آیت الله محمدتقی فلسفی (1286-1377 ش) از روحانیون شهیر و نامدار معاصر است. بخش عمده عمر او در عصری پر چالش و سرشار از تنش گذشت. خطابه‌های گرم و خاطره انگیز آیت الله فلسفی در دورانی که حکومت پهلوی دوم بی‌توجه به ارزش‌های دینی مورد پذیرش جامعه و با خوانشی غربگرایانه روند توسعه را آغاز کرده بود. افشاگر لایه‌های پنهان سیاستهای نوین استعمارگران و عملکرد مستبدانه حکومت وقت بود.

نقش سخنرانی‌های روشنگرانه او در افشای اهداف و رویکرد فرقه بهاییت با حمایت مرجع گرانقدر آیت الله بروجردی صورت گرفت و نخستین شراره‌های آتش را بر خرمن نامشروع این فرقه انداخت و سرانجام با نفس گرم مرحوم فلسفی به آتشی پر التهاب و گسترده تبدیل شد..

چهره شاخص مبارزه با بهاییت که بود+ تصویر

*نفوذ خزنده تا بالاترین پله

نفوذ بهاییان در سطوح اداری کشور که از عصر مشروطه آغاز شده بود در دوران حکومت رضاشاه و پسرش تداوم یافت. بسیاری از مناصب کلیدی کشور در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی در یک حرکت خزنده امّا گسترده در اختیار چهره‌های شناخته شده بهایی قرار داشت. این فرایند با تبلیغات بهایی‌گری و اسلام ستیزی همراه بود و عیان شدن آن نگرانی علما و رنجش متدینین را به دنبال داشت.

مخالفت‌ با بهاییت تا سالهای دهه 1330 هنوز عمق نیافته بود چرا که بهاییان فعالیت تبلیغاتی خود را آشکار نمی‌کردند و در ترویج عقاید خود رویکرد مخفیانه و مبتنی بر فعالیت‌های آموزش و اجتماعی را در پیش گرفته بودند. با توسعه تشکیلاتی و گسترش فعالیت آنان در سپهر سیاسی و اقتصادی کشور علاوه بر عیان شدن تبلیغات بر تعداد بهاییان نیز افزوده شد.

از دهه1330 بدین سو و پس از کودتای28 مرداد مبارزه با بهاییت رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد و به نوعی مبارزه با حکومت و اجزای آن تلقی می‌شود. چرا که برخی از افراد تأثیرگذار و متنفذ دستگاه دولت از فعالان و چهره‌های کلیدی بهایی بودند. علاوه بر این نگاه مرجعیت شیعه به بهاییت بعد از شهریور 1320 یک نگاه دین‌مدارانه بود. در این رویکرد اینان گروهی بدعت‌گذار و دین‌ساز بودند که هدفشان سست کردن عقاید جوانان بوده و در اصل این فرقه برای تضعیف دین اسلام پی‌ریزی شده بود و مکتب آنها بر هیچ بنیادی استوار نبود. افزون بر وابستگی آنها به بیگانگان و قدرتمند شدن تدریجی آنان در ایران بیم آن می‌رفت که بر مؤمنان سلطه‌ یابند.1

چهره شاخص مبارزه با بهاییت که بود+ تصویر

*آیت الله بروجردی و کشف خطیب نغز گو

بعد از رحلت آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی در آبان ماه 1325 شمسی و درگذشت آیت‌الله حاج آقا حسین قمی در سال 1326 آیت‌الله بروجردی که سه سال قبل به اصرار علمی حوزه و به ویژه امام خمینی(ره) به قم آمده بود مرجع بزرگ شیعیان شد. در آن ایام آیت الله فلسفی در دهه آخر صفر در منزل ایشان منبر می‌رفت و نیز به دعوت آستانه مقدسه حضرت معصومه علیهه‌السلام شبها در صحن بزرگ به ایراد خطابه‌های پر محتوا و آتشین می‌ پرداخت. این منبرها تأثیر ژرف و مهمی بر طلاب حوزه گذاشت و الگویی برای آنان شد و حتی بر سایر جوانان و نوجوانان آن عصر بسیار تأثیر گذارد. این توانایی او از چشمان تیزبین و دور اندیش آیت الله بروجردی دور نماند:«[ایشان] با علاقه فراوان هر روز در منزل خودشان در ساعت منبر من حاضر می‌شدند و یک روز هم تخلف نمی‌کردند. یک شب هم برای استماع منبرم به صحن مطهر حرم آمدند و به من فرمودند: شما چه جور منبر می‌روید من می‌بینم که آقایان مجتهدین و مدرسین و مأمورین دولت و فرماندار و کسبه و تجار می‌گویند فلانی خیلی خوب صحبت کرد. حتی خانم‌هایی که از منزل ما به مجلس می‌ روند همین نظر را دارند. خوب است شما این روش خودتان را مبنا قرار دهید و به دیگران نیز بیاموزید».2

آیت الله بروجردی همچنین از آقای فلسفی خواست تا واسطه او برای رساندن پیام‌های مرجعیت شیعه به مقامات دولتی و شاه باشد. بعد از رحلت آیت الله بروجردی حجت الاسلام فلسفی حدود بیست بار در مجالس ترحیم و فاتحه در تهران و قم به ایراد خطابه پرداخت و خدمات دینی و فرهنگی آن مرجع بزرگ را تشریح کرد. این سخنرانی‌ها در آشنایی مردم با آثار و برکات وجودی روحانیت و مرجعیت و آیت‌الله بروجردی تأثیری بسزا داشت.

