جلسه تفسیر آیت‌الله‌ وحید خراسانی هر چهارشنبه‌ در مسجد اعظم قم برقرار است و هر هفته خیل عظیمی از اساتید و طلاب برای بهره از درس تفسیر ایشان گرد هم می‌آیند.

عقربه‌های ساعت اندک اندک به ساعت ۹ نزدیک می‌شود. طلاب و فضلا و حتی مردم عادی گروه گروه خود را به مسجد اعظم می‌رسانند ابتدا عرض ارادت و ادبی به بارگاه مطهر کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) حضرت معصومه(سلام الله علیها) و احیانا قرایت فاتحه‌ای بر مزار بزرگان مدفون در کنار این مضجع.

ریش سفیدها و مسن‌ترها هم خود را زودتر به درس می‌رسانند تا بتوانند بر دیوارهای مسجد اعظم که یادآور درس بزرگانی مانند آیت‌الله عبدالکریم حایری یزدی آیت‌الله بروجردی علامه طباطبایی امام خمینی و... است تکیه بزنند و در محضر قرآن باشند و از تفسیر آیت‌الله‌ وحید خراسانی بهره برگیرند درسی که شاید امروز یکی از بزرگترین حلقات و جلسات تفسیر قرآن در حوزه‌های علمیه است.

استادانی هستند که هرگاه به این مسجد می‎رسند همچون کودکان دبستانی شوق و شور حضور در مکتب استاد را طلب می‎کنند.
دعای عهد و دعای فرج پیش از حضور استاد در مسجد زمزمه می‎شود. حال نورانی مسجد را نورانی‎تر می‎کند موسیقای عرفانی فرج‌خواهی مفسران و شاگردان و سربازان حضرت ولی عصر(عج) هر دلی را مجذوب می‎کند این سفارش استاد است که پیش از حضور ایشان چنین زمزمه‎ای در مسجد طنین‌انداز شود تا هم طلاب یادشان نرود که سرباز چه امیری هستند و هم فضا برای درس و بحث آماده شود.

آیت‌الله با همه کهولت سن و دشواری رفت و آمد رأس ساعت ۹ و ۱۵ حاضر می‌شود حاضران به احترام او یکپارچه بر می‌خیزند و استاد بر منبر تکیه می‌زند بسم الله الرحمن الرحیم و درود و صلوات بر خاتم مرسلین و بعد هم ادامه تفسیر «یاسین».

آیت‌الله وحید خراسانی نقبی بر مطلب گذشته می‌زند و در ابتدای درس با قرایت آیه ۳۷ تا ۴۶ سوره یاسین می‌گوید: از فهم این آیات کلید حل مشکل مبدأ و معاد و نبوت است. هم عالم و هم آدم مبدا و معاد دارد چراغ راه مبدأ و معاد که آن چراغ و سراج منیر است خاتمیت است هرکسی به این مبدا و معاد عارف شد به کمال رسید و هرکس که جاهل شد در اسفل‌السافلین ضلالت گرفتار آمد.

این مفسر قرآن ادامه می‌دهد: مبدأ در امر سراسر این عالم در جریان است دو حرکت در این عالم وجود دارد که اولین آن حرکت اما به تسخیر است و دومی توام بودن آن حرکت با نظام و نظام است این مسئله کلید قفل توحید است حرکت طبیعی نمی‎تواند مختلف باشد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: به تدریج روزها از یک طرف بلند و شب‎ها کوتاه می‎شوند و این نظام همچنان در حال اجراست نه یک شب کمتر و نه یک شب بیشتر همیشه این نظام در حال تغییر در یک مدار مشخص توالی متناسب است.

وی گفت: در خصوص این گرفتن و پس دادن روز و شب در این چرخه باید به این نکته توجه کرد که چه قوامی است که این طبیعت را خنثی می‎کند آنجا که خداوند می‎فرماید «وَالشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ذَلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ» عزیز حکیم یعنی قدرت و حکمت لایتناهی.

