وهابی ها در ایران چه می‌کنند؟؟

اگر چه اهل سنت ایران، صدها سال است در کنار اهل تشیع تعامل متقابل احترام آمیزی دارند اما طی چند سال اخیر تحرکاتی در برخی مناطق سنی نشین برای ایجاد تقابل با شیعه از طریق آموزه‌های وهابیت آغاز شده که اخیرا"این تحرکات رشد فزاینده ای گرفته است. نکته جالب اینکه همزمان با این حرکت‌های افراطی گرایانه به نام اهل سنت، هر از چند گاهی، جزوات و کتب حاوی اهانت به باورهای اهل سنت از جانب برخی گروه‌های خاص که اتفاقا"با نظام شیعی ایران در تقابل هستند توزیع می‌شود که این دو حرکت به صورت مکمل یکدیگر در ایجاد تقابل سنی و شیعه عمل می‌کنند. 

تاسیس مدارس وهابی به نام اهل سنت 
اسناد و مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد در برخی استان‌های مرزی کشور، برخی مدارس دینی که به نام اهل سنت تاسیس شده، نسبتی با آموزه‌های نحله‌های شناخته شده اهل سنت نداشته و تعالیم آنها صددرصد وهابی است و عمدتا"متمرکز بر آموزش عقاید ضد شیعی هستند.دانش آموزانی که دوره راهنمایی را پشت سر می‌گذارند، با مدرک سیکل وارد این مدارس که دوره ای ۴ ساله دارند، می‌شوند. این مدارس بصورت شبانه روزی با امکانات رفاهی عالی اداره می‌شوند. دانش آموزان از صبح تا بعد از ظهر در این مدارس به سر می‌برند و برای اینکه از مدارک رسمی تحصیلی نیز عقب نمانند، در دبیرستان‌های شبانه دولتی ثبت نام می‌کنند و تا اخذ مدرک دیپلم ادامه تحصیل می‌دهند. در این ۴ سال، عقاید و تفسیرهای عقیدتی وهابیت را به عنوان عقاید صحیح به دانش آموزان تزریق می‌شود و بعد از چهار سال فازغ التحصیل می‌شوند. چون دراین مدارس بنیه دروس عربی دانش آموزان قوی می‌شود، عده ای پس از ۴ سال به مدارس تربیت معلم و رشته دبیری می‌روند، اما عده ای دیگر از این دانش آموزان به مدارس بالاتر وهابیت - بعضا"در خارج ایران- اعزام می‌شوند تا مدارج عالی تر را کسب کنند. 
در کنار مدارس دینی وهابی ها، این گروه توانسته اند دبیرستان‌هایی غیرانتفاعی نیز ایجاد کنند تا بهتر بتوانند دانش آموزان را کنترل کنند. 
نتیجه فعالیت این مدارس وهابی طی چند سال اخیر این بوده که توانسته اند در دانش آموزان و طلاب استحاله و دگرگونی ایجاد کرده و سنی‌های اشعری و شافعی را به وهابی‌های دو آتشه تبدیل کنند. 

مدارس وهابی ازکجا تامین می‌شوند؟ 
وهابی ها داخل ایران از نظر مالی پیوند محکمی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خصوصا"عربستان سعودی و امارات متحده عربی دارند. آنها احساسات مردم این کشورها را نیز را نسبت به شرایط اهل تسنن در جمهوری اسلامی ایران تحریک می‌کنند و با مظلوم نمایی عنوان می‌کنند که ما تحت فشار هستیم و عقاید اهل سنت ایران درتنگنا قرار دارد. یکی از بزرگ ترین کشورهای حامی این تفکر، عربستان سعودی است. 
یکی از بزرگترین پشتوانه‌های مالی وهابیون ایران در کشور امارات متحده عربی، فردی است که تمام دارایی‌هایش از طریق خرید و فروش سیگار«وینستون لایت» کسب کرده است. جالب است که برخی روحانیون وهابی اصولا"کشیدن سیگار را حرام می‌دانند. 

تفاوت اهل سنت با وهابیون 
بی انصافی است اگر فرقه افراطی و تکفیری وهابیت را به اهل سنت نسبت دهیم. وهابیت یک مرام عقیدتی است و هیچ ارتباطی به مذاهب شافعی، مالکی، حنبلی و حنفی ندارد. اینها مذاهبی فقهی هستند در حالی که وهابیت، یک مرام تکفیری عقیدتی است. 
اغلب اهل سنت ایران در استان‌های کردستان و هرمزگان و سیستان و بلوچستان شافعی و اشعری بوده و شدیدا"از فعالیت وهابی ها نگرانند. حتی اهالی برخی از مناطق اهل سنت از نظام جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند که با وهابی ها برخورد کند.برهمین مبنا، عده ای ازعلمای اهل سنت نیز نگرانی خود را از تحرکات این گروه اعلام کرده اند و گفته اند که عقاید خود را از جانب آموزه‌های افراطی آنها در خطر می‌بینند. 

مسائل فراروی جمهوری اسلامی ایران 
متاسفانه برخی مسیولین کشور هنوز شناخت دقیقی از فرقه وهابی ندارند و فرق یک روحانی سنی و وهابی را تشخیص نمی‌دهند. نکته دیگر اینکه هنوز خط مشی مشخصی در برخورد با این گروه تندرو دیده نمی‌شود. گاهی اوقات میان امام جمعه شهرستان و مقامات کشوری نظیر فرماندار در برخورد با فعالان این گروه، رفتار دوگانه ای را شاهد هستیم. 
به طورکلی درعقیده وهابی، شیعه کافر و مشرک است و مال و جانش حرمت ندارد. در همین راستاست که فردی مثل عبدالمالک ریگی ده نفر را می‌کشد و عین خیالش هم نیست. با این روند انتظار فاجعه‌های بزرگ تری در آینده دور از ذهن نیست. یا اینکه چند سال پیش، وهابی ها وارد قبرستان اهل سنت بندرعباس شدند و تمام سنگ قبرها را خراب کردند و بهانه اشان این بود که سنگ قبر مظهر بت پرستی است و در مسلک ما حرام است. این در حالی است که در عقیده تشیع، حتی وهابی هم مشرک تلقی نمی‌شود و مسلمان قلمداد می‌گردند. 


گزارش: عبدالحسین مشفق
منبع: پایگاه خبری تحلیلی جهانسایت پایگاه اطلاع رسانی شیعیان