«مها» از مصر: شیعه شدم چون حرف شیعیان را شنیدم

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) هنگام اعزام امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) برای تبلیغ به یمن به آن حضرت فرمود: 
«یا علی! اگر یک نفر به دست تو هدایت شود برای تو بهتر است از آنکه تمام آنچه که خورشید بر آن می‌تابد را به تو دهند».

**********

با یاری و عنایت خدای متعال، انوار هدایت اهل بیت(علیه السلام) بر دل دو نفر از کاربران اتاق گفتگوی اینترنتی مجمع جهانی اهل‌بیت (علیه السلام) تابید و هر دو به مذهب تشیع مشرف شدند.
آقای «عارف» از فرانسه
یک جوان ۲۱ ساله فرانسوی به نام «عارف»، به برکت حضور مستمر در برنامه‌های اتاق پالتاک انگلیسی مجمع،‌ زیر نظر اساتید و کارشناسان محترم، حجج اسلام آقایان دکتر شاملی، دکتر فنایی، دکتر مینایی و دکتر علی مصباح یزدی به مکتب اهل بیت(علیه السلام) تشرف یافت.
این اتفاق در یک روند سه هفته‌ای رخ داد و نامبرده از کشور فرانسه به واسطه اینترنت در جلسات سخنرانی زنده این اساتید شرکت و بحث‌ها را با جدیت دنبال می‌نمود.
او که سومین فرزند یک خانواده با درآمد متوسط است و به فلسفه و تاریخ علاقه زیادی دارد، گرچه از ابتدا با دین میانه ای نداشته است، اما بعد از اینکه پای یک دختر مسلمان متدین به زندگی وی باز می‌شود و وی را با دین و دیانت آشتی می‌دهد، به مباحث دینی علاقمند می‌شود. هرچند که ازدواج با آن دختر هرگز تحقق پیدا نکرد، لکن سرنوشت وی را تغییر داد.
عارف پس از آنکه دانست برنامه پالتاک از سوی یک مؤسسه اسلامی شیعی در قم اجرا می‌شود، با حضور در اتاق، سؤالات خود را به تدریج و تناوب مطرح کرد.
از جمله موضوعات مطرح شده در سؤالات وی می‌توان به این موارد اشاره کرد:
علم غیب پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه(علیه السلام)، تعداد امامان، فضایل امیرالمؤمنین(علیه السلام)، چرا حضرت علی(علیه السلام) برای بازپس‌گیری حق خود با خلفا نجنگید؟ نخستین کسی که اسلام آورد که بود؟ چرا عایشه با علی(علیه السلام) جنگید؟
پس از آنکه کلیه پرسش‌ها و شبهات این جوان مطرح شد و برای یکایک آنها پاسخ قانع کننده دریافت کرد، در یک فضای معنوی با نیت خالصانه و با بر زبان راندن مجدد اعتقاد به یگانگی خدا و رسالت نبی گرامیاسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و نیز اقرار به ولایت و حقانیت امیرمؤمنان(علیه السلام) و فرزندان معصومش به تشیع تشرف پیدا کرد.
وی پس از پایان هر جلسه از طریق ارسال پیام خصوصی که از دید دیگر اعضای اتاق پنهان بود، سؤالاتش را مطرح و پاسخ‌های مناسب را در همان زمان دریافت می‌کرد و برخی از پاسخ‌ها که نیازمند زمان بیشتری بود، از طریق ایمیل ارائه می‌شد.

بانو «مها» از مصر
خانم «مها» فرزند «محمد» اهل استان اسماعیلیه در کشور مصر است. وی نزدیک به یک سال در اتاق پالتاک عربی حاضر می‌شد ولی کلامی بر زبان نمی‌آورد و فقط شنونده بود و مدیران اتاق اطلاعی از ملیت یا جنسیت ایشان نداشتند.
ایشان بعد از جلسات متعدد حضور در اتاق، شروع به سؤالاتی از کارشناسان در انتهای بحث‌های مطرح شده می‌نمود که کارشناسان با حوصله جواب ایشان را نیز مانند بقیه کاربران می‌دادند.
سرانجام پس از مدت‌ها حضور مستمر و جدی ـ که هر شب از اولین دقایق برنامه اتاق پالتاک تا پایان آن ادامه داشت ـ در یکی از جلسات اعلام کرد که من بعد از تتبع بسیار و شنیدن کلام شیعیان و پیگیری بحث‌های انجام گرفته، حق را با مذهب تشیع می‌دانم و خود را تابع این مذهب قلمداد می‌کنم؛ با اینکه قبل از این هیچگونه درکی از این مذهب نداشتم.
خانم مها، چهل و هفت ساله و دارای شغل فرهنگی است؛ اما متأسفانه همسر وی یک فرد ناصبی است و فرزندان او تحت‌تأثیر افکار همسرش، با اهل‌بیت (علیه السلام) میانه‌ای ندارند.

اتاق پالتاک مجمع ؛ اتاق گفتگویی متفاوت
شایان ذکر است که اتاق پالتاک مجمع، اتاق گفتگویی متفاوت نسبت به بقیه اتاق‌های پالتاک است که بحث‌های اعتقادی ـ مذهبی را به صورت علمی و به دور از هر گونه ایجاد حساسیتی که باعث مورد اهانت قرار گرفتن مذهب یا شخصیتی گردد اجرا می‌‌کند.


 پایگاه خبری -تحلیلی اهل البیت (ابنا)