فضیلت اعمال مستحبی ماه رمضان

از وظایف روزه داران در این ماه، دعا و درخواست‏ حوایج از حضرت حق است که بنده احساس نیاز به پیشگاه بی نیاز کرده، و دستهای احتیاج خویش را به درگاه او دراز می‏کند. 

- دعا و استغفار 
الحدیث: 
قال علی بن ابیطالب(علیه السلام): 
«علیکم فی شهر رمضان بکثرة استغفار و الدعاء فاما الدعا فیدفع عنکم به البلاء و اما الاستغفار فتمحی به ذنوبکم. (۱)
ترجمه: بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعای زیاد. اما دعاهای شما دافع بلا از شماست. و اما استغفار شما از بین برنده گناهان است. 
توضیح: از وظایف روزه داران در این ماه، دعا و درخواست‏حوایج از حضرت حق است که بنده احساس نیاز به پیشگاه بی نیاز کرده، و دستهای احتیاج خویش را به درگاه او دراز می‏کند. 

- روزهای ماه رمضان 
الحدیث: 
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله):
ایها الناس انه قد اقبل الیکم شهر الله بالبرکة و الرحمة و المغفرة، شهر هو عند الله افضل الشهور، و ایامه افضل الایام و لیالی افضل اللیالی و ساعاته افضل الساعات. (۲) 
ترجمه:ای مردم ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به شما رو کرده است، ماهی است که پیش خدا بهترین ماه است و روزهایش بهترین روزها و شبهایش بهترین شبها و ساعاتش بهترین ساعات. 

- اعتکاف 
الحدیث: 
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله):
اعتکاف عشر فی شهر رمضان تعدل حجتین و عمرتین. (۳) 
ترجمه: اعتکاف در یک دهه از ماه مبارک رمضان برابر با ثواب دو حج و دو عمره است.
توضیح: 
در ایام و لیالی مقدسه‏ای، طبق روایات رسیده از ائمه معصومین (علیهم السلام) مستحب است که هر مسلمانی در صورت امکان دهه آخر ماه مبارک رمضان را در مسجد معتکف شود، که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در تمامی عمرش چنین می‏کرد. 

- تلاوت قرآن 
بهترین اعمال در شبها و روزهای ماه مبارک رمضان، تلاوت قرآن است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، ولی چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، از اجر و ثواب ویژه‏ای برخوردار است چنانچه وارد شده: 
الحدیث: 
قال ابو جعفر (علیه السلام): 
لکل شی‏ء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان (۴) 
ترجمه:برای هر چیزی بهاری است و بهار قرآن رمضان است. 
بنا بر این امتیازات قرآن به اعتبار نزولش در ماه رمضان از ماههای دیگر بیشتر است. 
الحدیث: 
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): 
من تلافیه آیة من القرآن کان له مثل اجر من ختم القرآن فی غیره من الشهور. (۵) 
ترجمه: اگر کسی در این ماه یک آیه از قرآن تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان یک ختم قرآن کرده است. 

- افطاری و صدقه دادن 
الحدیث: 
قال الباقر (علیه السلام) 
یا سدیر، هل تدری ای لیال هذه؟ فقال له نعم. جعلت فداک ان هذه لیالی شهر رمضان فما ذاک؟ فقال له اتقدر علی ان تعتق کل لیلة من هذه اللیالی عشر رقاب من ولد اسمعیل؟ فقال له سدیر بابی انت و امی لا یبلغ مالی ذاک، فما زال ینقص حتی بلغ به رقبة واحدة فی کل ذلک یقول: «لا اقدر علیه فقال له: افما تقدر ان تفطر فی کل لیلة رجلا مسلما؟ فقال له: بلی و عشرة فقال له (علیه السلام): فذاک الذی اردت یا سدیر، ان افطارک اخاک المسلم یعدل عتق رقبة من ولد اسماعیل علیه السلام. (۶) 
ترجمه:ای سدیر! آیا می‏دانی چه شبهایی است این شبها؟ سدیر گفت: بلی فدایت گردم این شبها شبهای ماه رمضان است، مگر این شبها چگونه است؟ امام (علیه السلام) فرمودند: آیا قدرت داری هر شب از این شبها ده بنده از فرزندان اسماعیل (علیه السلام) را آزاد کنی؟ پس سدیر عرض کرد: پدر و مادرم به فدایت، ثروتم کفاف نمی‏دهد، پس امام پیوسته تعداد بنده‏ها را کم کرد، تا رسید به یکی در تمام این ماه، سدیر گفت: قدرت ندارم پس امام(علیه السلام) به او فرمود: آیا قدرت نداری هر شب یک مسلمان روزه‏داری را افطار دهی؟ سدیر عرض کرد: بلی تا ده نفر را هم می‏توانم افطاری بدهم، پس امام به او فرمود: ای سدیر همان است که اراده کردی یعنی با افطاری دادن ده روزه‏دار به ثواب عتق و آزاد کردن ده بنده از اولاد اسماعیل (علیه السلام) نایل می‏گردی. 
توضیح: خداوند انسان روزه‏دار را بر آنچه انفاق می‏کند در خوردنیها و آشامیدنیها محاسبه نمی‏کند ولی در این امر «اسراف‏» نشود. 
الحدیث: 
عن ابی عبد الله علیه السلام: 
من تصدق فی شهر رمضان بصدقة صرف الله عنه سبعین نوعا من البلاء. (۷) 
ترجمه: هر کس در ماه رمضان صدقه‏ای بدهد خداوند هفتاد نوع بلا را از او دو می‏کند.


۱-امالی شیخ صدوق، ص ۶۱ 
۲- امالی شیخ صدوق، ص ۹۳ 
۳- وسایل الشیعه، ج ۷، ص ۳۹۷ 
۴- وسایل الشیعه، ج ۷، ص ۲۱۸ 
۵- امالی شیخ صدوق، ص ۹۳ 
۶- من لا یحضره الفقیه، ج ۲، ص ۱۳۴ 
۷- بحار الانوار، ج ۹۳، ص ۳۱۶

 

 پایگاه خبری المذهب