و هیچ نشانی از رجوع اصحاب سقیفه به مرجع حل اختلافات


قرآن می‌فرماید: «ای کسانی که ایمان‌آورده‌اید! خدا و رسول و اولی‌الامر از خود را اطاعت‌کنید و اگر در چیزی نزاع‌کردید آن را به خدا و رسول بازگردانید اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید...!»

وقتی اصحاب سقیفه آن‌گونه با یکدیگر منازعه‌کردند که به گواهی تاریخ به درگیری لفظی و حتّی بدنی می‌انجامد. ۱

چرا هیچ گزارش تاریخی نرسیده مبنی بر این‌که کسی در آن منازعه بگوید حال که خدا و رسول‌اش مرجع حلّ منازعات و اختلافات ما هستند، پس بیایید ببینیم آن‌ها دراین‌باره چه گفتند. ببینیم سیره و فرمایشات رسول خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله ما را به سوی چه کسی دلالت‌می‌کند. تا با تأسی به آن به انتخاب بهترین جانشین دست‌یابیم؟... چرا؟

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَی اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ ذَلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلاً ﴿۵۹﴾نساء

ای کسانی که ایمان آورده‏اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الامر (اوصیای پیامبر) را! و هرگاه در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید (و از آنها داوری بطلبید) اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان‌دارید! این (کار) برای شما بهتر، و عاقبت و پایانش نیکوتر است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱- صحیح بخاری، ج ۸، ص ۲۷ـ۲۸؛ تاریخ طبری ـ ج ۲ـ ص ۴۵۹