نگاهی به کیفیت نزول آیه ولایت

آیه ۵۵ سوره مایده، فضیلت دیگری را برای امیرمؤمنان(علیه السلام) بیان می‌کند و خداوند متعال با نزول چنین آیه‌هایی زمینه معرفی آن حضرت برای جانشینی رسول خود را فراهم می‌کرد تا پس از رحلت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) امت اسلام بدون رهبر و پیشوا نماند

«حذیفة بن یمان»، از یاران معروف رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت کرد: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، دامادش حضرت علی(علیه السلام)را به یمن اعزام کرده بود و چون خودش قصد حجة‌الوداع کرد، به علی(علیه السلام) پیام داد که او نیز برای انجام حج به مکه رود. آن دو در مکه معظمه به یکدیگر رسیدند و ما در آن هنگام همراه رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)بودیم. روزی، حضرت علی(علیه السلام) به جانب کعبه رفت و در آن‌جا به نماز مشغول بود و در آن هنگام مستمندی از راه رسید و از مردم درخواست کمک می‌کرد و چون به حضرت علی(علیه السلام) رسید، آن حضرت در حال رکوع بود، پس در همان حال، انگشتر خود را از دستش بیرون آورد و آن‌را به مستمند بخشید.

ما که در حضور رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) بودیم، مشاهده کردیم که بر آن حضرت آیه‌ای نازل شد و آن حضرت، آیه جدید‌النزول را برای ما قرایت کردند و آن عبارت بود از: «اِنَّما وَلیکُمُ اللهَ وَ رَسُولُهُ والَّذینَ یقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یؤتُونَ الزَّکاةَ و َهُم راکِعُونَ» (مایده/۵۵)

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) برای نزول آیه، تکبیر گفت و سپس به ما فرمود: بر خیزید برویم ببینیم این صفاتی را که خداوند متعال در این آیه بیان کرده است، درباره چه کسی است؟ چون پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) وارد مسجد‌الحرام شد، فرد مستمندی را دید و از او پرسید: از کجا می‌آیی؟ گفت: از نزد آن مرد نمازگزار می‌آیم که حلقه انگشتری خود را در حال رکوع به من بخشید.

پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)بار دیگر تکبیر گفت و جلوتر رفت تا به علی(علیه السلام) رسید که در حال خواندن نماز بود. از او پرسید: ای علی! امروز بر تو چه گذشت؟ حضرت علی(علیه السلام) داستان مرد نیازمند و انگشتر بخشیدن خود به وی را برای رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) بازگو کرد و پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) با شنیدن آن داستان برای بار سوم تکبیر گفت.*

*منابع:
۱ ـ مسارالشیعه، شیخ مفید، ص۲۳. 
۲ ـ الاقبال بالاعمال الحسنة، سید بن طاووس، ج۲، ص۲۴۱ و ص۳۶۸ و ص۳۷۱. 

محمد جوادی‌مادیه
خبرگزاری قرانی ایران (ایکنا)سایت شیعه نیوز