محبوب ترین مکان‌های زیارتی دنیا

 

سایت فوربس تراولر (ForbesTraveler) در گزارشی به معرفی مکان‌های مقدس که بیشترین بازدید کننده را در جهان دارا هستند پرداخته و به گردشگران توصیه کرده به این مکان‌های زیارتی سفر کنند.

 

در گزارش پیش رو تعدادی از این مکان‌های منتخب به همراه شرحی کوتاه از آنها ارائه شده است.

 

خانه خدا واقع در مکه – عربستان

قبله گاه مسلمانان جهان. مسلمانانی که استطاعت مالی دارند. حداقل یک بار در طول عمر خود به حج مشرف می‌شوند مکه و مدینه مقدس ترین نقاط برای مسلمانان محسوب می‌شود. سالانه بیش از دو میلیون نفر در ماه ذی الحجه برای مناسک حج تمتع عازم عربستان می‌شوند.

 

 

 

معبد سن سوجی واقع در ژاپن

این معبد به افتخار الهه «رحمت و شادمانی» مذهب بودا در کنار رودخانه سومیدا ساخته شده و به گفته مسوولان گردشگری ژاپن سالانه ۳۰ میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند.

 

 

 

کلیسای باسیلیکا واقع در میدان سن پیترز رم - ایتالیا

شهر واتیکان محل اقامتگاه رسمی پاپ است. بنابر اعلام مرکز میراث جهانی یونسکو، باسیلیکا «بزرگترین ساختمان مذهبی در جهان» است. روزنامه ۵ تا ۲۰ هزار نفر از این محل دیدن می‌کنند و بازدیدکنندگان کل واتیکان در طول سال بالغ بر ۱۸ میلیون نفر برآورد می‌شود.

 

 

اماکن مقدس و مسیرهای زیارتی واقع در رشته کوه‌های «کی» - ژاپن

سه مکان مقدس و زیارتی که توسط مسیرهای کوهستانی به شهرهای باستانی نارا و کیوتو ژاپن منتهی شده و ریشه در سنن قدیمی عبادت در مناظر طبیعی دارد. این اماکن سالانه حدود ۱۵ میلیون بازدیدکننده را جذب می‌کنند.

 

 

مرکز زیارتی ساباریمالا واقع در استان کرالا - هند

مرکز زیارتی هندوها در رشته کوه غربی «گات» که معبد «ساتها» در آن واقع است. موسم زیارت در این منطقه از ماه نوامبر آغاز و تا ژانویه ادامه می‌یابد و بین ۵ تا ۶۰ میلیون نفر سالانه از آن دیدن می‌کنند

 

 

 

 

کلیسا و زیارتگاه پادره پیو واقع در سن جیووانی روتوندو - ایتالیا

دراین منطقه زائران در امتداد مسیر پیاده روی مستقیم، طولانی وشیبدار با مناطقی تراس بندی شده به صورت باغ‌های گسترده در اطراف آن به محل کلیسا هدایت می‌شوند. «پادره پیو» یک راهب کاپوچین بود که در دهه ۱۹۱۰ معروفیت یافت و این کلیسا به اسم وی نامگذاری شده است. هر ساله بین شش تا ۷ میلیون زائر به این مکان سفر می‌کنند.

 

 

کلیسای واقع در لورد - فرانسه

کتاب‌های مسیحیان مدعی است «برنادت سوبرویس» متولد ۱۸۴۴ در لورد فرانسه، مریم عذرا را در سن ۱۲ یا ۱۴ سالگی زیارت کرده و او را به تأسیس این کلیسا توصیه نموده است. همه ساله صدها هزار زائر مسیحی کاتولیک به «لورد» در فرانسه سفر می‌کنند تا از مریم مقس برای بیمارانشان تقاضای شفا کنند.

آب چشمه لورد بنا بر اعتقاد زائرین کاتولیک معجزه آساست. حدود ۵ میلیون سالانه به این مکان سفر می‌کنند.

 

 

مرقد امام حسین (علیه السلام) واقع در کربلا - عراق

مرقد امام حسین (علیه السلام) برای شیعیان مقدس ترین مکان پس از مکه و مدینه است. گاهی اوقات بین ۳ تا ۷ میلیون زائر در طول مراسم مذهبی سالانه در کربلا گردهم می‌آیند

 

 

کلیسای باسیلیکای سنت فرانسیس واقع در آسیسی – ایتالیا

شهر باستانی آسیسی محل زادگاه سنت فرانسیس، قدیس حامی حیوانات و محیط زیست است. در سال ۱۹۶۲ حدود ۲ میلیون نفر در هفتمین سالگرد مرگ سنت فرانسیس شرکت کردند آسیسی در حال حاضر سالانه پذیرای چهار تا ۵ میلیون زائر است.

 

 

 

مرقد امام رضا واقع در مشهد – ایران

مشهد، مقدس ترین شهر ایران به معنای لغوی «محل شهادت» هشتمین امام شیعیان. مرقد امام رضا مهم ترین مکان مذهبی در ایران است و بالغ بر ۱۲ تا ۲۰ میلیون نفر در سال از آن دیدن می‌کنند.

 

 

کلیسای بزرگ نوتردام واقع در پاریس - فرانسه

این کلیسا به عنوان پرآوازه ترین کلیسای پاریس، شاهکار معماری گوتیک به شمار می‌رود و در سال ۱۱۶۳ میلادی بنا شده است کلیسای نوتردام امروز شهرت بین المللی دارد و سالانه ۱۳ میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند.

 

 

کلیسای آپارسیدا واقع در برزیل

شهر آپارسیدا برزیل پذیرای بزرگترین زیارتگاه مریم مقدس در جهان است که سالانه هشت میلیون نفر بازدیدکننده دارد. ریشه‌های این زیارتگاه به قرن ۱۸ میلادی بازمی گردد در سال ۱۹۵۵ یک کلیسا در آپارسیدا ساخته شد که با گنجایش ۴۵ هزار نفر دومین کلیسای جهان پس از سن پیترز رم است.

 

 

بیت المقدس واقع در فلسطین

مکانی مقدس در سرزمین فلسطین که از دیرباز محل نزاع بین مسلمانان با ادیان دیگر بوده است. چندین مکان مهم مذهبی چون دیوار باختری، مسجد الاقصی و کلیسای کاتولیک مقدس در این شهر به چشم می‌خورد. حدود ۵/۱ میلیون نفر هر ساله از این اماکن مذهبی دیدن می‌کنند.

 

 

کلیسای کلن - آلمان

کلیسای کلن با سبک گوتیک یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است و در مکانی ساخته شده که برای اولین بار مسیحیان شهر کلن در آن گردهم آمدند. امروزه این کلیسای پذیرای حدود ۶ میلیون بازدیدکننده در سال است.

 

 سایت شیعه نیوز