العزیز بن عبد الله بن محمد بن عبد اللطیف آل الشیخ مفتی اعظم وهابیت و وزیر فتوا که خصومت عجیبی با امام حسین علیه السلام، شیعیان و ایران دارد. وی که از نسل محمد بن عبدالوهاب موسس وهابیت است، پس از بن باز متصدی این منصب شده و نابینایی اش از جمله ویژگیهایست که از همان ابتدا جلب توجه می‌کند. وی علاوه بر کوری باطن از ناحیه یک چشم نیز کور می‌باشد.

دوران کودکی

عبد العزیز بن عبد الله بن محمد بن عبد اللطیف آل شیخ در تاریخ سوم ذیحجه۱۳۶۲ ق در شهر مکه به دنیا آمد، در سال ۱۳۷۰ ق و در سن هشت سالگی پدرش را از دست داد. وی به طور مادرزادی از ضعف چشم آزار می‌برد, تا اینکه در جوانی به سال ۱۳۸۱هـ... بینایی اش را از دست داد.


تحصیلات

آل شیخ در مسجد أحمد بن سنان آموزش علم قرآن کریم را شروع کرد و گفته شده قرآن را در سن ۱۲ سالگی حفظ کرد.

او آموختن را نزد بعضی از علما در الحلق آغازید و در سال ۱۳۷۵ هـ به معهد إمام الدعوة ملحق شد و تحصیلاتش را در دانشکده فقه در سال ۱۳۸۳هـ/ ۱۳۸۴ هـ با مدرک دکترا تمام کرد.

مناصب

وی مدرس معهد إمام الدعوة العلمی تا سال ۱۳۹۲ هـ بود و پس از آن مدرس دانشکده فقه ریاض از ۱۳۹۲.

وقتی آل شیخ برای تحصیل به ریاض منتقل شد و در دانشگاه محمد بن سعود شهر ریاض مدرک دکترای خود را گرفت از سال ۱۴۰۷ به عضویت هییت علمای کبار وهابی عربستان در آمد.

آل شیخ در سال ۱۴۱۲ و با دستور مستقیم پادشاه عربستان سمت ریاست اداره مطالعات علمی و صدور فتاوا منصوب شده است.

وی در سال ۱۴۱۷ نیز به مقام نیابت و قایم مقامی مفتی اعظم عربستان در آمد. با مرگ شیخ عبد العزیز بن باز مفتی اعظم وقت عربستان در تاریخ ۲۹/محرم۱۴۲۰ به مقام مفتی عام و اعظم وهابیون عربستان سعودی و رییس هییة کبار علما عربستان منصوب شد.

آل شیخ در حال حاضر در حکومت عربستان از جایگاه وزارت برخوردار است.

برخی فتاوای عجیب و مضحک آل شیخ

وی فتاوای مسخره ای دارد که از آن جمله است:

• جشن میلاد برای رسول خدا صلی الله علیه و آله حرام

• قیام حسین (علیه السلام) علیه یزید حرام!

• کمک ایران ستمکار به یمن حرام!

• کمک به حزب الله لبنان و دعا برای آنان حرام!

• همه کلیساها را خراب کنید!

• برپایی جشن عروسی پسر شیخ در روز عاشورا!!!!

• جشن ملی عربستان حلال!

• راهپیمایی برای دفاع از پیامبر صلی الله علیه و آله حرام!

• شعار علیه آمریکا حرام!

• راهپیمایی برای همبستگی با مردم غزه و فلسطین ممنوع!

• فروش لباس زیر زنانه توسط زنان حرام!

• همه آثاراسلامی را خراب کنید و آثار باستانی را نگاه دارید!

• حمله به شیعیان!

• بیداری اسلامی و اخراج دیکتاتورها حرام!

• دیدن سریالهای ترکیه حرام!

• سجده فوتبالیستها بعد از گل زدن مکروه!

• وجود امام زمان دروغ است.

• ایرانی ها مجوس و آتش پرست هستند.

• دفاع از مردم بحرین حرام!

• حمله به مسیولان سوریه واجب!

• جواز اجبار ازدواج دختران ده ساله بدون رضایت خود آنها!

در ادامه به برخی از اینها خواهیم پرداخت.

جشن میلاد برای رسول خدا صلی الله علیه و آله حرام

وی در مصاحبه با روزنامه سعودی المدینه گفت: جشن گرفتن برای میلاد پیامبر بدعتی بی اساس است.

