در کتاب اقبال الاعمال: از حضرت رضا علیه السّلام نقل می‌فرماید:... در روز غدیر خداوند ولایت حضرت علی علیه‌السلام را بر کوهها عرضه داشت جلوتر از همه سه کوه پیشی گرفتند. عقیق فیروزه و یاقوت این‌ها شدند معادن این گوهرها و بهترین جواهر و بعد کوههای دیگر پذیرفتند که معدن طلا و نقره شدند و هر چه اقرار نیاورد و نپذیرفت در او چیزی نرویید...

در کتاب «فضل العقیق و التّختّم به» نوشته‏ سیّد قریش سبیع ابن مهنّای علوی مدنی (ره) به سند متّصل از امام صادق علیه السّلام چنین نقل می‌‏کند: «انگشتر عقیق مایه‏ ایمنی در سفر است.»

نیز مؤلّف کتاب مذکور از غیداق و به اسناد او از ابو هاشم داود جعفری رحمه اللَّه نقل می‌‏کند که او گفت: اسماعیل بن جعفر گفت: حضرت امام باقر علیه السّلام نقل کرده است که آن حضرت پس از نام بردن از عقیق و بیان انواع مختلف آن در پایان گفتار مفصّلی چنین فرمود:

«هر کس یکی از انواع آن عقیق‏ها را به انگشت نماید و از پیروان آل محمّد صلوات اللَّه علیهم اجمعین نیز باشد جز نیکی نبیند و خوبی و گشایش روزی و بی ‏نیازی از مردم و ایمنی از تمام بلاها نصیبش گردد و هم‌چنین مایه‏ آسودگی از شرّ زمام‏دار بیدادگر و از هر کسی است که انسان از او می‌‏ترسد.»

همچنین در کتاب [کنز العمال ۳/ ۳۳۶] از «عبد خیر» روایت کرده است که حضرت علی علیه السّلام چهار فقره انگشتری داشت که از آن‌ها برای انگشت خویش استفاده می‌‏کرد: ۱. «یاقوت» برای رسیدن به حاجت ۲. «فیروزه» برای پیروزی بر خصم ۳. «حدید چینی» برای نیرومندی ۴. «عقیق» برای نگهداری.

از پیامبر گرامی اسلام صلّی اللَّه علیه و آله نقل شده است که فرمود: «هیچ گاه نشود که مؤمن این پنج چیز را نداشته باشد: شانه مسواک انگشتر عقیق سجاده تسبیح دارای سی و چهار دانه».

روایت دارد دستی که در آن انگشتر عقیق باشد دعایش رد نمی‌شود و حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هفتاد رکعت بدون انگشتر عقیق و فرمود عقیق اولین گوهری است که اقرار به یگانگی خدا و نبوت حضرت محمّد و ولایت علی علیه السّلام کرد و خدا مقدر فرمود هر دستی که در آن انگشتر عقیق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نکند و آن را عذاب نکند...

پیغمبر صلی‌الله علیه و آله فرمود: انگشتر یاقوت بدست کردن فقر را می‌برد و هر کس عقیق بدست کند امید است که عاقبت بخیر باشد.

معاذ از امیرمؤمنان علیه‌السلام روایت می‌‏کند که فرمود: هر کس انگشتر عقیق بدست کند خداوند عاقبت او را با امن و ایمان قرین سازد.

حضرت صادق علیه‌السلام می‌فرماید: مردی به پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله شکایت کرد که گرفتار راهزن شده ‏ام حضرت فرمود: مگر انگشتر عقیق به دست نداشتی که از بلا نگهداری می‌کند.

حضرت باقر علیه‌السلام فرمودند: هر کس انگشتر عقیق به دست کند تا وقتی که آن را به دست دارد به نیکی می‌‏نگرد و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.


مکارم الأخلاق ـ ترجمه میر باقری ج‏۱ صص: ۱۶۸ـ ۱۶۶
 شیعه نیوز