بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم‏

منشور الهی و جاودانه غدیر

( قسمت اول )

اینجانب عید سعید غدیر خم را به جمیع مسلمین جهان بخصوص شیعیان عالم و نیز به تمامی هم وطنان تبریک وتهنیت عرض می‌نمایم و امیدوارم که خداوند توفیق شناخت این عید بزرگ را بما عطا بفرماید ٠

چرا روز غدیر عید بزرگ اسلامی است ؟

عید از نظر قران زمانی است که از طرف خداوند متعال نعمتی به انسان عطا شده باشد. قوم بنی اسرائیل به حضرت مسیح گفتند: یا روح الله تو از خدا بخواه که مائده ای برای ما نازل کند .

قَالُواْ نُرِیدُ أَن نَّأْکُلَ مِنهَْا وَ تَطْمَئنِ‏َّ قُلُوبُنَا وَ نَعْلَمَ أَن قَدْ صَدَقْتَنَا وَ نَکُونَ عَلَیْهَا مِنَ الشَّهِدِینَ مائده - 113

گفتند: مى‏خواهیم از آن غذاى آسمانى بخوریم و قلب ما مطمئن شود و باور کنیم آنچه به ما گفته‏اى درست بوده و بتوانیم بر آن گواهى دهیم.

قالَ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنا أَنْزِلْ عَلَیْنا مائِدَةً مِنَ السَّماءِ تَکُونُ لَنا عیداً لِأَوَّلِنا وَ آخِرِنا وَ آیَةً مِنْکَ وَ ارْزُقْنا وَ أَنْتَ خَیْرُ الرَّازِقینَ مائده - 114

عیسى بن مریم (علیه السلام) گفت: پروردگارا! از آسمان براى ما غذایى نازل فرما تا براى اول و آخر ما عیدى باشد و نشانه‏اى از جانب تو به حساب آید و به ما روزى ده که تو بهترین روزى رسان هستى .

خداوند هم مائده ای را نازل کرد و بنی اسرائیل آن روزی را که این نعمت برایشان نازل شد ، عید قرار دادند .

پس عید زمانی است که نعمتی از جانب پروردگار برای مسلمانان آمده باشد ، البته این نعمتی را که خداوند نازل میکند گاهی معنوی وگاهی مادی است .

بعضی نعمت ها مادی نیستند ، بلکه نعمت های معنوی می‌باشند که به مراتب بالاتر از هر نعمت مادی است.

در عید فطر وعید قربان هم باز همین مطلب مطرح است . در عید قربان علاوه بر نعمت مادی خداوند که از ناحیه خداوند از طریق اغنیا بفقراء مقداری گوشت داده میشود ، برکات معنوی و مغفرت و بار عام الهی برای مسلمین پدید می‌آید . در عید فطر هم زکات فطریه مطرح است و فقرا از آن بهره مند می‌شوند و بالاتر از جهات مادی ، عید توفیقات الهی برای بندگی و تصفیه روح و روان انسانهاست .

عید غدیر خم هم به مناسبت نعمت بزرگ ولایت است ، که تمام طبقات مسلمانان ، اعم از فقیر و غنی ، را در بر می‌گیرد . خداوند متعال این نعمت بزرگ ولایت یعنی امامت و جانشینی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را به مسلمانان عطا ء کرده و در این روز بر تمامی مسلمین اتمام حجت کرده و از آنان میثاق گرفته است ، ولذا مسلمانان جهان مخصوصا شیعیان این روز را عید میگیرند. پس اگر ما روز غدیر را عید میگیریم به مناسبت عطاء نعمت ولایت از سوی خداوند بر ما ست و بر این اساس عید غدیر ، عید بزرگ الهی و اسلامی است.

واقعه غدیر چه بود ؟

پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله در زمانی که از آخرین حج که به حجه الوداع مشهور است باز می‌گشتند، در بین راه مکه ومدینه و در محلی که نرسیده به دو راهی بود که بسمت مدینه ویمن میرفت و در مکانی که در آن گودالی بود که در زمان نزول باران آب در آن جمع می‌شد و مردم به این مکان غدیر یا جایگاه جمع شدن آب میگفتند و در آنجا اطراق می‌کردند ، دستوردادند که کسانیکه جلوتر از این مکان عبور کرده اند باز گردند وکسانیکه هم که هنوز به این مکان نرسیده اند ، به حاضرین ملحق شوند . به دستور پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم ، و پس از نماز ، از جهاز شتر ها منبری تشکیل داده شد . حضرت خاتم النبیین ( ص ) در آن مکان امیرالمومنین علی علیه السلام را به وصایت وامامت بعد از خود از ناحیه خداوند متعال به مردم معرفی کردند ، گو اینکه این امر را بارها و بارها در طول 23 سال مأموریت آسمانی خویش انجام داده بودند.

این حادثه تاریخی متفق علیه مسلمین جهان هست و شیعه و سنی این حادثه تاریخی را قبول داشته و نقل کرده اند.

اولین مناقشه تاریخی پیرامون ماجرای غدیر

به نقل میر حامد حسین هندی ‏،‌ تا قبل از فخررازی کسی از مسلمین در صحت حدیث غدیر خدشه ای وارد نکرده است و اولین فردی هم که جواب او را داده است ، مرحوم میر حامد حسین هندی صاحب مجلدات گرانقدر عبقات الانوار می‌باشد.

مرحوم میر حامد حسین نام ١٤٨ نفر از صحابه اعم از خلفاء ودیگران را که حدیث غدیر را نقل کرده اند در کتاب عبقات ذکر کرده است .

علامه امینی در الغدیر نام ١١٠ نفر از صحابه را با ذکر سند و مدرک که همگی اتفاق نظر در وقوع واقعه غدیردارند را بیان کرده است . این افراد هیچ شکی در صحت ماجرای غدیر نکرده اند.