مرد میدان، فتح سرزمین

بررسی یکی از شبهات کتاب"سوالاتی که باعث هدایت جوانان شیعیه شد"

مسجد الاقصی در زمان عمر -رضی الله عنه- آزاد شد، سپس در زمان رهبر سنّی مذهب صلاح الدین ایوبّی –رحمه الله- آزاد گردید. شیعه چه دستاوردهایی در طول تاریخ داشته‌ اند؟! آیا یک وجب از زمین را فتح کرده ‌اند، و آیا دشمنی از دشمنان اسلام و مسلمین را عقب رانده ‌اند؟
بحث و بررسی: 
مسجد الاقصی اگرچه مسجد مقدسی برای مسلمانان می‌باشد اما تحت مالکیت آنان نبود و در اصل کلیسای مسیحیان بود که پس از فتح بیت المقدس نیمی از آن به مسجد تبدیل شد و پس از آن در دوران خلفای بنی امیه تمامی آن به مسجد تبدیل گشت و تصرف ابتدایی آن توسط مهاجمین آزاد سازی نامیده نمی‌شود! فتح سرزمین ها به قیمت قتل و غارت و اسارت اهل آنها فضیلت نیست! فضیلت، فتح قلوب مردم است که آنان را به ایمان قلبی برسانند. این نوع ایجاد ایمان کاری بود که ائمه اهل بیت علیهم السلام پیش روی خود قرار داده بودند و نمونه‌های بسیاری از فضایل اخلاقی آنان که حتی دشمنان آنان را وادار به ایمان می‌نمود،‌ از جمله افتخارات شیعه می‌باشد که دارای چنین امامانی با فضیلت می‌باشند.
همچنین در بررسی تواریخ شیعه و سنی مواردی دیده نمی‌شود که از شجاعت ابوبکر و عمر و عثمان در جنگهای زمان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) حرفی به میان آورده شده باشد و یا احدی از مشرکین توسط آنان به قتل رسیده باشند! یا کسی را در جنگ زخمی کرده باشند و یا حتی ترسانده باشند؟!در حالی که در مورد امیرالمومنین علیه السلام آنقدر از شجاعت و جنگ آوری آن حضرت سخن رانده شده است که در باره جنگ تن به تن با عمرو بن عبدود پیامبر (صلی الله علیه و آله)‌فرمودند"برز الایمان کله علی الکفر کله"و ضربه آن حضرت را در کشتن عمرو برتر از عبادت ثقلین خواندند و یا در جنگ احد فرمودند"لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار"که همین امر بود که کینه مشرکین و کفار مکه را نسبت به ایشان تشدید کرد. آیا فضیلت جهاد در جنگهای زمان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بالاتر است یا شرکت در جنگ‌هایی که معلوم نیست مورد رضایت خدا و رسولش بوده باشند؟ و تنها دستاورد آنها برای مسلمانان هجوم و کشتار و غنیمت جنگی بود؟
البته اگر مبارزه با دختر پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) و کشتن وی را که پیامبر(صلی الله علیه و آله) از آن گرامی به پاره تن خویش تعبیر نمودند را جهاد در راه خدا و افتخار بنامیم! خلیفه دوم و دار و دسته وی بالاترین جهادها را انجام دادند!