چهره شاخص مبارزه با بهاییت که بود+ تصویر

*آیت الله فلسفی و خطابه‌هایی که کارساز شد

با آشکار شدن شدن فعالیت بهاییان مردم از شهرهای مختلف به آیت‌الله بروجردی نامه می‌نوشتند و از اعمال بهاییان شکایت می‌کردند. این امر حساسیت و ناراحتی ایشان را به دنبال داشت بنابراین آیت‌الله بروجردی در سال 1329 طی نامه‌ای به آقای فلسفی اعلام کردند که با نخست‌وزیر رزم‌آرا ملاقات کند و به دنبال شکایت مردم الیگودرز جلوی فعالیت بهاییان را بگیرد.3

در سال 1334 و قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان به پیشنهاد آیت الله فلسفی و تأیید آیت الله بروجردی قرار شد در سخنرانی‌های مسجد شاه که به طور مستقیم از رادیو پخش می‌شد مسئله بهاییت توسط این خطیب سخنور طرح شود. آیت‌الله بروجردی در پاسخ به این درخواست حجت الاسلام فلسفی چنین فرمودند: «اگر بگویید خوب است حالا که مقامات گوش نمی‌کنند اقلاً بهایی‌ها در برابر افکار عمومی کوبیده شوند.»

مرحوم فلسفی در خاطرات خود می‌گوید: «وظیفه مذهبی حکم می‌‌‌کرد در مقابل تبلیغات این فرقه بی‌تفاوت نباشم و علی‌رغم وابستگی آنها به دستگاه حاکم در منابر خود بر ضد آنها مبارزه تبلیغی نمایم». یکی از چهره‌های شناخته شده فرقه بهاییت که با نفوذ و صعود در مراتب بالای حکومت توانست به یکی از نزدیکان مورد اعتماد محمدرضا شاه تبدیل شود «عبدالکریم ایادی» بود. پدر او «ایادی امرالله» از رهبران برجسته بهایی و از خواص «عبای افندی» (فرزند بنیانگذار این فرقه) بود. ایادی که از سالهای ابتدایی دهه 30 به عنوان پزشک مخصوص شاه وارد دربار شد جایگاهی فراتر از این سمت یافت و نقش یک رییس محرم اسرار و مشاور در امور سلامت شاه را ایفا می‌کرد. حسین فردوست در خاطرات خود نوشته است:«من که در دربار بودم نمی‌دانستم که آیا شاه بر ایران سلطنت می‌کند یا ایادی او بهایی‌ها را در همه جا گمارده و بر مردم مسلط کرده بود». این نقش آفرینی عیان و عمیق ایادی با واکنش علما مواجه شد.

چهره شاخص مبارزه با بهاییت که بود+ تصویرچهره شاخص مبارزه با بهاییت که بود+ تصویر

در همین زمینه حجت الاسلام فلسفی در یکی از سخنرانی‌های خود در مسجد شاه با صراحت گفت: « اعلیحضرت! مملکت این همه طبیب مسلمان دارد. مردم ناراحت هستند از اینکه یک بهایی طبیب مخصوص شماست. او را عوض کنید». ولی شاه او را تغییر نداد و حتی از حرفهای آقای فلسفی ناراحت شد و گفت: «اینها چه کار به طبیب من دارند» به گفته حجت الاسلام فلسفی ایادی با نفوذترین فرد دربار و به تدریج با نفوذترین فرد کشور شد و برای خود در حدود 80 شغل ایجاد کرد و حتی دادن بسیاری از مقامات و درجات به دست وی صورت می‌گرفت. ایادی در دوران نخست‌وزیری هویدا تا توانست وزیر بهایی وارد کابینه کرد و این وزرا بدون اجازه‌ی وی هیچ کاری نمی‌کردند. به نحوی می‌توان گفت که سلطان واقعی ایران یک بهایی بود و در زمان وی بهایی‌ها مشاغل مهمی داشتند و در ایران بهایی بیکار وجود نداشت و جمعیت آنها در ایران در زمان ایادی به سه برابر رسید.5

