علامه حلی ۸۴ آیه از قرآن در تایید امامت حضرت علی(ع) بیان کرده است

علامه حلی(ره) در یکی از کتاب هایش ۴۰ آیه از قرآن در تایید امامت و ولایت حضرت علی(ع) و در کتاب دیگری حتی تا ۸۴ آیه را نیز بیان کرده است.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از ایکنا شعبه قم، حجت الاسلام والمسلمین «ربانی گلپایگانی» از استادان حوزه علمیه، شب گذشته، ۲۰ آذر ماه طی سخنانی با عنوان«امامت از دیدگاه حضرت علی(ع)» که در شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت معصومه(س) عنوان شد، با بیان این مطلب تصریح کرد: علت اینکه از روز عرفه تا عید غدیر را دهه امامت می نامند این است که در سفر حجة الوداع پیامبر(ص)، جبرییل در روز نهم ذی الحجه به ایشان نازل می شود و آیه «تبلیغ» (یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من...) را بیان می کند اما پیامبر(ص) چون نگران اعلام جانشینی و و لایت حضرت علی(ع) بوده است ۹ روز طول می کشد تا سرانجام بهترین مکان و زمان یعنی غدیر خم و روز ۱۸ ذی الحجه را برای این کار انتخاب می کند تا پیامدهای منفی این ماجرا به حداقل برسد. 
وی با اشاره به منابعی که به واسطه آن ها می توان امامت علی(ع) را ثابت کرد، افزود: اولین منبع برای امامت علی(ع)، قرآن است؛ علامه حلی(ره) در یکی از کتاب هایش ۴۰ آیه از قرآن در تایید امامت و ولایت حضرت علی(ع) و در کتاب دیگری حتی تا ۸۴ آیه را نیز بیان کرده است و مشهورترین آیه ای که در این زمینه عنوان شده است آیه «ولایت» است. 
ربانی گلپایگانی اظهار کرد: منبع دوم، روایات و احادیث پیامبر(ص) است و شاخص ترین حدیثی که در کتاب های مختلف ذکر شده است حدیث «من کنت مولاه...» است و علامه حلی(ره) در این باره تا ۲۶ روایت را ذکر کرده است. 
وی افزود: منبع سوم، سخنان اهل بیت(ع)، منبع چهارم سخنان صحابه و شیخین(ابوبکر و عمر) است که به تصریح دانشمندان اهل سنت، ولایت و جانشینی پیامبر(ص) تنها شایسته حضرت علی(ع) بوده است. 
این استاد حوزه گفت: عقل یکی دیگر از منابع و سخنان حضرت علی(ع) منبع دیگری برای اثبات امامت و امامت خاصه ایشان است. 

ربانی با اشاره به خطبه ۱۵۲ نهج البلاغه گفت: در این خطبه ذکر شده است که امامان کسانی هستند که قوام و پایداری جامعه بر راه راست به سبب وجود آن ها است، آنان هستند که مراقب سعادت و سلامت و حیات دنیوی و اخروی جامعه هستند و کسی وارد بهشت نمی شود مگر آنکه آنان را بشناسد و آنان هم او را بشناسند و... 
وی افزود: «ابن ابی الحدید» که از دانشمندان معروف اهل سنت است درباره این خطبه حضرت امیر(ع) با اشاره به آیه «یوم ندعوا کل اناس بامامهم» می گوید: این سخنان ریشه در قرآن دارد و بعد هم ادامه می دهد که امام و پیامبر(ص) از وضعیت امت خویش با خبرند حتی اگر در میان آنان زندگی نکرده باشند و آنان را ندیده باشند و هر امتی هم در روز قیامت با امام خودش حاضر می شود. 
ربانی گلپایگانی تصریح کرد: این سخن ابن ابی الحدید سنی این حرف وهابی ها را که می گویند پیامبر(ص) وقتی فوت کرد دیگر سخنان پیروانش را نمی شوند و اعمال آنان را نمی بیند، زیر سیوال می برد. 
ربانی در ادامه با طرح این سیوال که آیا وجود امام در هر عصری لازم است، تاکید کرد: امیرالمومنین(ع) در این باره می فرمایند که زمین هیچگاه از حجت الهی خالی نمی شود اما این حجت گاهی آشکار و گاهی پنهان است که پنهان بودن اشاره لطیفی به موضوع غیبت حضرت حجت(عج) است. 
وی افزود: در منطق حضرت علی(ع) هم رهبر برای بشر در همه دوره ها لازم است و هم رهبران الهی که حجت خدا هستند همیشه بوده اند و خواهند بود. 
این استاد حوزه فلسفه امامت را بیان حقایق و معارف دینی و تبیین راه درست بعد از پیامبر(ص) همچنین دفاع از مظلومین و مبارزه با ظالمین عنوان کرد. 
ربانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنانی مبنی بر اینکه حضرت علی(ع) در دفاع از امامت خود تلاشی نکرده است، تاکید کرد: این سخنان نادرست است، ایشان در شورای شش نفره ای که عمر تشکیل داد با تک تک اعضا احتجاج کرد و همه قبول کردند که پیامبر(ص) ایشان را در روز عید غدیر به جانشینی خود انتخاب کرده اند. 

وی افزود: در زمان عثمان حضرت امیر(ع) از جایی عبور می کردند که شنیدند عده ای که از جمله انس بن مالک و ابن ارقم در میان آنان بودند درباره موضوع حکومت حضرت علی(ع) سخن می گفتند، حضرت امیر(ع) خطاب به آنان گفت که آیا ماجرای غدیر را قبول دارند که تنها این دو نفر ابراز فراموشی کردند که حضرت علی(ع) نفرین کرد که خدایا اگر این ها دروغ می گویند به بیماری لاعلاجی مبتلایشان کن و نقل شده است که یکی از آنان به کوری و دیگری به بیماری برص مبتلا شد. 
وی تاکید کرد: حضرت علی(ع) برای حفظ مصلحت مسلمانان و به علت وجود دو ابرقدرت روم و ایران و وجود منافقان فراوان داخلی و توصیه پیامبر(ص) قبل از وفات، بعد از ماجرای سقیفه سکوت کردند و دست به شمشیر نبردندسایت شیعه نیوز