و افزود: من هیچ پایه و اساسی در خصوص جشن گرفتن برای تولد در سنت رسول خدا، شیوه خلفای راشدین و ائمه هدایت نمی‌شناسم و برهمین اساس جشن میلاد پیامبر حرام است.

قیام حسین ]علیه السلام[ علیه یزید حرام!

وی علاوه بر آنکه یکی از کسانی است که فتوای تخریب قبور ائمه اهل بیت علیهم السلام در عراق را صادر کرده اند یکی از مهمترین وظایف خود را توجیه حرکت یزید، ترویج شادی در عاشورا با روزه و برپایی مراسم جشن و عروسی و... می‌داند به طوری که از هر ابزار و روشی برای بیان آن استفاده می‌کند. خوب به خاطر دارم در سفر عمره ای که ماه شعبان سال۱۳۸۹ شمسی به مکه داشتم وی در مسجد الحرام نشسته بود و به تفصیل در این رابطه با عمره گزاران صحبت می‌کرد.

او همچنین در برنامه زنده ای که از ماهواره المجد عربستان پخش می‌شد در پاسخ خانمی در رابطه با یزید و قیام امام حسین علیه السلام این چنین پاسخ داد:

«زمان پرداختن به این امور گذشته و سپری شده است. آنها گروهی بودند که درگذشتند، هر کار نیک و بدی کردند برای خود کردند و شما هم هر چه کردید برای خود خواهید کرد و مسیول کار آنها نخواهید بود.
بیعت یزید بن معاویه، بیعتی شرعی است که در زمان پدرش معاویه از مردم گرفته شد و مردم هم بیعت کرده و به این بیعت گردن نهادند. امّا هنگامی‌ که معاویه از دنیا رفت حسن و حسین بن علی ]علیهماالسلام[و ابن زبیر از بیعت با او خودداری کردند.

حسین ]علیه السلام[و ابن زبیر در تصمیمشان مبنی بر بیعت نکردن به خطا رفتند. چون بیعت با یزید بیعتی شرعی بود و این بیعت در زمان زندگی پدرش معاویه و در مقابل چشم مردم گرفته شده بود. ولی خداوند در آنچه مقدر می‌فرماید حکیم و علیم است، آن امت‌ها هم بنا به تقدیر خداوند در گذشتند و از دنیا رفتند.

شما را به خدا قسم! من دوست ندارم این مطالب را از من نقل کنید. این‌ها مسایلی است که گذشته است. تاریخ هم در باره این مطالب به شکل‌های مختلف حکایت نموده است. ولی به هر شکل این‌ قضایا گذشته و تمام شده... یزید و حسین]علیه السلام[ بیش از هزار و اندی سال است که از دنیا رفته‌اند...

ولی به عقیده من بیعت یزید بن معاویه بیعتی شرعی بوده! و حسین ]علیه السلام[را نصیحت کرد‌ند که از مدینه به طرف عراق نرود، او را نصیحت کردند که بیعت کند ولی او نپذیرفت. ابن عباس و ابن عمر و فرزدق و بسیاری از صحابه او را از رفتن به عراق بر حذر داشته و به او گقتند که: رفتن به عراق به مصلحت او نیست. ولی حسین ]علیه السلام[این نصیحت‌ها را نپذیرفت... و خدا هم هر ‌آن‌چه مقدر فرموده بود انجام شدو...

ولی با این وجود ما برای حسین ]علیه السلام[از خداوند درخواست رضایت کرده و برای او عفو و بخشش را خواستاریم. و مقدرات الهی حکمت‌هایی دارد که ما از آن آگاه نیستیم...

اصلاً فایده نقل این مطالب چیست؟ حسین]علیه السلام[ هر اشتباهی کرده برای خود کرده...

عقیده اهل سنت و جماعت این است که واجب است تا به فرامین کسی که مورد بیعت قرار گرفته و مردم حول محور او جمع شده‌اند گوش فرا داده شده و از او پیروی گردد!!! و قیام و سرکشی علیه او نیز حرام است و از همین‌رو خروج و قیام حسین ]علیه السلام[علیه یزید حرام بود!!!...

ما می‌گوییم: حسین ]علیه السلام[در قیامش علیه یزید اشتباه کرد و برای او بهتر بود که این کار را نمی‌کرد. و باقی ماندن در مدینه و بر آن‌چه مردم بر آن اجتماع کرده بودند بهتر و سزاوار‌تر بود. و هر چه به او گفته شد که عراق طرفدار و همراه تو نیست گوش نداد و توجهی ننمود...