استاد ادامه می‌دهد: نه آفتاب قدرت درک شب را دارد و نه شب می‎تواند خورشید را در خود جای دهد حرارت خورشید و شکل این حرارت از منبعی که یک میلیون و ۳۰۰ برابر زمین است باعث ایجاد فصول در روی کره زمین و نظام بخشی به زندگی آدمی می‎شود.

حکمت و قدرت لایزال الهی

وی گفت: این قدرتی که این خورشید با این عظمت که یک ستاره معمولی در جمع ستارگان آسمان است را به این دقت در مدار خود می‎چرخاند که ذره‎ای نقص در این جریان تمام زندگی بشر را زیر رو خواهد کرد بیانگر حکمت و قدرت لایزال الهی است.

آیت‌الله وحید در پرتو تشریح عظمت خدا اشاره‌ای هم به وضعیت انسان مغرور و متکبر در دنیای کنونی می‌کند و ادامه می‌دهد: این سران کشورها و ابرقدرت‎هایی که این همه در دنیا جار و جنجال به پا می‎کنند فراموش می‎کنند که از لقاح اول و اسپرم در تخمکی قرار گرفتند که با ذره‌بین هم دیده نمی‎شود و پس از چند سال عمر دوباره از بین خواهند رفت آنها این سیر را فراموش کرده‎اند که این گونه برای مردم و نظام خلقت و خدا عربده‌کشی می‎کنند.

این مرجع تقلید اظهار می‌کند: اگر کسی این سیر را ببیند و دقت کند عزیز می‎شود و زندگی‌اش تغییر پیدا می‎کند و از همه مهم‌تر خشیت پیدا می‎کند چیزی که بسیاری از مردم آن را فراموش می‎کنند مومنان کم هستند و کمیاب‌تر از کبریت احمر هستند قلب با ایمان بالاتر و اعز من کبریت الاحمر است اگر علم و ایمان باشد انسان به خدا می‎رسد.

وی تاکید می‌کند: نتیجه این بحث آن است که بفهمیم که هیچ نمی‎فهیم و بدانیم که هیچ نمی‎دانیم وهیچ نیستیم.

اشارات شاگرد قدیمی به دغدغه‌های قرآنی آیت‌الله وحید خراسانی

درس استاد تمام می‌شود و فرصت را غنیمت می‌شمارم تا در کنار یکی از شاگردان قدیمی آیت‎الله وحید بنشینم و از حال و هوای درس استاد بپرسم از او پرسیدم که چند سال است در این درس حضور می‎یابید و درس استاد را چگونه توصیف می‎کنید و او می‌گوید: سه چهارسالی است که کرسی درس تفسیر آیت‎الله‎ وحید در مسجد اعظم برپاست و ایشان با مشاهده ضرورت فعالیت در حوزه قرآنی این درس را شروع کردند و دلباختگان مکتب آل‌الله هر چهارشنبه خود را به این درس می‎رسانند.

وی ادامه می‌دهد: ایشان هر روز درهفته درس فقه دارند ولی چهارشنبه‎ها ایشان کرسی تفسیر به پا می‎دارند.

حجت‎الاسلام موسوی با اشاره به حال و هوای معنوی درس استاد می‌گوید: ایشان چندی است که تفسیر سوره یاسین را بر اساس تفسیر ترتیبی آغاز کرده‎اند ایشان در این درس سعی می‎کنند اصول تفسیری را با نگاه کاملا اخلاقی و عرفانی و دقیق و منطبق بر ادله علمی و عقلی و نقلی و روایی بیان می‎کنند.

امتزاج عرفان و خداشناسی در کلام استاد

وی می‌افزاید: این مباحث طوری ارائه می‌شود که با عرفان و خداشناسی در می‎آمیزد و هر آیه برای شاگردان تجلی‌گاه سجده و رکوع و قیام و قعود در محضر الهی استشیعه نیوز