تسبیح فاطمه الزهراء علیها السلام هدیه ای از طرف پدر بزرگوارش بود که مستحب است بعد از نماز یا در وقت خواب خوانده شود.دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کنار قبر عموی بزرگوارش ‍ جناب حمزة بن عبد المطلب از تربت شهید برای خود تسبیح درست کرد اینها معنی دارد!یعنی چه خاک شهید محترم است قبر شهید محترم است من برای عبادت خدا که می‌خواهم اذکار خود را بشماریم نیازمند به سبحه ام (تسبیح) چه فرقی می‌کند دانه‌های تسبیح از سنگ باشد یا چوب یا خاک و از هر خاکی آدم بردارد برداشته است ولی من این را از خاک تربت شهید برمی دارم و این نوعی احترام به شهید و شهادت است نوعی به رسمیت شناختن قداست شهادت است تا آنکه بعد از شهادت وجود مقدس امام حسین علیه السلام خود به خود لقب سید الشهدا از جناب حمزه گرفته شد و به نوه برادر بزرگوارش حسین بن علی علیه السلام داده شده و بعد از آن دیگر اگر کسی بخواهد به خاک شهید تبرک بجوید از خاک حسین بن علی علیه السلام تهیه می‌کند.

چهار همراه شیعیان

امام کاظم علیه السلام می‌فرماید:لا تستغنی شیعتنا عن اربع خمرة یصلی علیها و خاتم یتختم به و سواک یستاک به وسبحة من طین قبر ابی عبدالله علیه السلام

پیروان ما از چهار چیز بی نیاز نیستند:۱- سجاده ای که بر روی آن نماز خوانده می‌شود.۲- انگشتری که در انگشت باشد.۳- مسواکی که با آن دندان ها را مسواک کنند.۴- تسبیحی از خاک مرقد امام حسین. امام صادق علیه السلام می‌فرماید:و من کان معه سبحة من طین قبر الحسین علیه السلام کتب مسبحا و ان لم یسبح بهاکسی که تسبیحی از خاک مرقد حسین علیه السلام با خود داشته باشد تسبیح گوی حق محسوب می‌شود گرچه با آن تسبیح نگوید.

در حدیثی دیگر امام صادق علیه السلام می‌فرماید: یک ذکر یا استغفار که با تسبیح تربت حسین علیه السلام گفته شود برابر است با هفتاد ذکر که با چیز دیگر گفته شود.

استشمام بوی شهید با تربت آقا

این خاک پاک به گونه ای است که ذکر گفتن با تسبیح ساخته شده و با سجده کردن ثواب فراوانی دارد اگر کسی بخواهد از خاک شهید تبرک بجوید از خاک حسین بن علی علیه السلام تهیه می‌کند ما که می‌خواهیم نماز بخوانیم و از طرفی سجده بر فرش و بر مطلق ماءکول و ملبوس را جایز نمی‌دانیم با خود خاکی یا سنگی برمی داریم ولی پیشوایان ما به ما گفته اند:حالا که باید بر خاک سجده کرد بهتر که آن خاک از خاک تربت شهیدان باشد.اگر می‌توانید از خاک کربلا برای خود تهیه کنید که بوی شهید می‌دهد.تو که خدا را عبادت می‌کنی سر بر روی هر خاکی بگذاری نمازت درست است ولی اگر سر بر روی آن خاکی بگذاری که تماس کوچکی قرابت کوچکی همسایگی کوچکی با شهید دارد و بوی شهید می‌دهد اجر و ثواب تو صد برابر می‌شود.

فواید همراه داشتن تربت سید الشهدا(علیه السلام)

همراه داشتن تربت سید الشهداء علیه السلام ایمنی بخش است چنانکه فرمودند: هرگاه از سلطان یا دیگری ترس داشتی از منزلت بیرون میا مگر اینکه تربت همراهت باشد.

دعای امام صادق(علیه السلام) در حق شیعیان

امام صادق علیه السلام در زمان حیات خویش سجده کنان و گریان هر کسی را که چهره بر تربت حسین علیه السلام می‌نهد و هر کسی را که بر او اشک می‌ریزد و هر کسی را که در سوگ او شیون می‌کند همه را دعا می‌فرمود.

شعاع نور تربت تا زمین هفتم

امام صادق علیه السلام فرمود:السجود علی طین قبر الحسین علیه السلام ینور الی الارض ‍ السابعة سجده بر تربت قبر حسین علیه السلام تا زمین هفتم را نور باران می‌کند.

امام صادق علیه السلام می‌فرماید: السجود علی تربة الحسین علیه السلام یخرق الحجب السبعة

سجده بر خاک حسین علیه السلام حجاب‌های هفتگانه را می‌درد. در ارشاد القلوب بیان شده: کان الصادق علیه السلام لا یسجد الا علی تربة الحسین علیه السلام تذللا لله و استکانة الیه امام صادق علیه السلام جز بر تربت امام حسین علیه السلام سجده نمی‌کرد تا در پیشگاه خدا اظهار خواری و فروتنی کند.