و حقیقت این است که مردم عراق و شام و مصر و حجاز و یمن با یزید بن معاویه در زمان زندگی و حیات پدرش بیعت کرده و امامت و رهبری وی را پذیرفته بودند، به همین جهت هم قیام علیه او و تجاوز به حریم خلافت او جایز نبود. این تمام مطلب است بیش از این هم سخنی نمی‌گوییم و معتقد به بیش از این هم نیستیم.»

نکته مهم اینکه کلیپی از این صحبتها ساخته شده و در ماجرای حمله به حرم زینب سلام الله علیها نهایت سوء استفاده از آن را در این ایام کرده اند.

کمک ایران ستمکار به یمن حرام!

سال ۸۸ و در پی انقلاب یمنیها، شیخ عبدالعزیز آل شیخ، در مصاحبه با روزنامه سعودی الوطن، ایران را متهم به پشتیبانی از شورشیان زیدی مذهب یمن کرده و این همکاری را گناه و ستمکاری دانست. 
در همین مصاحبه آل شیخ توضیح داده بود رویارویی ارتش سعودی با شورشیان شیعه زیدی نبرد حق و باطل است!

کمک به حزب الله لبنان و دعا برای آنان حرام!

چندی قبل بنا به نقل المحیط، آل الشیخ حزب الله را به تلاش برای تسهیل ورود یهودیان و دولتهای بزرگ به کشورهای اسلامی متهم کرد.

شیخ که در دانشگاه آل سعود در ریاض سخن می‌گفت مطابق روش وهابیت که همه مسلمانان غیر از خود را کافر می‌دانند گفت: کسانی در آنجا شعار اسلام سر می‌دهند که اسلام از آنها بری است!

وی اضافه کرده بود: شکی نیست که آنچه در لبنان رخ می‌دهد حوادث غم انگیز و دردناکی است. انسان آرزو می‌کند این وقایع را نشنود. اما چه می‌شود کرد؟این حوادث را می‌شنویم و آینده بدی به ذهن انسان خطور می‌کند. چرا که کسانی که این انقلابها را در لبنان به وجود آورده اند شعار اسلام بر زبان دارند، در حالیکه اسلام از اینها بری است.

همه کلیساها را خراب کنید!

آل شیخ در مارس ۲۰۱۲ فتوی داد همه کلیساهای جزیره العرب تخرب شوند.

برپایی جشن عروسی پسر شیخ در روز عاشورا!!!!

عمر بن عبدالعزیز آل شیخ، فرزند مفتی اعظم عربستان در عاشورای حسینی مراسم ازدواج خویش را برگزار نمود. در این مراسم بسیاری از مفتی ها وهابی سعودی شرکت نموده و این ننگ را به مفتی اعظم و فرزندش تبریک گفتند.

البته این نوع حرکتهای دشمنان خاندان رسالت اقدام تازه ای نیست، همانطور که در بخشی از زیارت عاشورا آمده است:

اِنَّ هذا یَوْمٌ تَبرَّکَتْ بِهِ بَنُو اُمَیَّةَ وَ ابْنُ آکِلَةِ الَآکبادِ اللَّعینُ ابْنُ اللَّعینِ عَلی لِسانِکَ وَ لِسانِ نَبِیِّکَ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ 
خدایا این روز روزی است که بنی امیه مبارک و میمون دانستند و پسر آن زن جگرخوار (معاویه) آن ملعون پسر ملعون (آن لعن شده) بر زبان تو و زبان پیامبرت که درود خدا بر او و آلش باد.

جشن ملی عربستان حلال!

پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم، بن باز و بن عثیمین، مفتی‌های پیشین سعودی برگزاری جشن روز ملی عربستان را حرام اعلام کرده و آن را بدعت دانسته بودند، اما آل شیخ در فتوای خود که در روزنامه عکاظ چاپ شد، اظهار داشت: باید در این روز با سپاسگزاری از خداوند، در نعمتهایش بیندیشیم و برای نعمت امنیت نیز از درگاه خدا سپاسگزاری کنیم.

