یکی دیگر از فضایل حضرت معصومه(سلام الله علیها) مقام شفاعت است. امام صادق علیه السلام فرمودند:

«الا و ان قم، الکوفه‏ الصغیره الا ان للجنه ثمانیه ابواب ثلاثه منها الی قم تقبض فیها امراه من ولدی اسمها فاطمه بنت موسی تدخل بشفاعتها شیعتی‏ الجنه باجمعهم.» (۱)

آگاه باشید که قم «کوفه کوچک‏» است. بدانید بهشت هشت در دارد که سه در به سوی قم است. بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دختر موسی در آنجا رحلت می‏کند و با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‏‌شوند.

از این روایت علاوه‏ بر اثبات مقام شفاعت‏ حضرت معصومه(سلام الله علیها) فراگیر بودن آن نیز روشن‏ می‏‌شود.

به اعتقاد شیعیان شفاعت‏ یکی از ضروریات مذهب است و آنان که‏ به مراتب عالی انسانی دست می‏ یابند می‏توانند در قیامت مومنان‏ گناهکار را با شرایط خاص شفاعت کنند و پشتوانه این اعتقاد آیات قرآن و روایات ائمه معصومین است. رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) بالاترین‏ جایگاه شفاعت را در قیامت‏ برعهده دارد و قرآن کریم از آن به‏ عنوان مقام محمود یاد کرده است. (۲)

اما بعد از رسول اکرم‏ بالاترین جایگاه در شفاعت از آن حضرت زهرا(سلام الله علیها) و حضرت فاطمه‏ معصومه (سلام الله علیها) است.

به هنگام ازدواج حضرت فاطمه(سلام الله علیها) جبرییل پارچه‏ ای آورد که بر آن‏ نوشته شده بود: خداوند مهریه فاطمه را شفاعت گنهکاران امت‏ محمد قرار داد.حضرت فاطمه(سلام الله علیها) نیز به هنگام شهادت وصیت کرد تا آن پارچه را در کفن او قرار دهند و فرمود: وقتی روز قیامت‏ شود این سند شفاعت را به دست گرفته گناهکاران امت پدرم راشفاعت‏ خواهم کرد. (۳)

بعد از ائمه معصومین هیچ یک از اولیاءالهی مقام شفاعتی چون فاطمه (سلام الله علیها) را ندارد و در گستردگی مقام‏ شفاعت وی همان بس که امام صادق(علیه السلام) فرمود: با شفاعت او همه‏ شیعیان ما وارد بهشت‏ خواهند شد. (۴)

علاوه بر آن در متن‏ زیارتنامه حضرت معصومه (سلام الله علیها) نیز که دارای سند و به عبارت دیگر روایت از امام رضا(علیه السلام) است نیز همین مقام (شفاعت) وی توجه مارا به خود جلب می‏کند. آنجا که می‏ خوانیم «یا فاطمه اشفعی لی‏ فی الجنه فان لک عندالله شانا من الشان (۵) ای فاطمه ما رادر بهشت‏ شفاعت کن.

موید سوم روایات فراوانی است که ثواب زیارت این بانوی شفیعه‏ را بهشت قرار داده‏ اند که بی گمان می‏ توان گفت‏ شفاعت این بانوی‏ گرانقدر برای زائران عارف خود زمینه بهشتی شدن آنها را فراهم‏ خواهد ساخت از جمله آن روایات را می‏ خوانیم:

۱- علامه مجلسی دربحار الانوار می‏ نویسد: امام رضا(علیه السلام) فرمود: 
«من زارها فله الجنه‏» هرکس او را زیارت کند بهشت‏ برای اواست. (۶) و فرمود «من زارالمعصومه بقم کمن زارنی‏» (۷) وفرمود: 
«من زارها عارفا بحقه فله الجنه‏» (۸)

۲- امام جواد(علیه السلام) فرمود: «من زارقبر عمتی بقم فله الجنه‏»آنکه قبر عمه‏ ام در قم را زیارت کند بهشت‏ برای او است. (۹)

۳- امام صادق (علیه السلام) فرمود: «ان زیارتها تعادل الجنه‏» زیارت اوهمسنگ بهشت است. (۱۰) و فرمود: من زارهاوجبت له الجنه آنکه‏ او را زیارت کند بهشت‏ برای او واجب می‏ شود. (۱۱) محدث قمی‏ رویای صادقه‏ ای دیده است که جایگاه بلند شفاعت‏ حضرت معصومه رانشان می‏ دهد. وی که در تیمچه بزرگ قم به مناسبت ایام فاطمیه برفراز منبر رفته بود فرمود: شبی میرزای قمی را در عالم رویا دیدم از او پرسیدم: آیا شفاعت اهل قم به دست‏ حضرت معصومه(سلام الله علیها)است او قیافه‏ اش را درهم کشید و فرمود: شفاعت اهل قم با من‏ است. شفاعت عالم با حضرت معصومه(سلام الله علیها) است. (۱۲)

 

پی‌نوشت‌ها:
۱- سفینه البحار ج ۲ ص‏۳۷۶; مجالس المیمنین ج‏۱ ص‏۸۳. 
۲- سوره اسراء آیه‏۷۹. 
۳- کریمه اهل بیتص‏۵۶ نقل از اخبار الدول و آثار الاول ص‏۸۸. 
۴- بحار الانوار ج‏۶ ص ۲۲۸; مجالس المیمنین ج ۱ ص‏۸۳ 
۵- بحار الانوار ج ۱۰۲ ص‏۲۶۶. 
۶- ریاحین الشریعه ج ۵ ص ۳۴. 
۷- ریاحین الشریعه ج ۵ ص ۳۵. 
۸- بحارالانوار ج ۴۸ و ج‏۱۰۳ ص‏۲۶۶. 
۹- کامل الزیارات ص ۳۲۴. 
۱۰- بحار الانوار ج ۶۰ ص‏۲۱۹. 
۱۱- بحار الانوار ج ۶۰ ص‏۲۱۷. 
۱۲- همان. 
(*) منبع: آیینه رضوی/اشرف آشوری/ماهنامه کوثر:مجله‏ ای در زمینه‏‌های عقیدتی فرهنگیتاریخیاجتماعی -صاحب امتیاز: آستانه مقدسه حضرت معصومه(سلام الله علیها) -آدرس: قم - صندوق پستی ۶۹۵۳.۵۸۱۷۳/شماره ۲۳

 

///سایت فطرت