مرحوم سید رضی -4

سید رضی شخصیتی اندیشمند و دارای قدرت هوش و درکی بالا بود و بواسطه اقداماتی خود از جمله جمع آوری نهج البلاغه، خدمات ارزشمندی به اسلام و تشیع کرد.
ابو الحسن، محمد بن حسین بن موسی موسوی بغدادی، معروف به سید رضی در سال ۳۵۹ در شهر بغداد به دنیا آمد. او از خانواده ای شریف و اصیل و از نسل ائمه معصومین علیهم السلام است.

نسب او از طرف پدر به امام موسی کاظم (علیه السلام) واز طرف مادر به امام زین العابدین (علیه السلام) می‌رسد.

سید رضی از همان اوایل کودکی با اشتیاق فراوان به تحصیل و فراگیری علوم رو آورد. وی علاوه بر جدیت و پشتکار، از نبوغی ذاتی و خدادادی برخوردار بود که پیشرفت علمی و ادبی او را سرعت می‌بخشید. در حقیقت در قرن چهارم و پنجم هجری تفرقه ها و تنش‌های مذهبی تا حدودی از بین رفته بود.

از این رو دو فرقه بزرگ و نیرومند تشیع و تسنن در جوی مسالمت آمیز زندگی می‌کردند و روح تفاهم و همبستگی باعث شده بود که دانشمندان هر دو فرقه به طور آزاد به ارائه افکار و اشاعه مذهب بپردازند. سید رضی از این فرصت استثنایی بهره‌های فراوان برد و علوم مختلف مانند قرایت قرآن، صرف و نحو، حدیث، کلام، بلاغت، فقه، اصول، تفسیر و فنون شعر و غیره را بیاموخت تا اینکه در بیست سالگی از تحصیل بی نیاز گشت و خود در صف استادان و محققان نامدار قرار گرفت.

سید رضی شخصیتی اندیشمند و دارای قدرت هوش و درکی بالا بود. او مدرسه ای در شهر بغداد تأسیس کرد و به تربیت شاگردانی در علوم اسلامی پرداخت. کتابخانه بزرگی نیز برای استفاده شاگردان خود در آن مدرسه برپا نمود.

تألیفات

سید رضی دارای تألیفاتی ارزشمندی است مانند:

۱ـ نهج البلاغه، که جمع آوری و تدوین آن بوسیله ایشان صورت گرفته است
۲ـ خصایص الائمه (علیهم السلام)
۳ـ تلخیص البیان عن مجاز القرآن
۴ـ المجازات النبویه
۵ـ حقایق التأویل فی متشابه التنزیل

وفات

سرانجام پس از عمری خدمت به جهان اسلام و تشیع، سید رضی در سن ۴۷ سالگی و در سال ۴۰۶ هجری قمری در شهر بغداد دیده از این جهان فرو بست و در کاظمین به خاک سپرده شد و سپس وی را به کربلا انتقال یافت.شیعه نیوز