پشیمانی چه سود 
(۲۲ جمادی الثانیه روز مرگ ابوبکر)

در شب سه شنبه ۲۲ جمادی الثانی در سال ۱۳(هجری) عبدالله بن عثمان معروف به ابو بکر بن ابی قحافه در سن ۶۷ سالگی از این جهان به سوی سزای اعمالش رخت بر بست.(۱)
به قولی مرگ ابو بکر در ۲۷ جمادی الثانی بو ده است(۲). 
او مدت دو سال و سه ماه و بیست و دو روز غاصب خلافت بود و اولین کسی بود که بعد از شهادت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) به انتخاب اعضای سقیفه بنی ساعده خلیفه شد.انتخاب ابو بکر به گونه ای بی حساب بود که عمر با آنکه خود گرداننده برنامه سقیفه بود می گوید: 
((بیعت با ابوبکر امری بدون تدبیر و مشورت و دقت بود مثل زمان جاهلیت که خداوند مسلمانان را از شر آن محفوظ داشت. هر کس چنین کاری را تکرار کند او را بکشید))(۳).

اهل سنت در علت مرگ او نوشته اند: ابوبکر در روز دوشنبه ۷ جمادی الآخر غسل کرده بود و آن روز هوا سرد بود. به این دلیل سرما خورد و تب کرد و ۱۵ روز این تب ادامه داشت و به نماز نمی رفت تا در شب سه شنبه ۲۲ جمادی الآخر بعد از آنکه خلافت را به عمر وا گذار کرد مرد(۴).
قبل از وفات عثمان را برای نوشتن وصیت نامه ای در باره خلافت طلب کرد که امر خلافت بعد از ابوبکر با عمر بن خطاب باشد. او کلمه ای گفت و بیهوش شد و بقیه را عثمان از پیش خود نوشت که امر خلافت با عمر است. ابو بکر به هوش آمد و عثمان را دعا کرد که آنچه او می خواسته نوشته است(۵).

باید پرسید: چرا هنگامی که پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) در روزهای آخر عمر کاغذ و قلم خواست تا وصی بعد از خود را به امر خداوند معین کند نسبت هذیان به آن مقام معظم دادند 
ابوبکر هنگام مرگ کلماتی گفت. از جمله اینکه 
:((کاش تفتیش خانه فاطمه و علی (علیهما السلام) نمی کردم)) (۶). 
همان تفتیشی که شهادت پاره تن پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) را به همراه داشت.


(۱). تتمه المنتهی: ص ۱۰. تاریخ الخلفاء: ص ۸۱. فیض العلام: ص۲۷۹. بحار الانوار: ج۲۹ ص ۵۲۱. 
(۲). مسمار الشیعه: ص ۳۲. العدد القویه: ص ۳۴۳. مصباح کفعمی: ج۲ ص۵۹۸. مصباح المتهجد: ص ۷۳۲. بحارالانوار: ج۹۵ ص ۲۰۰.
(۳). الغدیر:ج۵ ص۳۷۰. صحیح بخاری: باب رجم الحبلی: ح ۶۶۸۱. مسند احمد: حدیث۳۹۳. سیره ابن هشام: ج۴ ص ۳۰۸.
(۴). تاریخ الخلفاء: ص۸۱. بحارالانوار: ج۲۹ ص ۵۲۱.
(۵). شرح ابن ابی الحدید: ج۱ ص ۱۶۵.
(۶). مروج الذهب: ج۲ ص ۳۰۸. تتمه المنتهی: ص ۱۰. الامامه و السیاسه: ج۱ ص۱۸. سبعه من السلف: ص ۷۷. تاریخ طبری: ج۴ ص ۵۲. میزان الاعتدال: ج۲ ص ۲۱۵.}(*)
*: تقویم شیعه – عبدالحسین نیشابوری ص ۱۴۳و۱۴۴


 سایت فطرت