هزارو چهارصد سال درک اشتباه ودروغ درباره حضرت

به گزارش«شیعه نیوز»"پیامبر اسلام فقط برای یک گروه به نام مسلمانان نیامده است.پس قرآن یک راهنما برای همه انسان هاست وپیامبر نیز یک الگوی کامل برای همه بشریت است”

این سخن عبارتی است از دکتر"کریس هیور” اندیشمند مسیحی که در گفتگویی صمیمانه با خبرنگار شفقنا در لندن از باورها وشناخت خود نسبت به اسلام می‌گوید وشخصیت پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) را شخصیتی ممتاز در تاریخ بشریت می‌داند که آموزه‌های بی نظیر وی همواره راهگشایی بوده است برای بشر سرگشته دیروز امروز وهمه اعصار پیش رو.

دکتر کریس هیور که قبل از هر چیز خود را یک معلم می‌داند سخنان خود را ابتدا اینگونه آغاز می‌کند:برای من این موضوع بسیار مهم است که چطور یک مسیحی در دنیای غرب می‌تواند با جهان اسلام ارتباط برقرار کرده ونسبت به آن شناخت پیدا کند واین برای یک مسیحی کار مناسبی است زیرا در نهایت ما دو تشکل دینی مسلمان ومسیحی هستیم که در مقابل یک خدای واحد قرار می‌گیریم خدا را ستایش می‌کنیم وبه او پاسخگو هستیم.

وی ادامه داد: به همین خاطر یکی از انگیزه‌های من در زندگی همیشه این بوده است که از خودم بپرسم چطور من در روز رستاخیز به خداوند پاسخ خواهم داد اگر خداوند از من بپرسد که من مردم با ایمان دیگری را فرستادم تا در کنار تو زندگی کنند وتو چه توجهی کردی وچه چیزی از راه وروش اسلام آموختی آنگاه چه پاسخی خواهم داد.

دکتر کریس هیوردر ادامه گفت وگوی خود با شفقنا تاکیدکرد:از این رو من بعنوان یک مسیحی اعتقاد دارم که همه ما مسیحیان وانسان ها باید چیزی از اسلام و آنچه که خداوند در نهاد مسلمانان وقرآن وپیامبر اسلام نهاده بیاموزیم. این کاری ارزشمند برای یک انسان با ایمان است زیرا در مقابل خداوند مسیول است.

وی تصریح کرد: نکته مهم دیگر این است که ما باید برای عدالت صداقت واقعیت ودیگر فضایل بالای انسانی در جامعه کار کنیم. پس وقتی یک جامعه در باره اسلام چیزی نمی‌داند وتعصبات وفهم‌های غلط زیادی دارد وظیفه هر فردی که معتقد به خداوند می‌باشد این است که به فهم ویادگیری مردم کمک کند واین کمک کردن به یادگیری دیگران بسیار مهم است برای آنکه ما در یک جهان تحریف شده نیمه حقیقی زندگی می‌کنیم. برای همین ما باید به مردم کمک کنیم که تمام واقعیت ها را در باره سنت‌های ادیان دیگر درک کنند حتی اگر این حقیقت ما را در یک موقعیت بدی قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: این وظیفه من است که آموزش دهم قرآن وآموزش‌های اسلام اصلاح کننده برخی از اشتباهاتی است که در طول قرن ها از زمان عیسی پیامبر در سنت‌های مسیحی رخنه کرده اند.

این اندیشمند مسیحی با اشاره به ضرورت انکار ناپذیر تقویت تعامل در میان جوامع متنوع بشری سخنان خود را اینگونه ادامه می‌دهد:ما باید از خودمان بپرسیم که چطور می‌توانیم یک جامعه عادل بسازیم تا در آن تمام شهروندان از هر دینی که هستند حق این را داشته باشند که در کمال آزادی دین خود را حفظ کرده ودر عین حال در کنار دیگر افراد جامعه زندگی کنند وهر آنچه که در گنجینه معرفت خود دارند با یکدیگر قسمت کنند.

