مقام شفاعت حضرت معصومه سلام الله علیها

{یکی دیگر از فضایلی که حضرت معصومه(س) به آن دست‏ یافت مقام‏ شفاعت است.
روایتی که امام صادق(ع) قبل از تولد حضرت معصومه(س) بیان‏ فرمود دلیل این مقام است. حضرت فرمود: «الا و ان قم الکوفه‏ الصغیره الا ان للجنه ثمانیه ابواب ثلاثه منها الی قم تقبض فیهاامراه من ولدی اسمها فاطمه بنت موسی تدخل بشفاعتها شیعتی‏ الجنه باجمعهم.» (1)
آگاه باشید که قم «کوفه کوچک‏»است.
بدانید بهشت هشت در دارد که سه در به سوی قم است. بانویی ازفرزندان من به نام فاطمه دختر موسی در آنجا رحلت می‏کند و باشفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‏شوند. از این روایت علاوه‏ بر اثبات مقام شفاعت‏ حضرت معصومه(س) فراگیر بودن آن نیز روشن‏ می‏شود.
به اعتقاد شیعیان شفاعت‏ یکی از ضروریات مذهب است و آنان که‏ به مراتب عالی انسانی دست می‏ یابند می‏توانند در قیامت مومنان‏ گناهکار را با شرایط خاص شفاعت کنند و پشتوانه این اعتقاد آیات قرآن و روایات ایمه معصومین است. رسول اکرم(ص) بالاترین‏ جایگاه شفاعت را در قیامت‏ برعهده دارد و قرآن کریم از آن به‏ عنوان مقام محمود یاد کرده است. (2)
اما بعد از رسول اکرم‏ بالاترین جایگاه در شفاعت از آن حضرت زهرا(س) و حضرت فاطمه‏ معصومه (س) است.
به هنگام ازدواج حضرت فاطمه(س) جبرییل پارچه‏ ای آورد که بر آن‏ نوشته شده بود: خداوند مهریه فاطمه را شفاعت گنهکاران امت‏ محمد قرار داد.حضرت فاطمه(س) نیز به هنگام شهادت وصیت کرد تا آن پارچه را در کفن او قرار دهند و فرمود: وقتی روز قیامت‏ شود این سند شفاعت را به دست گرفته گناهکاران امت پدرم راشفاعت‏ خواهم کرد. (3)
بعد از ایمه معصومین هیچ یک از اولیاءالهی مقام شفاعتی چون فاطمه (س) را ندارد و در گستردگی مقام‏ شفاعت وی همان بس که امام صادق(ع) فرمود: با شفاعت او همه‏ شیعیان ما وارد بهشت‏ خواهند شد. (4)
علاوه بر آن در متن‏ زیارتنامه حضرت معصومه (س) نیز که دارای سند و به عبارت دیگر روایت از امام رضا(ع) است نیز همین مقام (شفاعت) وی توجه مارا به خود جلب می‏کند. آنجا که می‏ خوانیم «یا فاطمه اشفعی لی‏ فی الجنه فان لک عندالله شانا من الشان (5) ای فاطمه ما رادر بهشت‏ شفاعت کن.
موید سوم روایات فراوانی است که ثواب زیارت این بانوی شفیعه‏ را بهشت قرار داده‏ اند که بی گمان می‏ توان گفت‏ شفاعت این بانوی‏ گرانقدر برای زایران عارف خود زمینه بهشتی شدن آنها را فراهم‏ خواهد ساخت از جمله آن روایات را می‏ خوانیم:
1- علامه مجلسی دربحار الانوار می‏ نویسد: امام رضا(ع) فرمود:
«من زارها فله الجنه‏» هرکس او را زیارت کند بهشت‏ برای اواست. (6) و فرمود «من زارالمعصومه بقم کمن زارنی‏» (7) وفرمود:
«من زارها عارفا بحقه فله الجنه‏» (8)
2- امام جواد(ع) فرمود: «من زارقبر عمتی بقم فله الجنه‏»آنکه قبر عمه‏ ام در قم را زیارت کند بهشت‏ برای او است. (9)
3- امام صادق (ع) فرمود: «ان زیارتها تعادل الجنه‏» زیارت اوهمسنگ بهشت است. (10) و فرمود: من زارهاوجبت له الجنه آنکه‏ او را زیارت کند بهشت‏ برای او واجب می‏ شود. (11) محدث قمی‏ رویای صادقه‏ ای دیده است که جایگاه بلند شفاعت‏ حضرت معصومه رانشان می‏ دهد. وی که در تیمچه بزرگ قم به مناسبت ایام فاطمیه برفراز منبر رفته بود فرمود: شبی میرزای قمی را در عالم رویا دیدم از او پرسیدم: آیا شفاعت اهل قم به دست‏ حضرت معصومه(س)است او قیافه‏ اش را درهم کشید و فرمود: شفاعت اهل قم با من‏ است. شفاعت عالم با حضرت معصومه(س) است. (12)


1- سفینه البحار ج 2 ص‏376; مجالس المیمنین ج‏1 ص‏83.
2- سوره اسراء آیه‏79.
3- کریمه اهل بیتص‏56 نقل از اخبار الدول و آثار الاول ص‏88.
4- بحار الانوار ج‏6 ص 228; مجالس المیمنین ج 1 ص‏83
5- بحار الانوار ج 102 ص‏266.
6- ریاحین الشریعه ج 5 ص 34.
7- ریاحین الشریعه ج 5 ص 35.
8- بحارالانوار ج 48 و ج‏103 ص‏266.
9- کامل الزیارات ص 324.
10- بحار الانوار ج 60 ص‏219.
11- بحار الانوار ج 60 ص‏217.
12- همان.
(*) منبع: آیینه رضوی/اشرف آشوری/ماهنامه کوثر:مجله‏ ای در زمینه‏ های عقیدتی فرهنگیتاریخیاجتماعی -صاحب امتیاز: آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) -آدرس: قم - صندوق پستی 6953.58173/شماره 23


سایت فطرت