این روزنامه افزود:"شیخ در گفته‌های خود به سخنان «خادم حرمین شریفین» (ملک عبدالله پادشاه عربستان) در نشست شورای وزیران استناد کرده است. عبدالله گفته بود: در این جشن باید از ارزش ها، اخلاق نیک مردم، پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های مختلف، پیشرفت فرهنگی و فکری ممتاز سخن گفت و با حرف شنوی از دستورات حاکمان و مقامات کشور، حس میهن پرستی را نشان داد".

راهپیمایی برای دفاع از پیامبر صلی الله علیه و آله حرام!

آل الشیخ بعد از بالا گرفتن اعتراضهای جهانی به توهین به رسول خدا صلی الله علیه و آله در بیانیه ای تأکید کرد:"باید بدون خشم این مسأله را محکوم کنیم".

مفتی عربستان سعودی خاطرنشان کرد، انتشار فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) به ایشان و دین اسلام ضرری نمی‌رساند و درحالیکه تنها متضرر در تظاهرات مسلمانان در برخی کشورهای اسلامی سفارتخانه‌های آمریکا و برخی هم پیمانان آن بوده اند، مفتی کل عربستان گفت، مسلمانان نباید به انسانهای بیگناه حمله کنند و یا اموال عمومی را آتش بزنند و یا تخریب کنند.

شعار علیه آمریکا حرام!

"شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ” در واکنش به مطالب ضد آمریکایی مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی در عربستان پس از توفان ساندی گفت، مسلمانان باید از این حوادث طبیعی عبرت بگیرند؛ نباید علیه همه دعا کرد چرا که بین آنان مسلمانان بسیاری هستند و این دعا به نفع مسلمانان نیست.

راهپیمایی برای همبستگی با مردم غزه و فلسطین ممنوع!

شیخ عبدالعزیز در یکی دیگر از فتواهای عجیب خود، تظاهرت گسترده مردمی برای اعلام همبستگی با مردم مظلوم و تحت محاصره فلسطین در نوار غزه را اقداماتی جنجال برانگیز و هرج و مرجی بی فایده خوانده بود.

فروش لباس زیر زنانه توسط زنان حرام!

آل شیخ در مخالفت با نظر وزارت کار عربستان اعتراض خود را با کارکردن زنان در فروشگاه‌های لباسهای مخصوص زنان (لباس زیر) ابراز داشت.

وی در توجیه این فتوای عجیب گفته است: زنان امانتی در گردن ما هستند و به همین سبب ایشان را در غیرکارهای که مختص ایشان هست به کار نخواهیم گرفت.

همه آثاراسلامی را خراب کنید و آثار باستانی را نگاه دارید!

آل شیخ، در فروردین ماه سال جاری اعلام کرد: تخریب اشیایی! که در اطراف حرمین شریفین است نه تنها مانعی ندارد بلکه این کار برای توسعه حرمین ضروری است.

آل شیخ افزود: تخریب آثار در اطراف مسجدالحرام عملی شریف است که دولت مبادرت به انجام آن کرده و این امر از ضروریات است.

این در حالی بود که عبدالله بن سلیمان المنیع از مفتی‌های سعودی طی بازدید از یک اثر باستانی به نام مداین صالح در شمال غرب مدینه منوره، آثار باستانی را نماینده تمدن‌های گذشته و مایه پند و عبرت مردم دانسته و بر حفظ آن تاکید کرده بود. این فتوا هیچگاه مورد اعتراض آل شیخ قرار نگرفت.

حمله به شیعیان!

وی در خطبه‌های شانزدهم فروردین نماز جمعه در مسجد ترکی بن عبدالله واقع در ریاض همه امت اسلام را به مبارزه با تشیع فرا خواند و تاکید کرد: این مذهب عقیده مسلمانان را هدف قرار داده است!

نامه اعتراض سرگشاده آیت الله العظمی مکارم شیرازی به عبدالعزیز آل شیخ

با ادامه و شدت یافتن تهاجمهای آل شیخ به شیعیان ۱۸ اردیبهشت سال۱۳۹۰، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به عبدالعزیز آل الشیخ، تهمت‌های ناروا و بی‌اساس و تکفیر شیعیان را خدمت بزرگی به دشمنان اسلام مخصوصا آمریکا و اسراییل عنوان کرد.

در نامه آیت الله العظمی مکارم شیرازی آمده است: جنابعالی در اظهار نظر اخیر خود، با تعبیرات بسیار توهین‌آمیز و زشت و زننده‌ای که در شأن اهل علم نیست، شیعیان جهان را «صفویه مجوس» و دشمن مسلمانان خوانده‌اید و مسلمین را از آنها برحذر داشته‌اید.

