واکنش جالب هنگام ورود به سرداب حضرت عباس(علیه السلام)

روزی کلیدار آستان حضرت ابوالفضل(علیه السلام) به آیت‌الله سید محسن حکیم تلفن کرد و گفت: سرداب مقدس حضرت عباس(علیه السلام) را آب گرفته است، آیت‌الله حکیم گفت: من جمعه به آنجا خواهم آمد و هر آنچه در توان دارم، انجام خواهم داد.

هنگامی که حضرت ابوالفضل(علیه السلام) لب آب رسید و مشک را پر کرد، به یاد لب‌های تشنه امامش یا شاید به یاد فریادهای العطش کودکان افتاد و دلش نیامد که آب را بنوشد.

شاید به همین دلیل باشد که آب از روی حضرت عباس(علیه السلام) شرم دارد و ملتمسانه بر گرد قبرش می‌چرخد، در کتاب «کرامات الصالحین» صفحه ۲۸۶ حکایتی نقل شده است که گویای این مطلب است:

*وقتی آب حرم حضرت عباس(علیه السلام) را احاطه می‌کند

آیت‌الله حاج سید عباس کاشانی حایری در ماه ربیع‌الاول ۱۴۰۷ قمری، برای گروهی از فضلای حوزه‏ علمیه قم، این‌گونه نقل کرده‏اند:

روزی در بیت آیت‌الله العظمی سید محسن حکیم (از مراجع تقلید در نجف اشرف) بودم، که کلیدار آستان قدس حضرت ابوالفضل(علیه السلام) تلفن کرد و گفت: سرداب مقدس حضرت ابوالفضل(علیه السلام) را آب گرفته است و بیم آن می‏رود که ویران شود و به حرم مطهر و گنبد و مناره‏ها نیز آسیب کلی وارد شود، بنابراین شما کاری کنید و نسبت به تعمیر آن سرداب مطهر اقدام کنید.

آیت‌الله حکیم گفت: من جمعه به آنجا خواهم آمد و هر آنچه در توان دارم، انجام خواهم داد. آن‌گاه گروهی از علمای نجف از جمله اینجانب، همراه ایشان به کربلا و به حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) رفتیم.

آن مرجع بزرگ برای بازدید به طرف سرداب مقدس رفتند و ما نیز به دنبال ایشان بودیم، اما آیت‌‌الله حکیم همین که چند پله پایین رفتند، نشستند و با صدای بسیار بلندی که تا آن روز ندیده بودم، شروع به گریه کردند، همه‏ ما شگفت‌زده و هراسان شدیم که چه شده است؟ من گردن کشیدم و در سرداب نگاه کردم، دیدم شگفتا، منظره عجیبی است که مرا هم گریان ساخت.

منظره این بود که دیدم قبر شریف حضرت ابوالفضل(علیه السلام) در میان آب، مثل جایی که از هر سو به وسیله‏ دیوار بتونی بسیار محکم حفاظت شود، در وسط آب قرار دارد. اما آب آن را نمی‏گیرد! درست همانند قبر سالارش، حضرت امام حسین(علیه السلام) که متوکل بر آن آب بست، اما آب به سوی قبر پیش روی نکرد و آنجا را «حایر حسینی» نامیدند.شیعه آنلاین