برکت چیست و چگونه می‌شود چیزی اعم از مادی و معنوی دارای برکت شود و اگر چیزی دارای برکت شود چه اتفاقی می‌افتد. خداوند علاوه بر آنکه بسیاری از نعمات خود را با تعبیر نعماتی «مبارک» در قرآن کریم یاد کرده به زیبایی به اصل برکت اشاره کرده و می‌فرماید: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ و اگر مردم شهرها ایمان آورده و به تقوا گراییده بودند قطعا برکاتی از آسمان و زمین بر ایشان می‌گشودیم.

علامه طبرسی در تفسیر این آیه می‌نویسد: خداوند می‌فرماید: از شرک و گناهان بپرهیزید تا ما درهای برکات و خیرات تکامل بخش را از آسمان به وسیله آمدن باران و از زمین به خاطر روییدن گیاهان و به وجود آمدن میوه ها نازل گردانیم.

در برکت جنبه الهی و معنوی هم بسیار تأثیرگذار است و به فزونی تعالی و ماندگاری نعمت کمک کرده و در نهایت انسان را به سلامت دنیوی و سعادت اخروی نزدیک می‌سازد. این موضوع در بیانات امام رضا(علیه السلام) هم از جهات گوناگونی مطرح شده و آن حضرت در بیانات مختلفی این اصل مهم زندگی اجتماعی بشر را یادآور شده اند.

امام رضا (علیه السلام) درباره عامل مهم برکت یعنی اطاعت خداوند می‌فرماید: خداوند متعال به یکی از پیامبران وحی فرستاد که: « هرگاه من اطاعت شوم راضی می‌گردم و آن گاه که رضایت داشتم برکت می‌دهم و برکت من هم بی پایان است». (۱)

اباصلت هروی روایت می‌کند هنگامی که حضرت امام رضا علیه السلام به سناباد وارد شدند به کناره‌ی کوهی نزدیک سناباد که از سنگش دیگ و دیگچه‌‌های سنگی درست می‌کنند رسیدیم امام به تخته سنگی از کوه تکیه زدند و و رو به آسمان فرمودند:

"خداوندا! مردم را از این کوه سود برسان و غذاهایی را که مردم در دیگ ها و ظرف‌های سنگی این کوه می‌پزند برکت عطا فرما"

سپس دستور دادند دیگچه‌هایی از همان سنگ برایشان بیاورند و فرمود: «غذای مرا در هیچ ظرفی نپزید مگر در همین ظرف‌های سنگی.»

می توان گفت که یکی از مهمترین عوامل برکت در رزق و روزی داشتن ایمان و تقوا (عمل به واجبات و ترک محرمات) بوده و انحراف از راه خدا خود سبب زوال نعمتها و نابودی برکت از زندگی می‌شود. امام رضا علیه السلام به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود:

لا تَزالُ اُمَّتی بــِخیرٍ ما تَحابُّوا وَ تَهادَوا وَ أدَّوُا الأمانَةَ و إجتَنِبُوا الحَرامَ وَ وَقَروا الضَّیفَ وَ أقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ فَإذا لَم یَفعَلُوا ذلکَ إبتَلوا بــِالقَحطِ وَ السِّنینِ امّت من تا هنگامی که یکدیگر را دوست بدارند به یکدیگر هدیه دهند امانت داری کنند از حرام اجتناب کنند میهمان را گرامی دارند نماز را به پا دارند و زکات بدهند در خیر و خوبی خواهند بود. پس اگر این امور را انجام ندهند به قحطی و خشکسالی مبتلا خواهند شد.(۲)

امام رضا(علیه السلام) همچنین در بیانی دیگر می‌فرمایند: «لاتستقلوا قلیل الرزق فتحرموا کثیره». رزق و روزی کم را ناچیز مشمارید زیرا این کار شما را از نعمت‌های فراوان محروم می‌سازد.

یکی از عوامل برکت در زندگی از نگاه امام رضا (علیه السلام) تلاوت قرآن است. عن الرضا علیه‏السلام یرفعه النبی صلی الله علیه و آله قال: اجعلوا لبیوتکم نصیبا من القرآن فان البیت اذا قرء فیه القرآن تیسر علی اهله و کثر خیره و کان سکانه فی زیادة و اذا لم یقرأ فیه القرآن ضیق علی اهله و قل خیره و کان سکانه فی نقصان از امام رضا علیه‏السلام روایت شده که حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:برای خانه‌های خود سهمی از تلاوت قرآن قرار دهیدچون هر کس در خانه خود قرآن تلاوت کند کارهای اهل آن خانه آسان گردد. و خیر و برکت در آن خانه زیاد شود و هر خانه‏ای که در آن قرآن تلاوت نکنند کارها بر اهل آن تنگ شود و خیر و برکت و در آن خانه کم گردد و ساکنان آن بی‏برکت و در نقصان باشند. (۳)

و عامل دیگر ایجاد برکت در زندگی یاد و نام خدا در کارها است. در این زمینه امام رضا(علیه السلام) به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می‌فرماید: قالَ اللّه‏ عَزَّوَجَلَّ: اِذا قالَ العَبدُ: «بِسمِ اللّه‏ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ» قالَ اللّه‏ ـ جَلَّ جَلالُهُ ـ: بَدَاَ عَبدی بِاسمی وَ حَقٌّ علیَّ اَن اُتـَمِّمَ لَهُ اُمورَهُ و اُبارِکَ لَهُ فی اَحوالِهِ خداوند فرمود:هرگاه بنده بگوید: بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم خدای متعال می‌گوید: بنده من با نام من آغاز کرد. بر من است که کارهایش را به انجام رسانم و او را در همه حال برکت دهم.(۴)


پی نوشت ها:
۱. میزان الحکمة ج۱ ح۱۷۰۰
۲. عیون اخبار الرضا ج ۲ ص ۲۹ ح ۲۵
۳. وسایل الشیعه ج۶ ص۲۰۰
۴. عیون اخبار الرضا ج ۲ ص ۲۶۹ ح ۵۹
 شیعه نیوز