این اوّلین بار نیست که این‌گونه تهمت‌های ناروا و دور از منطق را از علمای وهابی می‌شنویم که با آن بذر اختلاف می‌پاشند و دشمن را شاد می‌کنند، اهانت زشت دیگر شما به پیشگاه مقدس حضرت مهدی (ارواحنا فداه) و توهین به شیعیان به سبب اعتقادشان به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) کار ناپسند دیگری است که تازگی ندارد، نشان می‌دهد که مفتیان وهابی از بحث منطقی گریزانند و دایما به هتاکی و توهین پناه می‌برید.

آیت الله مکارم در ادامه نامه خود آورده است: در اینجا چند نکته را خدمت شما یادآور می‌شوم:

۱. عجیب است از شما که در چنین مقامی قرار دارید چرا تعلیمات قرآن مجید را فراموش کرده‌اید که دعوت به سوی راه خدا را از طرق مؤدبانه و «موعظه حسنه» توصیه می‌کند، ولی شما به جای آن، به توهین و تهمت و دروغ متوسل شده‌اید که اسلام از آن بیزار است.

۲. شما از تاریخ اسلام و کتب حدیث خودتان متأسفانه اطلاع کافی ندارید که انتخاب نام شیعه برای پیروان و علاقه‌مندان علی (علیه السلام) از سوی پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بوده است و از همان زمان رواج داشته، خوب است نگاهی به تاریخ اسلام کنید. صدها سال قبل از صفویه، شیعیان علی (علیه السلام) در مکه و مدینه و عراق و شام و مصر و ایران و نقاط دیگر بوده‌اند و حتی حکومت‌هایی را اداره می‌کرده‌اند.

۳. شما مفتی بزرگ وهابی فراموش کرده‌اید که اگر شیعیان ایران و لبنان نبودند، اسراییل و آمریکا بر تمام منطقه خاورمیانه مسلط شده بود و معلوم نیست در آن زمان مفتیان شما چه می‌کردند و کجا بودند؟!

۴. هنگامی که اسراییل مسلمانان غزّه را که عموما اهل سنت بودند قتل عام می‌کرد، شیعیان ایران و نقاط دیگر بیش از همه از آنها حمایت کردند که اگر این حمایت‌ها نبود اسراییل به جنایات خود ادامه می‌داد.

۵. خوب است علمای وهابی، تاریخ پیدایش علوم اسلامی را مطالعه کنند تا ببینند پدیدآورندگان علوم اسلام غالبا شیعیان اهل‌بیت (علیهم السلام) بوده‌اند و آثار علمی آنها از آن زمان در تمام کتابخانه‌های معتبر جهان وجود دارد، جز در کتابخانه‌های شما!

۶. از این حقیقت غافل نشوید که این تهمت‌های ناروا و بی‌اساس و تکفیر شیعیان، خدمت بزرگی به دشمنان اسلام مخصوصا آمریکا و اسراییل می‌کند زیرا عکس‌العمل آن، تنفر شدید شیعیان جهان از وهابی‌هاست و نتیجه آن همان چیزی است که دشمنان اسلام می‌خواهند که نزاع و جنگ مذهبی در میان مسلمین پیدا شود و آنها به راحتی ثروت‌های عظیم منطقه را به غارت برند.

۷. جنابعالی نباید فراموش کنید که بارها از سوی بعضی علمای وهابی حکم تکفیر شیعیان صادر شده این حربه کهنه و زنگ‌زده کمترین اثری در تضعیف آنها نداشته، بلکه روز به روز در حال پیشرفت فرهنگی در جهان اسلامند.

در پایان این نامه بیان شده است: بارها گفته‌ایم اگر جلسه‌ای از ما و شما تشکیل می‌شد ما اشتباهات شما را در این زمینه از کتاب‌های خودتان به اثبات می‌رساندیم تا بیش از این ضربه به وحدت جامعه اسلامی که مایه شادی دشمنان است وارد نکنید.

بیایید منطق پوسیده تهمت و توهین و تکفیر را رها کرده، دست دوستی به سوی هم دراز کنیم و به فکر پیشرفت و عظمت اسلام و مسلمین باشیم.

بیداری اسلامی و اخراج دیکتاتورها حرام!

