به گزارش شیعه نیوز به نقل از خبرگزاری شبستان، عید نوروز از اعیادی است که قدمتی دیرین و کسترده ای وسیع دارد. ملت‌های گوناگون از جمله ایرانیان، از عهد باستان تا امروز این مراسم را با اداب و رسوم برگرا می‌کنند. نوروز تنها آیینی است که با اغاز بهار هماهنگ است و با نو شدن سال آغاز می‌شود چون خورشید در نخستین روز بهار به نقطه اول حمل می‌شود. 
در روایتی از معصوم(علیه السلام) فصل بهار به رستاخیز انسانی تشبیه شده است و آمده است: وقتی که بهار را دیدید قیامت را بسیار به یاد آورید. 
حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) در بیان اعمال عید نوروز چنین فرموده اند: در روز نوروز غسل کنید و پاکیزه ترین جامه‌های خود را بپوشید و به بهترین بوها خود را خوشبو نمایید. در این روز، روزه بگیرید و بعد از به جا آوردن نمازهای پیشین و پسین و نافله‌های آن چهار رکعت نماز بخوانید؛ در رکعت اول بعد از حمد، ده مرتبه سوره انا انزلنا...، در رکعت دوم ده مرتبه سوره قل یا ایها الکافرون، در رکعت سوم بعد از حمد ده مرتبه قل هو الله احد و در رکعت چهارم بعد از حمد ده مرتبه سوره قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس را بخوانید و بعد از نماز سجده شکر را به جا آورید و این دعا را بخوانید: (این دعا دارای سند معتبر می‌باشد و اگر نماز را هم به جا نیاوردید می‌توانید دعا را بخوانید) 

"اللهم صل علی محمد و آل محمد الاوصیاء و المرضیین و علی جمیع انبیایکه و رسلک بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل برکاتک و صل علی ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارک علی محمد و آل محمد و بارک لنا فی یومنا هذا الذی فضلته و کرمته و شرفته و عظمت فطره اللهم بارک لی فیما انعمت به علی حتی لا اشکر احدا غیرک و وسع علی رزقی یا ذالجلال و الاکرام اللهم ما غاب عنی فلا یغیبن عنی عونک و حفظک و ما فقدت من شی ء فلا تفقدنی عونک حتی لا اتکلف ما لااحتیاج الیه یا ذالجلال و الاکرام."
در کتب غیر مشهور دعای زیر را نیز روایت کرده اند:"محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال"
که در هنگام تحویل سال انسان بر زبان جاری کند و از خداوند تبارک و تعالی بخواهد که او را از خواب بیدار نماید و با تغییری که در فصل پیش می‌آید و زمین به اذن الهی زنده می‌شود حالتهای انسان نیز دچار دگرگونی شود و از دامهای جهالت رهایی یابد و به خداوند نزدیک تر شود. 
(روزها و رویدادها، مرکز فرهنگی نور ولایت، قم: نشر پیام مهدی (عج)، ۱۳۷۹، صص ۱۵-۱۶) 

هفت سین آیات قرآن: 
*سلام علی نوح فی العالمین (آیه ۷۹ سوره صافات) 
* سلام علی ابراهیم (آیه ۱۰۹ سوره صافات) 
*سلام علی موسی و هارون (آیه ۱۲۰ سوره صافات) 
* سلام علی آل یاسین (آیه ۱۳۰ سوره صافات) 
*سلام علی المرسلین (آیه ۱۸۱ سوره صافات) 
* سلام علیکم بما صبرتم (آیه ۲۴ سوره رعد) 
*سلام هی حتی مطلع الفجر (آیه ۵ سوره قدر) 


/شبستان