مسعود بحرینی

چند روز پیش یک فایل صوتی بدستم رسید از مرحوم استاد علی دوانی که کوتاه ولیکن بسیار پر محتوی بود برای کسانیکه گوش شنوا دارند خالی از لطف نیست/>
تلاش کردم شرح فایل صوتی را جزء جزء بنویسم و نتیجه گیری را به خواننده گرامی واگذار کنم.

مرحوم دوانی اینگونه نقل میکند:

احمد حسن باقوری وزیر اوقاف مصر وزیر اوقاف مصر آمد ایران و آقای بروجردی دستور دادند در مهمان پذیر ارم ازش پذیرایی کردند. ابوالمجد دبیر کل مؤتمر اسلامی نیز آمد و یک رفت و آمدی بین قم و انجا بود و میشنیدیم که نامه‌هایی بین آقای بروجردی و شلتوت رد و بدل شده است. دیگه میفهمیدن که واسطه منم مخصوصا که پدر خانومم عمه زاده اقای بروجردی بوده است.

آقا موسی صدر بهم گفت: آقای دوانی گفتم: بله
گفت: برید پیش اقای بروجردی و از طرف ما به آقا بفرمایید که این نامه‌هایی که بین شما و الازهر رد و بدل شده را اگر مصلحت میدانید بدهید در مجله مکتب اسلام چاپ کنیم.
آن روزها رسالة الاسلام می‌آمد ...
نمیدانم وقت گرفتم یا آقا ما را برای کاری خواستن رفتن گفتم آقا موسی صدر و رفقا سلام رساندند و گفتن به اقا عرض کنید که اگر مصلحت میدانید این نامه‌هایی که بین شما و شیخ محمود شلتوت رد و بدل شده اینها رو بدهید تا در مجله مکتب اسلام درج کنیم که ببینند دو قطب شیعه وسنی.. یکدفع دیدم اقا رنگشان دارد سرخ میشود چون آقا سفید بودند و وقتی عصبانی میشدند رنگشون سرخ می‌شد که یکوقت آقا فرمودند: از شور در نیارید تجربه نشان داده که اقلیت وقتی زیاد رفت طرف اکثریت در اکثریت هضم میشود من فقط خواستم چون اینها به ما میگن کافر و مشرک بیایند اینجا نماز و زیارت ما را ببینند کارهای ما را ببنند اینها هم سری بوده بین ما و شلتوت مگر آنها توی رسالة الاسلام چاپ کردند که ما چاپ کنیم!
اگر یوقت آنها چاپ کردند شما به استناد به مجله رسالة الاسلام چاپ کنید
نگن یک قدم به طرف شیعه نزدیک شدیم خودشونو باختند!
من فقط در این وادی هستنم شما دیگه از شور در نیارید....

این بود مطلبی که استاد علی دوانی از آیت الله بروجردی نقل کرد و فقط میتوانم بگویم: روحت شاد بروجردی کبیر!
واقعا برخی تقریب را تخریب کردند و نه در تقریب موفق شدند نه در عزت!

 

/