مفتی بزرگ سعودی با اعتراض به اقدامات جنبش‌های اعتراضی این حوادث را فتنه نامید که باعث ایجاد تفرقه در دنیای اسلام می‌گردد.

وی با حمله به جریانهای یبداری اسلامی در منطقه این انقلاب ها را عوام فریبی خواند.آل الشیخ گفته بود: اقدامات جنبش‌های اعتراضی منجر به تفرقه و شکاف میان آحاد جامعه می‌شود....حوادثی که در جهان اسلام اتفاق افتاد فتنه ها و درگیری‌هایی است که منجر به تفرقه میان دنیای اسلام شده است.

آل شیخ پیش از این نیز در خطبه‌های خود در مسجد جامع"ترکی بن عبدالله” در شهر ریاض گفته بود: تحرکاتی که کشورهای عربی شاهد آن هستند، چیزی جز هرج و مرج و خونریزی نیست و نتیجه آن گمراهی و فتنه است.... این هرج و مرج برای برپایی عدالت یا اصلاحات سیاسی نیست بلکه برای درهم شکستن وحدت و تفرقه میان امت اسلامی است.

پرداخت «فطریه نقدی» حرام!

آل الشیخ رییس کمیته دایمی فتوا فتواداده پرداخت فطریه به صورت نقدی جایز نیست؛ زیرا احادیث و روایات موجود از حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) نشان می‌دهد که ایشان به ما دستور داده فطریه خود را از خوراک و طعامی مانند برنج، کشمش و غیره پرداخت کنیم. بنابراین می‌بینیم که در زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز هیچ گاه فطریه به صورت نقدی پرداخت نمی‌شد از همین رو می‌توان گفت که پرداخت نقدی فطریه مخالفت با سنت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) است و بدعت به شمار می‌رود. هر فرد مسلمانی باید از شریعت خداوند متعال پیروی کند و مخالفت با آن بدعت به حساب می‌آید.

آل الشیخ همچنین افزوده است: نباید فراموش شود که پرداخت فطریه بهتر است دقیقا قبل از برگزاری نماز عید فطر پرداخت شود اما اگر هم یک یا دو روز زودتر پرداخت شود، هیچ اشکالی ندارد، اما اگر بعد از نماز عید فطر پرداخت شد، دیگر فطریه به شمار نمی‌رود بلکه به"صدقه"تبدیل می‌شود بنابراین فرد باید فطریه را در زمان تعیین شده بپردازد.

سجده فوتبالیستها بعد از گل زدن مکروه!

چندی قبل در یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبکه المجد این سؤال از آل شیخ پرسیده شد:

- حکم سجده ورزشکاران در میادین ورزشی چیست؟

آل شیخ پاسخ داد: اگر سجده به مصلحت عامّه مسلمین باشد، جایز است،‌ زیرا رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)‌ وقتی خبر خوشی در مورد پیروزی اسلام به او می‌دادند، برای خدا سجده می‌کرد،‌ زیرا آن خبر به مصلحت عامّه مسلمانان بود...

پس از آن آل شیخ با ذکر دلایل زیر، از سجده ورزشکاران نهی کرد:

۱- ورزشکاران لباسهای تن نما می‌پوشند و خدا از این کار نهی کرده است.

۲- گاهی مواقع حریف مقابل از مسلمانان و برادران دینی شان هستند، یعنی در اینجا مصلحت شخصی وجود دارد، نه مصلحت عامّه.

وبالاخره پاسخ آل شیخ چنین بود:"سجده ورزشکاران در میادین ورزشی مکروه است".

فهرست منابع

(عربی،فارسی و انگلیسی)

۱. http://themuslim۵۰۰.com/profile/sheikh-abdul-aziz-abdullah-sheikh

۲. http://www.sohari.com/nawader_v/fatawe/almufti.html

۳. http://mufti.af.org.sa/

۴. http://ar.islamway.net/scholar/۲۷۴

۵. http://www.vahabiat.porsemani.ir

۶. http://fa.alalam.ir/news/۳۷۳۴۰۴

۷. http://www.khanehkheshti.com//

۸. http://www.cbn.com/cbnnews/world/۲۰۱۲/March/Mufti-All-Arabian-Peninsula-Churches-Must-Be-Destroyed/

۹. http://www.sibtayn.com/

۱۰.http://islam-press.net//ابنا