نهی از تعیین وقت برای ظهور

تعیین وقت برای ظهور جایز نیست و براساس روایات معصومین‏(علیه السلام) ما وظیفه داریم کسانی را که به تعیین وقت برای ظهور می‏پردازند تکذیب کنیم. در اینجا برای آشنایی شما عزیزان به برخی از این روایات اشاره می‏کنیم.
امام صادق‏(علیه السلام) در روایتی خطاب به محمدبن مسلم می‏فرماید:
ای محمد! هر کس برای تو خبری از ما درباره تعیین وقت [ظهور] نقل کرد در تکذیب او درنگ نکن؛ زیرا ما [اهل بیت] برای هیچ‏کس وقت ظهور را تعیین نکرده‏ایم.
در روایات دیگری وقتی «مِهزَم» به امام صادق‏(علیه السلام) عرض می‏کند:
فدایت شوم، در مورد این امری که ما در انتظار آنیم، مرا آگاه کنید که چه زمانی واقع می‏شود؟
آن حضرت می‏فرماید:
ای مهزم! آنان که [برای این امر] تعیین وقت می‏کنند دروغ می‏گویند و آنها که [در این امر] شتاب می‏کنند نابود می‏شوند و کسانی که تسلیم می‏شوند نجات می‏یابند.
همچنین در توقیعی که از ناحیه مقدسه صاحب‏الزمان‏(علیه السلام) در پاسخ به پرسش‏های «اسحاق بن یعقوب» وارد شده، چنین می‏خوانیم:
اما آشکار شدن فرج، به اراده خداوند است و آنان که [برای ظهور] وقت تعیین می‏کنند دروغ می‏گویند.
توجه به روایات یادشده به‏خوبی این نکته را بر ما روشن می‏سازد که ما، نه تنها حق نداریم به استناد برخی رویدادهای اجتماعی و یا حوادث طبیعی به پیش‏بینی زمان ظهور و تعیین وقت برای آن بپردازیم؛ بلکه بر ما لازم است ادعای کسانی را که مدعی دانستن زمان ظهورند تکذیب کنیم و جلوی نشر این‏گونه ادعاها را بگیریم.
فلسفه این حکم نیز روشن است؛ شما تصور کنید اگر هر از چندی زمانی برای ظهور تعیین شود و ظهور به وقوع نپیوندد چه پیش خواهد آمد. آیا مردم رفته رفته ناامید نمی‏شوند و اعتقاد خود را نسبت به اصل اندیشه مهدویت و ظهور منجی از دست نمی‏دهند؟! بنابراین باید بسیار مواظب بود و اجازه نداد که «انتظار فرج» به عنوان ارزشمندترین سرمایه اعتقادی شیعه در عصر غیبت، بازیچه دست جاهلان یا شهرت‏طلبان گردد.

ظهور را از نزدیک ببینیم
اگر چه ما از تعیین زمان برای ظهور نهی شده‏ایم اما این بدان معنا نیست که با موضوع ظهور به عنوان واقعه‏ای دور از دسترس که در آینده‏ای دور و نامعلوم به وقوع می‏پیوندد برخورد کنیم، بلکه باید همواره خود را در چند قدمی ظهور ببینیم و امیدوار باشیم که در زمان حیات خود، ظهور حضرت حجت‏(علیه السلام) را درک کنیم.
این نکته‏ای است که از مجموع روایاتی که در این زمینه از ائمه معصومین‏(علیه السلام) نقل شده استفاده می‏شود؛ که از جمله می‏توان به بخشی از دعای عهد که از امام صادق‏(علیه السلام) نقل شده، اشاره کرد. در بخشی از دعای یادشده چنین می‏خوانیم:
بار خدایا! اندوه ودلتنگی این امت را باحضور ولیّ خود برطرف‏ساز و در ظهور او شتاب کن. دیگران ظهور او را دور می‏بینند ولی ما آن‏را نزدیک می‏بینیم....


پی نوشت:
برای مطالعة بیشتر ر.ک:معرفت امام زمان(علیه السلام)
و تکلیف منتظران، ابراهیم شفیعی سروستانی سایت موعود ماهنامه موعود شماره ۹۰سایت شیعه نیوز