امام معصوم علیه السلام به عالی‏‌ترین مقامی که یک بشر ممکن است برسد رسیده‏‌اند و در پیش خداوند از مقام بلند و رفیع برخورداراند. آنان هیچ گونه نیازی به ما ندارند و این ما هستیم که محتاج سفره‌ی آنانیم و باید دامن‌شان را بگیریم تا به سعادت نایل آییم.

حضرات ائمه‌ی اطهار علیه السلام نیازی به عزاداری ما ندارند، بلکه ما از برپایی مراسم عزاداری و سوگواری ثواب می‏‌بریم و نسبت به ستم‌گران تاریخ اعلام برائت می‏‌کنیم.

در برگزاری مراسم عزاداری مانند سایر مسائل اسلامی تابع دستورهای رهبران الهی خود هستیم. بدین خاطر شیعه به عزاداری امام حسین علیه السلام اهمیت بیشتری می‌‏دهد، چرا که دستور پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان علیه السلام است.

این بزرگواران برای امام حسین علیه السلام گریه و مراسم سوگواری برقرار نموده و به شیعیان دستور داده‌‏اند برای امام حسین علیه السلام عزاداری و گریه کنند.

وضع دوران امام باقر علیه السلام به گونه‏‌ای بود که جلسات عزا بسیار دشوار برگزار می‏‌شد. با این همه حضرت درباره عاشورا فرمود: «عاشورا برای امام حسین علیه السلام مجلس عزا برپا نموده و بر مصائب آن حضرت همراه با خانواده بگریید و جزع خود را ابراز کنید، و هنگام دیدار با یکدیگر همدیگر را تعزیت دهید. هر کس این کار را بکند، برای او نزد خداوند ثواب دو هزار حج و عمره و جهاد در رکاب رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و امان را ضمانت می‏کنم». [۱]

بدون تردید ائمه اطهار علیه السلام در این دستورها اهداف مهمی را در نظر داشته‌‏اند که از مهم‌‏ترین آن مبارزه با ستمگران بنی‏‌امیه و بنی‌عباس و طاغوتیان بعدی است، و این در عزای حسینی بیشتر متبلور است. در حقیقت برقراری عزا بر اهل بیت به ویژه حضرت سیدالشهدا یک جهاد مقدس است. از این رو همه مسلمانان و پیروان خود را به شرکت در این جهان ترغیب فرموده‏‌اند.

اقامه‌ی عزای حسینی به صورت گریه، برپایی مجالس ذکر، سرودن مرثیه، گریاندن، نوحه‌خوانی و احیای خط ائمه علیه السلام و تبین مظلومیت آنان است. امام حسین علیه السلام با قیامت و شهادت خود پشت ستمگران را لرزاند و پایه‏‌های حکومت اموی را ویران نمود و به شیعیان درس آزادگی و شجاعت داد. رمز جاودانگی نهضت حسینی، احیا و زنده نگه داشتن عزای حسینی خواهد بود. با جاودانگی نهضت حسینی، اسلام زنده می‏‌ماند.

 

پی‌نوشت:

۱ - حسین رجبی، پاسخ به شبهات عزاداری، ص ۱۱۴.

 

/واحد پاسخ به سوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی