عظمت کلام فاطمی در خطبه مسجد نبوی

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از فارس، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در دوران کوتاه رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، یکبار در مسجد نبوی حضور یافت و خطبه‌ای خواند چنان که عظمت و هیبت کلام فاطمی ستون‌های مسجد و بلکه عرش الهی را به لرزه انداخت. به موجب کلام امام صادق علیه السلام، بانوی بزرگوار اسلام حضرت فاطمه (سلام الله علیها) پس از درگذشت پدر بزرگوارشان، دایم اشکبار بود و پی در پی از شدت غصه از حال می‌رفت و جسم مبارکش روز به روز نحیف و نحیف تر می‌شد. 
اما آن ولی و حجت الهی به همه این اندوهها جهت الهی داد و همه را برای تقویت دین خدا و تحکیم موقعیت وصی و جانشین رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) هزینه کرد و در کمال ماتم زدگی، مصائب خود را زمینه نهیب زدن بر مردمانی قرارداد که غفلت و مصلحت اندیشی دنیایی در خطر برگشت به جاهلیت قرارشان داده بود. 
این چنین بود که زهرای اطهر (سلام الله علیها) در چهره بزرگترین حامی و پیشوای مظلوم خویش ظاهر شد و سند حقانیت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و مظلومیت آن حضرت را با خون خود، ابدیت بخشید. 
در شرایطی که جو سنگین حاکم بر مدینه نفس ها را در سینه ها خفه می‌کرد، دختر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) حقایق را در چهره مسلمانان نهیب زد:"ای بندگان خدا شما پرچمداران امر و نهی و حاملان دین و وحی او هستید، شما امانتداران خدا بر خویشتن بوده و مأمور رسانیدن احکام دین او به ملل دیگر می‌باشید... 
به سوی شما از میان خودتان پیامبری آمد که رنج و ناراحتی شما بر او دشوار بود و بر ایمان آوردن شما حرص می‌ورزید و به مؤمنین دلسوز و مهربان بود... 
و هنگامی که خدای تعالی خانه جاودانی انبیا و جایگاه برگزیدگان را برای پیغمبرش اختیارنمود، کینه‌های درونی و نفاق شما ظاهر گشت و جامه دین مندرس و فرسوده شد، گمراهان خاموش به سخن درآمدند و گمنامان فرومایه دعوی نبوغ کردند. شتر باطل گرایان به صدا درآمد و در صحن خانه‌هایتان جولان نمود. شیطان از کمینگاه خود درحالی که شما را به سوی خود می‌خواند سرکشید و دید که چه زود دعوتش را پذیرفتید... 

کجا می‌روید در حالی که کتاب خدا پیش روی شما است. کتابی که مطالب و امورش هویدا و احکامش درخشان و نشانه‌هایش روشن و نواهیش آشکار و اوامرش واضح است و شما آن را پشت سر خود انداخته اید؟ آیا قصد اعراض از قرآن را دارید و یا به غیر قرآن می‌خواهید داوری کنید و حکم غیر قرآن برای ستمکاران چه بد جزایی است! و هر که جز اسلام دین دیگری اختیار کند از او پذیرفته نشود و در قیامت جزو زیانکاران خواهد بود."
همه هستی و لحظه لحظه عمر حضرت فاطمه مرضیه (سلام الله علیها) یک بانگ را تکرار می‌کرد. فریاد اعتنا و توجه به دین خدا، آنچنان که خداوند خود خواسته و بدان امر فرموده: فریاد بیدار باش به مسلمانان که خط اصیل دین را گم نکنند و این نهیب ها در دوران پررنج پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تا لحظه شهادت بانوی اسلام، به شکل فریادهای اعلام مظلومیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام و یادآوری حق پایمال شده او که نشانه زیر پا نهادن دین خدا بود، درآمد.

 سایت شیعه نیوز