با سخنرانی‌های آیت الله فلسفی موجی بزرگ در سراسر کشور بر ضد بهاییت پدید آمد. به گونه ای که «اسدلله علم» نخست وزیر وقت طی تماسی تلفنی با آیت الله فلسفی خواستار توقف یا تخفیف این سخنرانی‌ها شد که با مخالفت ایشان مواجه شد. علم اختلال در امنیت کشور و احتمال تشنج و خونریزی را بهانه این درخواست خود قرار داد که آیت‌الله فلسفی در سخنرانی‌های بعدیاش خطاب به مردم تصریح کرد که هدفش آشکار ساختن گمراهی بهایی‌هاست و نباید هیچ مسلمانی خودسرانه دست به قتل و خونریزی بزند.6 امّا هیجان و احساسات مذهبی مردم در تمام کشور بر ضد بهاییان تحریک شد به طوری که شاه را واداشت تا دستور تعطیلی حظیره القدس را صادر کند. البته در عمل حظیره القدس به طور کامل تخریب نشد و تنها گنبد آن را خراب کردند. در نهایت آیت‌ الله فلسفی می‌گوید: «نتیجه مقاومت من تا پایان رمضان سال 34 راجع به بهایی‌ها این شد که شاه از من خشمگین شود و لذا نه تنها ملاقاتم با شاه جهت ابلاغ پیام‌های آیت‌الله بروجردی قطع گردید بلکه از سوی امام جمعه تهران دیگر برای سخنرانی دعوت نشدم و پخش سخنرانی‌هایم از رادیو ممنوع شد».

چهره شاخص مبارزه با بهاییت که بود+ تصویر

در همین ایام آیت الله بروجردی در واکنش به تقاضاهای روزافزون مردم فتوایی بدین نحو درباره بهاییت صادر کردند: «لازم است مسلمین با این فرقه معاشرت و مخالطه و معامله را ترک کنند. فقط از مسلمین تقاضا دارم آرامش را حفظ و انتظام را از دست ندهند».

این فتوا در کنار سلسله سخنرانی‌های حجت‌‌الاسلام فلسفی و وعاظ در منابر و پخش آن از رادیو موج عجیبی در مملکت ایجاد کرد. مردمی که از دست آن فرقة ضاله ستم دیده بودند به هیجان آمدند و به مقابلة شدید پرداختند مکان‌ها و مؤسسات آنها را مورد هجوم قرار دادند حتی در برخی از روستاها افراد معدود بهایی ساکن در آنجا بیرون رانده شدند و در برخی جاها میان مسلمانان و بهاییان زد و خوردهای شدیدی روی داد. همه جا صحبت از ضرورت سرکوبی بهاییهای وابسته به صهیونیسم و آمریکا بود و فضای عجیبی در جامعه پدید آمده بود. در نتیجة این فشارها حکومت مرکزی ناگزیر به محدود کردن فعالیت بهاییان شد. به دستور شاه پزشک مخصوص بهایی او «سرلشکر عبدالکریم ایادی» مدت کوتاهی ایران را ترک کرد و در ایتالیا اقامت گزید. در اردیبهشت 1334 مقامات نظامی تهران به تصرف و تخریب حظیره‌القدس مرکز تبلیغات بهاییان که در خیابان حافظ بود یاری رسانیدند. البته این مخالفت تاکتیکی شاه با بهاییها جدی نبود زیرا پس از فروکش کردن شور و احساسات مردم مسلمان ارتباط شاه با بهاییان بیش از پیش گردید. دکتر «ایادی» هم پس از نه ماه اقامت در ایتالیا به ایران بازگشت.7

*فرجام سخن

خطابه ابزار نافذی بود که آیت الله فلسفی توانست با بهره گیری از آن با کمترین هزینه فعالیتهای آشکار و پنهان بهاییان را افشا کند. او با تبیین عالمانه کژی‌های فرقه بهاییت و روشن ساختن پیوند رهبران آن با دولتهای بیگانه به ویژه انگلیس پرده از اقدامات ضداسلامی آنها در پوشش فعالیتهای اقتصادی فرهنگی و اجتماعی بردارد. گستردگی و قرابت این خطر از یک سو و بی توجهی هییت حاکمه به زنهارهای علما و مراجع از سوی دیگر باعث شد تا آیت‌الله بروجردی در کسوت یک مرجع آگاه بر ظرفیت افکار عمومی تکیه کنند. در این میان شخصیت توانمندی همچون آیت‌الله فلسفی با سحر سخن و تسلط بر فنون خطابه و علوم دینی توانست ایفاگر نقش اصلی این فرایند باشد. زمینه‌ها و پیامدهای این سخنرانیهای آتشین و حیات پربرکت و پرفراز و فرود آیت الله فلسفی می‌تواند برای نسل جوان و علاقه‌مندان به تاریخ انقلاب اسلامی جذابیت‌های فراوانی داشته باشد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1.محمدرضا تمری نقش روحانیت در مبارزه با فرقه بهاییت مرکز اسناد انقلاب اسلامی در www.irdc.ir/fa/content/8948/default.aspx
2.علی دوانیخاطرات و مبارزات حجت‌الاسلام فلسفی تهران:انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی ص174.
3.همان ص198.
4.همان ص 194.
5.همان ص196.
6.همان ص191.
7.نگاهی به ماجرای تخریب حظیره القدس پایگاه جامع تاریخ معاصر ایران در: http://dowran.ir/show.php?id=134039316

*موسسه مطالعات تاریخ معاصر


شیعه نیوز