانی امیرالمؤمنین(علیه السلام) در لیلة ‌المبیت تا انتهایش حوادث و رویدادهای به وقوع پیوسته است که باعث خوشحالی شیعیان می‌شود که در ادامه نگاهی گذرا به آن‌ها خواهد شد: 
در روز چهارم ماه ربیع‌الاول سال اول هجری، پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از غار ثور پس از گذشت سه روز به قصد هجرت به مدینه خارج می‌شود. 
نهم ربیع‌الاول، روزی است که شیعیان عصر غیبت به خوبی آن را گرامی می‌دارند، چرا که سالروز آغاز امامت آخرین ذخیره الهی و نهمین فرزند اباعبدالله الحسین(علیه السلام) است. 
سالروز ازدواج پیامبر مهربانی‌ها با حضرت خدیجه نیز در روز دهم ربیع‌الاول در ۱۵ سال قبل از بعثت واقع شده است. 
روز دوازدهم ربیع نیز ۳ واقعه خوشایند اتفاق افتاده است، در ابتدا سالروز ورود پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به شهر مدینه و شادی مردم این شهر و استقبال بی‌نظیر آن‌ها از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و ورود ناقه نبی خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) به خانه ابو ایوب انصاری از برجسته‌ترین رویداد این روز است. 
همچنین انقراض حکومت ظالم و ننگین بنی‌امیه در سال ۱۳۲ قمری رخداد مهم ۱۲ ربیع‌الاول است که به دست ابومسلم مروزی خراسانی اتفاق افتاد که چهاردهمین خلیفه بنی امیه «مروان حمار» در قریه‌ای از روستاهای مصر توسط او به قتل رسید و دولت بنی‌امیه بعد از ۹۱ سال و ۲ روز که یک هزار و ۹۲ ماه و ۲ روز ساقط شد. 
هلاکت معتصم بالله عباسی همان کسی که شیعیان زیادی به شهادت رساند و جنایات‌های بی‌شماری را مرتکب شد، در سامرا در سال ۲۲۷ قمری به وقوع پیوست. 
و اما روز ۱۴ این ماه دو واقعه مهم رخ داده است که قلوب شیعیان را بسیار خوشحال می‌سازد، چرا که هلاکت یزید ملعون در سال ۶۴ هجری قمری و خروج مختار ثقفی در سال ۶۶ قمری به خونخواهی از ثارالله(علیه السلام) در این روز اتفاق افتاده است. 
آری! در این ماه، رحمت الهی بیش از بیش هویداست، چرا که میلاد برترین انسان‌ها و شایسته‌ترین بندگان در آن قرار داد، رحمتی که از ابتدای آفرینش همتایی برای آن یافت نمی‌شود و این میلاد فرخنده در ۱۷ ربیع اتفاق می‌افتد که با وجود مولود پر برکت خاندان هاشم، ایوان کسری به لرزه افتاد، دریاچه ساوه خشکید و آتشکده هزار ساله فارس خاموش شد و آمنه مادر گرامی ختم رسل(صلی الله علیه و آله و سلم) صدایی شنید: «بهترین خلق متولد شد، او را محمد نام کن» و هاتفی ندا کرد: «جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا». 
هلاکت قوم نمرود به وسیله گزش پشه ‌-از سوی خدا مأمور بودند به حمایت از حضرت ابراهیم(علیه السلام) وارد میدان شوند- و جنگ حضرت داود(علیه السلام) با جالوت از رخدادهای است که قبل از ظهور اسلام در ۱۸ ربیع‌الاول به وقوع پیوسته است. 
اینک پس از دو ماه که دل‌هایمان را به عطر حسینی، زینبی، حسنی، نبوی و رضوی معطر کردیم، به استقبال ماهی می‌رویم که در آن سالروز آغاز امامت حضرت مهدی(عج) را جشن خواهیم گرفت و از خداوند تبارک و تعالی تعجیل در ظهور حجتش را بخواهیم، به امید روزی که بهار ماه‌ها اتفاق افتد.تابناک