معرفی نرم افزار«نور السیره 2» جامع منابع تاریخ اسلام

نرم افزار«نور السیره 2» جامع منابع تاریخ اسلام توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی منتشر شد. به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) این نرم افزار شامل متن کامل 83 عنوان کتاب تاریخی در 410 جلد، از جمله:
تاریخ الطبری، الکامل، انساب الاشراف، تاریخ ابن خلدون، تاریخ الاسلام ذهبی، تجارب الامم، البدایة و النهایة، اسد الغابة، المغازی، معجم قبایل العرب، السیرة النبویة، الانساب، الفتوح، المنتظم، امتاع الاسماع، الطبقات الکبری، تاریخ الیعقوبی، مروج الذهب و احسن التقاسی است.
دسترسی به متن مورد نظر از طریق فهرست درختی و گزینشی، مرتب سازی و محدود کردن کتب برنامه به وسیله دامنه کتابی، جلدی و فرمتی، استخراج مفاهیم تاریخی در 10 گروه اصلی شامل:
آیات، مفاهیم، نامها، جغرافیا، زمان، تشکلها، رویدادها، نصوص، ادبیات و موضوعات دیگر از ویژگیهای این نرم افزار است. از دیگر ویژگیهای این نرم افزار قابلیت افزودن الفاظ کتب و نمایه های شخصی به فهرست نمایه های برنامه، مقایسه متون عربی و ترجمه فارسی آنها، امکان مقایسه دو متن مختلف از یک یا دو کتاب با یکدیگر، جستجوی ساده و پیشرفته در متن و فهرست و دسته بندی کتب برنامه با عناوینی چون: جغرافیا، تاریخ عمومی، شرح حال، سیره نبوی و انساب است. ارایه بخش نگارخانه در سه محور؛ تبارنامه، نقشه و تصویر، دسترسی به 733 شجره نامه، 57 نقشه و 101 تصویر تاریخی با امکان جستجو در عناوین و نامها، بازگشت به مراحل طی شده در برنامه به وسیله قابلیت"وضعیت قبلی و بعدی"، انتقال متن به یادداشت با امکان ذخیره، ویرایش و چاپ و اطلاعاتی درباره کتب برنامه و مؤلفان آنها از عمده امکانات نرم افزار «نور السیره2» می‌باشد.سایت اخبار شیعیان