عثمان چه کسی را وزیر و کاتب خود قرار داد

(به بهانه مرگ مروان در اول ماه مبارک رمضان)

در این روز در سال ۶۵ ﻫ مروان بن حکم در سال ۸۱ سالگی در دمشق به درکات جحیم شتافت و مدت خلافت او ۹ ماه بود.(۱)

مروان پسر حکم بن ابی العاص بود وبه"وزغ بن وزغ"ملقب گردیده بود. او و پدرش مورد لعن پیامبر صلی الله علیه وآله واقع شدند حتی عایشه به مروان گفت: شهادت می‌دهم که پیامبر صلی الله علیه وآله پدرت را لعن کرد در حالیکه تو در صلب او بودی.

مروان در عداوت با خدا و پیامبر صلی الله علیه وآله و اهل بیت علیهم السلام خصوصا امیرالمومنین علیه السلام از زمان عثمان تا آخر ایام خود بسیار کوشید. بعد از آنکه عثمان او و پدرش حکم را از طایف بر خلاف امر پیامبرصلی الله علیه وآله به مدینه باز گردانید خمس افریقیه را به مروان داد و فدک را هم به او واگذار کرد واو را وزیر و کاتب خود قرار داد.

او در ایام خلافت عثمان فتنه ها بپا کرد. در جنگ جمل تیری زد و طلحه را کشت و بعد از فتح هنگامی که اسیر شد حسنین علیهما السلام را شفیع قرار داد و امیر المومنین علیه السلام او را رها کرد. به حضرت عرض کردند:از او بیعت بگیر.
فرمود: همانا دست او دست یهودی است چه اینکه یهود به مکر و حیله معروفند.

بعد از آنکه مروان به معاویه پیوست هرگاه حکومت شهری به او داده می‌شد درترویج سب امیرالمومنین علیه السلام مجد و مصر بود. او در مدینه هر جمعه بر منبر پیامبر صلی الله علیه وآله بالا می‌رفت ودر حضور مهاجرین و انصار امیرالمومنین علیه السلام را سب می‌کرد. مروان بعد از هلاک شدن یزید به جای وی نشست و همسر او را به عقد خود درآورد و نه ماه خلافت کرد. همسر یزید زهری در غذای او ریخت که لال شد و آخرالامر متکا بردهان او گذاشت وبا کنیزان روی اونشستند تا اینکه در اول ماه روضان به درک واصل شد.(۲)
 

(۱): تتمه المنتهی: ص۸۳. بحارالانوار:ج۴۵ ص۳۸۵.
(۲): شفاء الصدور: ج۱ ص۳۲۳. تتمه المنتهی: ص۷۸-۸۴.

منبع: تقویم شیعه/عبدالحسین نیشابوری/ص: ۲۲۱و۲۲۲/قم: انتشارات دلیل ما


 سایت فطرت