حجت الاسلام علیرضا جوادی در برنامه «شب آسمانی» و در ابتدای مباحث خود عنوان کرد: من در اتفاق جالبی با دکتر عصام العماد آشنا شدم من اوایل نسبت به ایشان حساس بودم که این استبصار تا چه اندازه می‌تواند دوام داشته باشد به این علت که کسانی که مستبصر می‌شوند تا بیایند و در افکارشان محکم شوند چندین بار بر می‌گردند و اگر تحقیقاتشان ادامه نداشته باشد بعد از مدتی بر می‌گردند و علت برگشتشان این است که فکر و اعتقاد مهمی را عوض کرده اند و تازه وارد وادی دیگری شده اند.

در ادامه عصام العماد در پاسخ گفت: ورود به هر مکتب جدید مثل ورود به جامعه جدید است و انسان در بدو ورود احساس غربت می‌کند ‌من بعد از استبصار زمانی که شبهه یافتم کششی مرا به سوی خانواده و پدر و مادر کشاند.

در ادامه حجت الاسلام جوادی اظهار کرد: من در ابتدا در مواجهه با ایشان دست به عصا رفتار می‌کردم اما بعدها مباحث مان جدی شد ‌اعتقاد من بر آن است که الان ایشان محقق و شیعه راسخ است یادم هست از او پرسیدم اولین بار جرقه تشیع از کجا به ذهنت رسید با توجه به اینکه از نخبگان آن دانشگاه بوده است لذا از این جهت کتب شیعه را به این جماعت نخبه می‌دهند و دکتر عصام العماد موظف می‌شود علیه شیخ مفید ردیه و نقد بنویسد و تا خواندم دیدم واقعا قابل نقد نیست و از همانجا به ذهنم رسید اصلا شیعه را نشناختم.

در ادامه عصام العماد در مورد انحراف و فساد جریان وهابیت بیان کرد:‌ من از وقتی خودم را شناختم به مدرسه وهابیت رفتم‌ بعد از آنکه از وهابیت به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) آمدم کتابی به نام «نقد وهابیت از درون» نوشتم و برخی گفتند چرا این نام را انتخاب کردی که من پاسخ دادم من خودم را نقد می‌کنم قبل از استبصار و در درون عقل وهابی این مطالب را تصویر می‌کنم و می‌نویسم و حس و حالم زمانی که وهابی بودم را نوشتم.

وی تاکید کرد: بزرگترین اشتباه من و اشتباه تمامی وهابیون که خیلی از آنها با من هم کلاس بودند و با هم نماز تراویح می‌خواندیم تفسیر غلط از جنگ در اسلام است این خطر بزرگی است که خدا را شکر می‌کنم که هدایت شدم و از وهابیت نجات یافتم چراکه در مدارس وهابیت در عربستان سعودی در وجود ما نهادینه شد که رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) ‌فرمودند: کسی که در درون خودش حتی دغدغه کوچک از جنگ داشته باشد کافر می‌میرد.

وی ادامه داد: اشتباه ما این است که هدف قرآن را در مورد جنگ و جهاد نمی‌فهمیم و لذا شرایط و ضوابط جهاد در قرآن را اشتباه فهمیده ایم و من به همین علت در سن نوجوانی تصمیم گرفتم فردی به نام سید منصور طباطبایی را بکشم و شنیده بودم که او خلیفه دوم را قبول ندارد‌او در حال حاضر بیش از یکصد سال دارد‌ من فکر می‌کردم قتل او دفاع از قرآن است.

در ادامه حجت الاسلام جوادی در پاسخ به اظهارات عصام العماد گفت:‌ علت مخالفت وهابیت علیه شیعه جهل مرکب است و فهم این بیچاره ها غلط است.

در ادامه بحث عصام العماد درباره عقاید برخی چهره‌های وهابیت از جمله بن باز اظهار کرد: مشکل کسانی چون بن باز و اکثر اساتید من از جمله عبدالوهاب دیلمی ‌این است که انبار بزرگی از قرآن و احادیث و کلمات رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) را تجمیع کرده اند اما به دلیل هرج و مرج فکری نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

این مستبصر عنوان کرد: ‌برای من مشکلات زیادی ایجاد شد و گفتم چرا وهابی نمانم تا بتوانم مشکلات را حل کنم اما نمی‌شد یک وهابی بمانم و برخی مسائل را حل کنم چون گاهی انسان مبتلا به سرماخوردگی است و قابل علاج است و گاهی سرطان دارد باید او را جراحی کرد ‌این فردی که در سرش سرطان دارد امکان زندده ماندش بسیار کم است مثل عقل یک وهابی که در درون عقل او کلمات رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به هم ریخته است اینکه می‌گویند علوم عقلانی را قبول نکنیم و بیاییم وهابیت را اصلاح کنیم ممکن نیست و غیر قابل قبول است.

وی با اشاره به فضای فکری جوانان عربستان گفت: ۳۰۰ سال قبل جامعه وهابیت بسته بود اما امروز کتب متعددی دارند و در واقع خود به خود مجبور شدند که این چنین کنند‌ چون اگر کتاب در دانشگاه ها ممنوع شود نمی‌توانند مثلا موبایل را از مردم بگیرند چون کتاب‌های سید قطب در موبایل ها وجود دارد‌ امروز می‌گویند تا وقتی شیخ محمد عبدالوهاب را نقد نکنیم نمی‌توانیم وهابیت را نجات دهیم‌ لذا ‌برخی روشنفکران مشایخ و حتی برخی شخصیت‌های وهابیت به این نتیجه رسیدند که برای حل مشکلات عربستان باید اشتباهات شیخ محمد عبدالوهاب را به مردم بگوییم.

این مستبصر درباره قتل شیعیان از سوی وهابیون به بهانه رفتن به بهشت ابراز کرد:‌ این به فهم غلط از قرآن کریم بر می‌گردد این عدم آشنایی با علوم اسلامی است که باعث اینگونه عملکردهای وهابیت می‌شود.

عصام العماد خاطرنشان کرد:‌ تشیع تجلی سخن رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) در سیره حضرت علی (علیه السلام) است روش وهابیت در مورد فهم از آیات قرآن و در مورد اهل بیت (علیهم السلام) غلط است‌ من در کتابم که در آینده چاپ می‌شود نوشته ام که به محض ایجاد یک جرقه بسیاری از وهابیون بر می‌گردند و منقلب می‌شوند‌ اگر بتوانیم کلمات رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) ‌را نسبت به امیرالمومنین (علیه السلام) برای یک وهابی بیان کنیم او منقلب خواهد شد.

۱.فارغ التحصیل برجسته ترین دانشگاه «الامام محمد بن سعود» ریاض که بخشی از زندگی خود را به صورت جدی به تبلیغ وهابیت پرداخته بود اما با تحقیق و پژوهش مستبصر شده است.

 شیعه نیوز