جریان انحرافی مدعیان دروغین مهدویت در عراق

بعد از سقوط رژیم بعث عراق فرقه‌های متعدد فکری و فکری، نظامی در عراق ظهور کردند که می‌توان به فرق سلوکی، امام الربّانی، سید محمود حسنی، جند السماء، جریان یمانی و.... اشاره کرد.

پس از انتفاضه شیعیان در عراق، صدام حسین که کانون مخالفت و مقابله با خود را حوزه‌های علمیه تشخیص داده بود، تعداد زیادی از جوانان بعثی که توانایی‌های بالایی در جاسوسی، سازماندهی، تحلیل و ایجاد آشوب و بلوا داشتند را به عنوان طلبه راهی حوزه‌های علمیه کرد. یکی از این افراد «ضیاء عبدالزهرا» بود، این افسر بعثی دوره‌های آموزشی مرتاضی را در هند سپری کرده بود و پس از انتفاضه در بین طلبه ها و سایر شیعیان زندانی حضور یافت؛ او که به وسیله بعثی ها از اطلاعات زندانی ها و یا برنامه‌های بعثی ها برای زندانیان مطلع بود، شروع به پیشگویی و تعبیر خواب می‌کرد و به گونه ای این برنامه را با همکاری دستگاه‌های بعثی پیش برد که اطرافیانش مجذوب او شده و با او بیعت کردند.

«ضیاء عبدالزهرا» بعد از سقوط صدام و پس از آزادی از زندان گروهک جند السماء را تاسیس و با ادعای مهدویت با احمد الحسن یمانی همراه و متحد شد؛ آنها در سال ۸۵ تصمیم گرفتند در یک عملیات نظامی یک هزار و ۲۰۰ نفر از مراجع، علما و روحانیون و طلبه‌های نجف را به قتل برسانند اما عملیات آنها فاش شد و به درخواست دولت عراق، نظامیان آمریکا محل تجمع آنها را بمباران کردند که در این حمله بیش از دو هزار نفر از اعضای این گروه از جمله ۲۰۰ نفز از پیروان احمد الحسن یمانی کشته شدند.

احمد الحسن یمانی: نام اصلی او احمد اسماعیل گاطع و متولد قبیله ۱۹۷۳ در قبیله صیامر از منطقه هویر در شهرستان زبیر از استان بصره است؛ قبیله ای که هیچ سیّد و اولادی پیغمبری در آن وجود ندارد ولی با این وجود او ادعا می‌کند از نسل اهل بیت(علیه السلام) است.

احمد اسماعیل که به همراه برادرش از افسران رژیم بعث بود، در سال ۱۹۹۲ مدرک مهندسی اش را از دانشگاه بصره دریافت کرد و در اواخر حکومت صدام مأمور شد تا در حوزه علمیه شهید سید محمد صدر، پدر مقتدی صدر، طلبه شود و شاید همین موضوع باعث شده تا مقتدی صدر تا امروز هیچ موضعی علیه او اتخاذ نکند؛ البته این دو یک هدف مشترکی هم دارند و آن ترور آیت الله سیستانی است، موضوعی که مقتدی صدر حداقل دوبار تا امروز برای عملی شدن آن اقدام کرده است.

احمد اسماعیل پس از دوسال حضور در حوزه علمیه معمم شد و عمامه سیاه را برای خود انتخاب کرد، او پس از مدتی عنوان کرد مراجع و علما مانع ظهور امام زمان هستند.

احمد اسماعیل اولین دعوت علنی اش را در جمادی الثانی ۱۴۲۴ قمری انجام می‌دهد و در ماه رمضان همان سال عنوان می‌کند از طرف امام زمان(عج) مأمور شده تا اهل زمین را به قیام علیه ظالمین دعوت کند؛ او همچنین ادعا می‌کند نسبش با چهار واسطه به امام زمان(عج) می‌رسد و ایشان را چندین بار مشاهده کرده است.

احمد اسماعیل یا همان احمد الحسن یمانی ادعا می‌کند امام زمان(عج) از او خواسته تا در سه زمینۀ علمی، عملی و مالی اصلاحاتی را در حوزه‌های علمیه انجام دهد. لذا قرار بود در سال ۱۴۲۲ قمری و در روز تاسوعا طی عملیاتی به رهبری سید حسن الحمامی، شهرهای نجف، کوفه، بصره و ناصریه را تصرف کرده و مراجع و علمای این شهر را به قتل برسانند که این عملیاتشان به جز شهر بصره که به صورت ناقص اجرا شد، نا موفق ماند و عوامل آن همچون سید حسن حمامی دستگیر شدند.

سید حسن حمامی در تلویزیون عراق به بیان اعترافاتی پرداخت و گفت:هزینه و دستورات ما از خارج از کشور از جمله امارات به ما می‌رسید، ما ستاره داوود را به عنوان آرم خود انتخاب کرده ایم و قرار بود پس از تصرف این شهرها علما را به قتل رسانده و با احمد الحسن یمانی به عنوان مهدی موعود بیعت کنیم.

احمد حسن یمانی هم اکنون در امارات زندگی می‌کند. او در ابتدا خود را فرستاده و رسول حضرت مهدی(عج) معرفی کرد، سپس گفت من پسر امام زمان(عج) هستم و در ادامه ادعای معصوم بودن کرد. او سپس گفت من سید یمانی هستم و از آنجایی که متولد بصره است، سخن خود را این گونه توجیه کرد که حجاز از تهامه است و تهامه از یمن، لذا پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت(علیه السلام) که من هم از نسلشان هستم همگی یمنی هستند.احمد حسن یمانی سپس ادعا کرد وصی و جانشین حضرت مهدی(عج) است و در ادامه گفت من حجت خدا و قایم به امر هستم. او برای تایید سخنان و ادعاهایش به دلایلی چون خواب دیدن‌های خودش و دیگران، استخاره، اخبار غیبیه، آمادگی برای مناظره و مباهله و ضرورت بیعت اشاره می‌کند.

این جریان دروغین به فردی که استخاره اش برای پیوستن به آنها بد آمده باشد می‌گویند آمادگی و لیاقت پیوستن به احمد الحسن را کسب نکرده ای و باید به تلاوت قرآن و انجام عبادت بپردازی و دوباره و یا چند باره بیایی.

احمد الحسن یمانی یک رقیب جدی در یمن دارد و شهر صنعا دارد که بارها احمد الحسن را به مناظره دعوت کرده است اما او این دعوت را نمی‌پذیرد و صرفاَ ادعای مناظره می‌کند؛ او همچنین از مباهله با یکی از مراجع بزرگ عراق سر باز زد.

محمد مرسی، رییس جمهور مصر چندی قبل دستور داد تا تمام مراکز شیعی به جز مدرسه احمد الحسن یمانی در مصر تعطیل شوند؛ همچنین تلویزیون مصر به این فرقه اجازه تبلیغ و پخش فیلم ها و کلیپ‌های تبلیغی شان را می‌دهد و برایشان میز گرد و مناظره‌های تلویزیونی برگزار می‌کند که این ماجرا مشکوک است.