عظمت کلام فاطمی در خطبه مسجد نبوی

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از فارس، حضرت فاطمه زهرا (س) در دوران کوتاه رحلت رسول خدا (ص)، یکبار در مسجد نبوی حضور یافت و خطبه‌ای خواند چنان که عظمت و هیبت کلام فاطمی ستون‌های مسجد و بلکه عرش الهی را به لرزه انداخت. به موجب کلام امام صادق علیه السلام، بانوی بزرگوار اسلام حضرت فاطمه (س) پس از درگذشت پدر بزرگوارشان، دایم اشکبار بود و پی در پی از شدت غصه از حال می‌رفت و جسم مبارکش روز به روز نحیف و نحیف تر می‌شد. 
اما آن ولی و حجت الهی به همه این اندوهها جهت الهی داد و همه را برای تقویت دین خدا و تحکیم موقعیت وصی و جانشین رسول خدا (ص) هزینه کرد و در کمال ماتم زدگی، مصایب خود را زمینه نهیب زدن بر مردمانی قرارداد که غفلت و مصلحت اندیشی دنیایی در خطر برگشت به جاهلیت قرارشان داده بود. 
این چنین بود که زهرای اطهر (س) در چهره بزرگترین حامی و پیشوای مظلوم خویش ظاهر شد و سند حقانیت امیرالمؤمنین علی (ع) و مظلومیت آن حضرت را با خون خود، ابدیت بخشید. 
در شرایطی که جو سنگین حاکم بر مدینه نفس ها را در سینه ها خفه می کرد، دختر پیامبر (ص) حقایق را در چهره مسلمانان نهیب زد:"ای بندگان خدا شما پرچمداران امر و نهی و حاملان دین و وحی او هستید، شما امانتداران خدا بر خویشتن بوده و مأمور رسانیدن احکام دین او به ملل دیگر می باشید... 
به سوی شما از میان خودتان پیامبری آمد که رنج و ناراحتی شما بر او دشوار بود و بر ایمان آوردن شما حرص می ورزید و به مؤمنین دلسوز و مهربان بود... 
و هنگامی که خدای تعالی خانه جاودانی انبیا و جایگاه برگزیدگان را برای پیغمبرش اختیارنمود، کینه های درونی و نفاق شما ظاهر گشت و جامه دین مندرس و فرسوده شد، گمراهان خاموش به سخن درآمدند و گمنامان فرومایه دعوی نبوغ کردند. شتر باطل گرایان به صدا درآمد و در صحن خانه هایتان جولان نمود. شیطان از کمینگاه خود درحالی که شما را به سوی خود می خواند سرکشید و دید که چه زود دعوتش را پذیرفتید... 

کجا می روید در حالی که کتاب خدا پیش روی شما است. کتابی که مطالب و امورش هویدا و احکامش درخشان و نشانه هایش روشن و نواهیش آشکار و اوامرش واضح است و شما آن را پشت سر خود انداخته اید؟ آیا قصد اعراض از قرآن را دارید و یا به غیر قرآن می خواهید داوری کنید و حکم غیر قرآن برای ستمکاران چه بد جزایی است! و هر که جز اسلام دین دیگری اختیار کند از او پذیرفته نشود و در قیامت جزو زیانکاران خواهد بود."
همه هستی و لحظه لحظه عمر حضرت فاطمه مرضیه (س) یک بانگ را تکرار می کرد. فریاد اعتنا و توجه به دین خدا، آنچنان که خداوند خود خواسته و بدان امر فرموده: فریاد بیدار باش به مسلمانان که خط اصیل دین را گم نکنند و این نهیب ها در دوران پررنج پس از پیامبر (ص) تا لحظه شهادت بانوی اسلام، به شکل فریادهای اعلام مظلومیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام و یادآوری حق پایمال شده او که نشانه زیر پا نهادن دین خدا بود، درآمد.

 سایت شیعه نیوز