مقایسه ی خلیفه ی اول با پیامبر(صلی الله علیه و آله)

زمانی دوستان اهل سنت بنده اصرار زیادی بر دعوت از من برای شرکت در جلسه‌ی میهمانی شبانه‌شان داشتند و بنده نیز از پذیرش آن سر باز می‌زدم. اصرار آنان تا جایی بالا گرفت که مجبور شدم با گذاردن یک شرط آن را بپذیرم و آن شرط این بود که در این جلسه هیچ سخنی درباره اختلافات عقیدتی شیعه و سنی به‌میان نیاید. آنان نیز شرط مرا پذیرفتند. بنده در بین جمع کثیری از اهل سنت در حال صرف شام بودم که ناگهان یکی از حاضران با کمال تعجب پرسش شگفت انگیزی را مطرح ساخت! 

او گفت: آقا! شما به ما بگویید در نظر شما خلیفه‌ی اول برتر است یا پیامبر؟ 
من که در وضعیت پدیدآمده، علیرغم شرط فوق، نمی‌توانستم نظر خود را ابراز ننمایم، گفتم: اگر از من می‌پرسید به نظر من خلیفه‌ی اول برتر از پیامبر بوده‌است! 
حاضران که از این جواب کوتاه اما عجیب من سخت دلگیر شده‌بودند با تندی به من گفتند: آقا شما که یک دانشمند شیعی هستید چرا این گونه نظر می‌دهید؟ 

پاسخ دادم: من این ادعا را بدون دلیل بیان نکرده‌ام. دلیل من این است که خلیفه‌ی اول تنها سه سال در جامعه اسلامی خلافت نمود اما عقل او رسید که برای پس از خود کسی را به سرپرستی امت اسلام انتخاب نماید و امت را بدون سرپرست رها نسازد اما العیاذ بالله پیامبر ۲۳ سال پرچم رهبری و ولایت بر امت اسلامی را در دست داشت ولی...

ناقل: محمدرضا ایزدپور از قول یکی از شاگردان علامه طباطبایی(در سال ۱۳۶۵) و او از قول مرحوم علامه طباطبایی و او به‌نقل از یکی از اندیشمندان بزرگ 
مأخذ: کتاب نقش اهل بیت در تبیین معارف اسلامی، نشر آموزش کشاورزی، کرج،۱۳۸۷ ص ۱۳۷.ارسال شده توسط یکی از مراجعین سایت فطرت