وی افزود:من همیشه دوست دارم به مردم یادآوری کنم که اسلام در انحصار مسلمانان نیست. قرآن هیچگاه نگفته است که این یک کتاب راهنما متعلق به یک گروه از مردم به نام مسلمانان است. پیامبر اسلام فقط برای یک گروه به نام مسلمانان نیامده است. پس قرآن یک راهنما برای همه انسان هاست وپیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز یک الگوی کامل برای همه بشریت است.

وی تاکید کرد:ما باید راهی را بیابیم وآن را به روی همه باز کنیم تا آنها بتوانند از این منابع رهنمودهای خدا را از طریق قرآن وزندگی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بیرون بکشند.

دکتر کریس هیور در پاسخ به سوال خبرنگار شفقنا در خصوص شخصیت پیامبر اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌گوید:قبل از هر چیز مایلم بگویم که متاسفانه هزارو چهارصد سال است که درک اشتباه سوء تفاهم در جدال ها حملات ودروغ در باره حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) وجود داشته است. به همین خاطر مهمترین کاری که ما باید در این باره انجام دهیم این است که به یک فهم جدید در غرب در باره زندگی فعالیت ها و آموزه‌های پیامبر اسلام برسیم. زیرا کسی نمی‌تواند اسلام را بفهمد بدون آنکه شخصیت وسهم پیامبر را در رشد اسلام درک کند.

وی اذعان داشت:از نظر من ما مسیحیان باید به یک ارزیابی جدید در باره حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) برسیم. زیرا در گذشته این موضوع همیشه یکی از موارد حملات وجدال در اسلام قرار گرفته. به این معنی که اگر شما به پیامبر حمله کنید اسلام نیز به همراه او سقوط خواهد کرد.

وی افزود: پس یکی از چیزهایی که من تلاش کردم انجام دهم این است که سعی کردم بخش‌هایی از زندگی آن حضرت را مورد توجه قرار دهم که اودر آنها فضیلت‌های استثنایی بشر را به نمایش می‌گذارد.آن نوع از فضیلت‌هایی که هر انسانی می‌تواند آن را درک کند وبه آنها احترام بگذارد وسپس آنها را وارد یک رابطه ای با پیامبر اسلام می‌کند بعنوان یک الگوی بشری که چطور می‌شود یک زندگی انسانی با نجابت صداقت عدالت افتخار وشفقت داشت.

این اندیشمند مسیحی تصریح کرد:اگر ما اسلام را به عنوان یک"دین فطری” وحالت طبیعی بشر بدانیم وبه دیگران معرفی کنیم بعد وقتی که راجع به اسلام آموزش می‌دهیم باید این آموزش ها با قلب هر انسانی صحبت کند. شاید آنها با همه موضوعات موافق نباشند اما حداقل باید بتوانند بگویند که این برای من یک احساس انسانی مشابهی ایجاد می‌کند واین روش تاثیر بسیار زیادی بر روی غیر مسلمانان دارد برای انکه دیدگاه آنان را تغییر می‌دهد ودیگر اینکه به آنها روش‌های جدید زندگی را می‌آموزد وآنان را به این فکر وا می‌دارد که می‌توانند عناصری از آموزه‌های اسلامی را در زندگی خود بکار گیرند.

وی ادامه داد:واین می‌تواند در یک روند تدریجی آهسته آهسته مردم را با آموزه‌های ارزشمند اسلام آشنا سازد تا شاید در دنیای متلاشی شده مدرن برخی از این آموزه ها در راه نجات بشر موثر واقع گردد.

دکتر کریس هیور اندیشمند و اسلام شناس مسیحی ایرلندی است که از سی سال پیش مطالعات خود را در باره شناخت اسلام آغاز نموده و طی سال‌های متمادی کلاس ودوره‌های گوناگون را به منظور معرفی درست اسلام در جامعه غربی برگزار کرده است.

وی همچنین چندین جلد کتاب به منظور فهم اسلام با روش‌های ساده برای افراد مبتدی که علاقه مند به فراگیری اسلام هستند به چاپ رسانده است.

آخرین کتاب وی"راهنمای کوتاه برای فهم اسلام” نام دارد که با کمک وحمایت مرکز اسلامی انگلیس در سال دوهزارو چهارده به چاپ رسید.

منبع: شفقناشیعه نیوز
<<< لینک مبدأ >>>