در ۸ شوال سال ۱۳۴۴ ه.ق پش از اشغال مکه توسط وهابیان به سرکردگی عبدالعزیز بن سعود، قبور ائمه بقیع ویران شد. بقیع در چند قدمی مسجد النبی، تنها قبرستان مسلمانان بعد از هجرت و اولین قبرستانی است که به دستور پیامبر(صلی الله علیه واله) توسط مسلمانان صدر اسلام ساخته شد. اولین کسی که به توصیه پیامبر(صلی الله علیه واله) در بقیع دفن شد عثمان بن مظعون از صحابه رسول الله و از دوستان علی ابن ابیطالب(علیه السلام) بود. 

چهار امام معصوم حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام)، امام زین العابدین(علیه السلام)، امام محمد باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) به همراه برخی از کشته شدگان جنگ احد، ابراهیم فرزند پیامبر(صلی الله علیه واله)، تعدادی از زنان پیامبر(صلی الله علیه واله)، عباس عموی رسول الله، فاطمه بنت اسد مادر امیرالمومنین(علیه السلام)، ام البنین مادر ابوالفضل العباس و جمعی از بزرگان اسلام در این فبرستان مدفون هستند. 
 

نخستین تخریب قبور ائمه اطهار به دست وهابیون در سال ۱۲۲۰ ه ق رخ داد که شیعیان با امکانات خود بقیع را بازسازی کردند اما وهابیون در ۸ شوال ۱۳۴۴ بقیع را ویران نمودند و سندی دیگر در کارنامه سیاه خود به ثبت رساندند و مظلومیت شیعه را مهر کردند. قبل از تخریب بقیع بر روی قبور پیشوایان و بزرگان اسلام گنبد و بناهایی قرار داشت و ائمه بقیع در بقعه بزرگ هشت ضلعی ساخته شده بود که پس از تسلط وهابیان بر مدینه بناها به صورت کامل تخریب شد. وهابیت که جنبشی مذهبی در قرن هجدهم در عربستان است توسط محمد ابن عبدالوهاب بنیان‌گذاری شد و مورد قبول خاندان سعودی قرار گرفت.

حرکت وهابی‌ها در ویرانی بقیع ناشی از کج فهمی‌ها و ناآگاهی است آن گونه که وهابیت در تاریخ اسلام جنایات دیگری را نیز رقم زده و امروز نیز در کشورهای اسلامی از جمله سوریه، عراق و... دست به جنایات شنیعی زده و می‌زنند. وهابیت که گرفتار آفت بزرگ و خطرناک تندروی‌، کج‌روی‌ها و برداشت‌های غلط و خود ساخته هستند با تخریب بقیع، سند توحش خود و مظلومیت شیعه را امضا کرده و امروز این فرقه انحرافی با کشتار بی گناهان، کارنامه سیاه دیگری را تثبیت کرده‌اند. 
 شیعه نیوز