مقدمه :

  آقای ابولفضل برقعی در کتاب "درسی از ولایت " در صدد اثبات معنای  "دوست"  برای کلمه “ولی  “ در آیات " إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا  الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُمْ   رَاکِعُونَ‌. - المائدة، 55 " و " المومنین و   المومنات بعضهم اولیاء بعض -  توبه ۷۱و " یَأَیهُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِینَ  أَ تُرِیدُونَ أَن تجَعَلُواْ لِلَّهِ عَلَیْکُمْ    سُلْطَانًا مُّبِینًا  - 144 سوره نساء " می‌باشد .

  وی با تلاش فراوان سعی دارد که  ولایت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و به تبع آن ائمه     معصومین علیهم السلام  را منحصر در ولایت تشریعی (آنهم با تعریفی که خود از ولایت   تشریعی دارد) کند ، و ولایت تکوینی این ذوات مقدسه را (با برداشت  خود از ولایت  تکوینی )

 انکار نماید  . مولف کتاب "درسی از ولایت " تعاریف خویش از ولایت تشریعی و تکوینی را به کل شیعه نسبت داده و به نقد آن پرداخته است.

ما ضمن نقد و بررسی نوشته آقای برقعی با استناد به کتاب و سنت اثبات خواهیم کرد که نه تنها معنای کلمه " ولی " در آیات مورد استشهاد نویسنده  " صاحب اختیار و سرپرست " می‌باشد ، بلکه بر اساس نصوص معتبر قران و روایات ، رسول خدا و ائمه معصومین علاوه بر منصب الهی " ولایت تشریعی " صاحب مقام " ولایت تکوینی " از سوی خداوند عز و جل به معنای صحیح آن می‌باشند . در ادامه ، ضمن بررسی ولایت انبیاء و اولیاء از دیدگاه تشیع با تبیین اعتقادات پیروان اهل بیت در باب ولایت که مبتنی بر ادله قرآنی است ، به شبهات وارده از طرف نویسنده کتاب " درسی از ولایت " پاسخ خواهیم داد .