معرفی کتاب «شفاعت و زیارت»

خبرگزاری فارس: کتاب «شفاعت و زیارت» نوشته جمعی از محققان که برگرفته‌ از آثار آیت‌الله جعفر سبحانی است، توسط کانون اندیشه جوان منتشر شد. به گزارش خبرگزاری فارس، این کتاب از دو بخش شفاعت و زیارت اهل قبور تشکیل شده است. در ابتدای این کتاب در معنای شفاعت آمده است: هنگامی که سخن از جرم و گناه و محکومیت کسی به میان می‌آید، و شخصی پا به میان می‌گذارد و گنهکار یا مجرم را با پادرمیانی و وساطت از مرگ یا زندان نجات می‌‌بخشد، می‌گوییم: فلانی در حق او شفاعت کرد. 
واژه «شفاعت» از ماده «شفع» به معنای جفت گرفته شده است. از آن روی به وساطت برای رهایی گنهکار، شفاعت گفته می‌شود که جایگاه شفاعت‌گر و نیروی تاثیر او، با عوامل نجاتی که در وجود شفاعت شونده هست _ هرچند اندک باشد _ ضمیمه و جفت می‌شوند و هر دو به کمک هم، موجب رهایی گنهکار می‌گردند. 
در ادامه آمده است: شفاعت اولیای خدا برای گنهکاران، در ظاهر این است که آنان به دلیل جایگاه خاص خویش در پیشگاه خداوند، به اذن خدا و با ضوابط خاصی که جنبه کلی دارد _ نه فردی _ می‌توانند برای مجرمان و گنهکاران وساطت کنند، و با دعا و نیایش، از خداوند بزرگ بخواهند که از کوتاهی و گناه آنان در گذرد. البته شفاعت کردن و پذیرفته شدن شفاعت آنان، در گرو شرایطی است که برخی مربوط به گنهکار، و برخی مربوط به مورد شفاعت، یعنی گناه است. به بیان دیگر، شفاعت، همان یاری اولیای خدا است _ به اذن خدا _ به کسانی که در عین گنهکار بودن، پیوند معنوی خود را با خدا، و پیوند روحی خویش را با اولیای خدا حفظ کرده و آن را به کلی قطع نکرده‌اند. 
کتاب «شفاعت و زیارت» با ۱۶۵ صفحه، شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۷۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 


 سایت فطرت