پاسخ امام زمان(عج) به شکاکین به وجود آن حضرت نامه حضرت ولی عصر(عج) خطاب به کسانی است که در وجود حضرت شک کرده بودند و شیخ ابی عمر عامری جواب حضرت را برای اینان آوردند: 
بسم الله الرحمن الرحیم خدا ما و شما را از فتنه ها عافیت دهد و به ما و شما روح یقین را هدیه دهد. خدا ما را در پناه خودش قراردهد، شما را هم ازعاقبت بد در پناه خودش قراردهد. به من خبررسیده که شک کردید جماعتی از شما در دین، پس غمناک شدیم از شما که این (شک شما) بین ما و شما پرده انداخت (غصّه ما) برای شماست نه برای خودمان، به درستی که خدا با ماست پس هیچ نیازی ما به غیر خدا نداریم، حق همیشه با ماست پس به وحشت نمی‌اندازد ما را هر کس که بنشیند و ما صنعت دست خداییم؛ ومخلوقات، صنعت دست ما. 
ای گروه چه شده است شما را تردد شما در شک است و در حیرت برگردانده شدید، آیا این آیه قرآن را نشنیدید که خداوند عزّوجل می‌فرماید:
«ای کسانی که ایمان آوردید اطاعت کنید از خدا و اطاعت کنید رسول و اولی الامر از ایشان را»
آیا ندانستید آن آثاری که به شما رسیده، آن چه که بوده و ایجاد شده از ائمه گذشته و باقی مانده شماست؟
آیا ندیدید که خدای سبحان چگونه برای شما پناهگاه‌هایی قرار داده است که شما در آن پناهگاه ها به آرامش برسید؟
آیا ندیدید که خداوند برایتان چه عَلَم‌هایی را قرار داده است که شما به واسطه آن هدایت شوید؟ ا
ز حضرت آدم این پرچم بوده تا امامی که گذشت (امام حسن عسکری(علیه السلام)). هر زمان علمی ناپدید می‌شود، علم دیگری پدید می‌آید. وقتی خدا ستاره قبلی را گرفت، شما گمان بی جا کردید که خدا دینش را باطل کرد. وسیله بین خود و مخلوق را برید. این چنین نیست که شما گمان می‌کنید نه هیچ وقت بوده و نه خواهد بود، تا زمان قیامت، و امر خدا ظاهر می‌شود در حالی که مردم کراهت دارند. و پدرم با سعادت کامل بر روش پدرانش گذشت، گام به گام جای آن ها قدم گذاشت، وصیت او و علم او در بین ما هست و کسی که جانشین او باشد و کسی که بنشیند جای او هم در بین ما هست. هیچ کس با ما دعوا نمی‌کند (در مورد موضوع جانشینی) مگر کسی که ظالم و گناه کار باشد. اگر فرمان خدا که هیچ گاه مغلوب نمی‌شود نبود، حتماً از موقعیت ما چیزی بر شما ظاهر می‌شد که عقل‌هایتان سرگردان شود و شکهایتان از بین برود، ولی هر چه خدا بخواهد می‌شود. پس تقوا داشته باشید و تسلیم ما شوید. امر شما بر ما وارد می‌شود، پس بر ماست صادر کردن (پاسخگویی به شما)، و اراده نکنید بر پرده برداری از چیزی که پرده افتاده بر شما (منظور خود حضرت هستند که در پس پرده غیبت به سر می‌برند) میل نکنید از طرف راست و برنگردید به چپ.
من خیرخواهی شما را کردم و خدا شاهد بر من و شماست. اگر نبود نزد ما که دوست داشتیم صلاح شما و رحمت بر شما و دوست داشتیم دلسوزی بر شما را، ما از مورد خطاب قراردادن شما مشغول به کار دیگری می‌شدیم. خدا ما و شما را حفظ کند از قرار گرفتن در مهلکه ها و مرض ها و آفت ها به رحمت خودش، به درستی که خدا قادر بر هر چیزی است و خدا هم برای ما و هم برای شما سرپرست و حافظ است و سلام بر همه اوصیاء و اولیاء و مؤمنین"و رحمة الله و برکاته و صلی الله علی محمد النبی و سلم تسلیما"


مکیال المکارم
منبع: سایت موعود

 

/سایت شیعه نیوز