حجة الاسلام محمدصادق یوسفی مقدم، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا امام حسین علیه السلام برای حرکت به سمت کربلا و قیام علیه باطل خانواده خود اعم از همسر فرزند و خواهر را همراه کاروان کرد گفت: با توجه به شرایط حاکم در زمان آن حضرت و ویژگی‌های محیطی بسیار سنگینی که بنی امیه به وجود آورده بود و از طرفی تلاش آنها بر این بود هر کسی و در هر جایگاهی باید دستگاه بنی امیه را بپذیرد و بر اساس صحه گذاشتن به نظرات آنها به زندگی خود ادامه دهد بهترین مهندسی که امام حسین(علیه السلام) برای مقابله با این دستگاه انجام داد همراه کردن خانواده در واقعه کربلا بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر احتمال گروکشی خانواده امام (علیه السلام) از سوی بنی امیه نیز وجود داشت چراکه این دستگاه ثابت کرده بود به هیچ تعهد و ارزش انسانی پایبند نبوده و برای حفظ موقعیت خود به هر کاری دست می‌زند. همچنان که در منابع تاریخی از امام حسین (علیه السلام) روایت شده که آن حضرت (علیه السلام) بارها بیان کردند اگر من حتی کاری به بنی امیه نداشته باشم باز هم آنها دست از من بر نخواهند داشت. بنابراین دستگاه طاغوت وجود حضرت را هر شرایطی و با هر موقعیتی مضر می‌دانست و تصمیم جدی بر از بین بردن ایشان داشت.

وی تصریح کرد: با وجود این شرایط اگر امام (علیه السلام) فرزندان و خانواده خود را به کربلا نمی‌بردند چه بسا بنی امیه با اقدامات ایذایی علیه خانواده حضرت (علیه السلام) تلاش می‌کرد امام حسین (علیه السلام) را وادار به سازش کند بنابراین امام (علیه السلام) بدون آنکه بگذارند چنین فرصتی برای آنها پیش بیاید خانواده را همراه خود کرد تا هم از این آزار و اذیت ها در امان بمانند و هم بهترین مبلغان و پیام رسانان واقعه کربلا به بشریت باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین در پاسخ به این سوال که بالاخره پس از واقعه کربلا باز هم خانواده حضرت مورد اذیت و آزار بنی امیه قرار گرفتند و آیا این موضوع نظریه یاد شده را باطل نمی‌کند، بیان کرد: اولا در هر صورت اگر خانواده امام در مدینه باقی می‌ماندند مورد آزار و گروکشی قرار می‌گرفتند. اما اینکه پس از شهادت امام حسین علیه السلام که به این خاندان تعرض شد موضوع تفاوت دارد چرا که آنها در مسیر انجام تکلیف بودند و در حال رسوایی بنی امیه؛ لذا در مسیر تکلیف آزار دیدن انسان‌ها امری واضح است. اما اگر خانواده ایشان در مدینه می‌ماندند قطعا موجب می‌شد حرکت امام حسین (علیه السلام) به دلیل مشکلاتی که بنی امیه در خصوص خانواده ایشان به وجود می‌آورد با مانع روبه رو شود. از سوی دیگر بنی امیه در فاجعه آفرینی در برابر امام (علیه السلام) از هیچ جنایتی فروگذاری نکرد و حتی برای گمراهی اذهان عمومی دست به جعل حدیث و توجیهات مذهبی پرداخت.

حجت الاسلام یوسفی مقدم اضافه کرد: بنابراین هر چند خانواده امام حسین(علیه السلام) در این مسیر زجر کشیدند اما این ماجرا در راستای انجام تکلیف الهی و مبارزه با طاغوت بود لذا نقش خانواده آن حضرت (علیه السلام)‌ پس از فاجعه کربلا و در آینده نهضت کربلا بسیار تاثیرگذار بود و امروز مشاهده می‌کنیم افراد زیادی از بزرگان و آزادگان دنیا از این جریان الگو گرفته و می‌گیرند.

نویسنده کتاب "بررسی دیدگاه درباره اختصاصات پیامبر اکرم صلی الله علیه واله" ضمن مقایسه جنایات بنی امیه با گروه ترویستی داعش که دنباله روی این دستگاه طاغوتی است گفت: داعش دقیقا تابع محض سیاست‌های جنایتکارانه بنی امیه است و پا جای پای آنها گذاشته است چرا که بنی امیه نیز حداقل در زمان خلافت معاویه تظاهر به دینداری و بزرگداشت ظواهر دین می‌کرد اما یزید به اندازه ای زشت سیرت بود که نتوانست باطن خود را پنهان کند و علنا شعایر اسلامی را به سخره می‌گرفت داعش نیز همانند بنی امیه تظاهر به دین می‌کند اما در باطن چیزی جز فساد و سفاکی و خون خوارگی نیست که در راستای اهداف استعمار و صهیونیزم قدم بر می‌دارد.

وی با تاکید بر اینکه امروز داعش شیوه ها و سیاست‌های بنی امیه را در مقابل مسلمانان در پیش گرفته است ابراز کرد: یکی از این روش ها خون خوارگی و حرمت قایل نشدن برای انسان ها و مسلمانان و ارزش‌های اسلامی بود و بنی امیه به آنچه خود فکر می‌کرد بها می‌داد و اندیشه دیگران برای آنها مهم نبود که امروز می‌بینیم داعش نیز دقیقا همین روش را تکرار می‌کند از سوی دیگر دستگاه قضایی آن دوران اسلامی نبود و امروز هم مشاهده می‌کنیم دستگاه قضایی داعش یک دستگاه اجرایی پلید تروریستی است که محاکمه عادلانه ندارد و بدون اینکه سخنان طرف مقابل را بشنود حکم‌های ضدانسانی صادر می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به دیگر شباهت بنی امیه و داعش به یکدیگر اذعان کرد: سفاکی و وحشی گری و ارعاب دیگر شیوه بنی امیه و یزید در مواجهه با مخالفان بود تا از این طریق افراد را بدون مقاومتی تسلیم خود کند امروز نیز داعش با شیوع و ترویج ترس و ارعاب و بریدن سر و قتل تلاش می‌کند بدون مقاومتی افراد را به تسلیم در برابر خود وادارند. از سوی دیگر هر دو گروه هیچ پایبندی به معاهدات انسانی ندارند و به نظر می‌رسد تقریباً در فضای جدیدی از جریانات علوی قرار گرفته ایم که در زمان بنی امیه نیز وجود داشت با این تفاوت که داعش امروز از وسایل پیشرفته تری از جمله سلاح‌های کشتار جمعی فضای رسانه برای ترویج افکار و ارعاب و سلاح‌هایی که استکبار در اختیار آنها قرار می‌دهد برخوردار است اما در حاق واقع همان اندیشه ها و دیدگاه ها جریان دارد.

 

/شیعه نیوز