شفابخش دردهای بی درمان

در تربت امام حسین علیه السلام شفای تمام دردهاست مگر مرگ حتمی با چند شرط:الف: اعتقاد به شفاء بودن تربت داشته باشد و به قصد شفا بخورد و من اکله لشهوة لم یکن فیه شفاء در روایتی فرمودند: والله هر کس ‍ اعتقاد داشته باشد که به او نفع می‌بخشد البته منتفع می‌شود.ب: بیمار در آستانه اجل حتمی نباشد چون اجل حتمی علاج پذیر نیست.ج: تربت را با وضو بردارد.د: با دو انگشت بردارد.ه‍: به اندازه نخود بلکه احوط آن است که به قدر عدس مصرف کند نه بیشتر.و: آن را ببوسد و بردیدگانش بگذارد.ز: در وقت خوردن یا خورانیدن بگوید: بسم الله و بالله اللهم اجعله رزقا واسعا و علما نافعا و شفاء من کل داء انک علی کل شی ء قدیر.ح: آن را سبک نشمارد در ظروف یا مکان‌های نا مناسب نگذارد خیلی دست بر آن نمالد. یا جایی که زیاد دست مالی می‌شود نگذارد.ط: فاصله تربتی که برای شفا استفاده می‌کنند از قبر مطهر تا چهار میل باشد نه بیشتر. و هر چه به قبر شریف نزدیک تر باشد بهتر است.ی: خوب است تربت را در دهان بگذارد و بعد جرعه ای آب بخورد و بگوید: اللهم اجعله رزقا واسعا و علما نافعا و شفاء من کل داء و سقم .

نوری در ظلمات قبر

با میت در قبر گذاشتن و کفن را با آن نوشتن یکی از برکات تربت حضرت سید الشهداء علیه السلام این است که اگر با میت در قبر بگذارند آن میت از عذاب و تاریکی قبر در امان خواهد ماند.از امام موسی علیه السلام روایت شده که فرموده اند: هرگاه میت را در قبر گذاشتید مهری از تربت امام حسین علیه السلام را مقابل رویش بگذارید نه زیر سرش.از امام صادق علیه السلام روایت شده نوشتن اعتقادات به وسیله تربت امام حسین علیه السلام بر کفن میت روشنی مومن به هنگام تاریکی قبر و امان در وقت سوال و هول و هراس قیامت است.ظاهرا روایت محمد بن مسلم که دلالت دارد خاک قبور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه علیه السلام شفای دردها و سپر بلاهاست و هیچ چیز با آن برابری نمی‌کند مگر دعا منظور همراه داشتن است نه خوردن برای اینکه روایات فراوانی دلالت دارد که خوردن خاک مثل میت و خون حرام است و به جز خاک قبر امام حسین علیه السلام که شفای تمام دردهاست است (وهو الدواء الاکبر.)

ثواب ذکر با تربت امام حسین علیه السلام

از امام رضا علیه السلام روایت شده که هر کس با تربت امام حسین علیه السلام بگوید: سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر با هر ذکر خداوند شش هزار درجه بالا برده و شش هزار شفاعت برای او می‌نویسد.و از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر کس سنگ‌هایی را که از تربت امام حسین علیه السلام درست می‌کنند (یعنی تسبیح پخته) بگرداند به تعداد هر استغفر الله ربی و اتوب الیه هفتاد استغفاری برای او ثبت می‌شود و اگر تسبیح در دستش باشد و ذکر نگوید به عدد هر دانه هفت مرتبه استغفار برای او نوشته می‌شود.در روایت دیگر فرمودند: کسی که با تسبیح تربت یک مرتبه ((سبحان الله)) بگوید چهارصد حسنه برای او نوشته می‌شود چهارصد گناهش ‍ برطرف چهارصد درجه اش بالا چهارصد حاجتش برآورده می‌گردد 

فرجام بی احترامی به تربت امام حسین علیه السلام

موسی بن عبدالعزیز می‌گوید: یوحنّا (طبیب نصرانی) به من گفت: تو را به حق پیغمبرت و دینت سوگند می‌دهم که بگویی این کیست که مردم به زیارت قبر او می‌روند آیا او از اصحاب پیغمبر شما استگفتم: نه بلکه او امام حسین علیه السلام پسر دختر پیغمبر ما است. منظورت از این سوال چیستگفت: خبر شگفتی دارم و ادامه داد که: یک شب شاپور خادم رشید مرا احضار کرد نزد او رفتم امر مرا به خانه موسی بن عیسی که از خویشان خلیفه بود برد دیدم موسی بی هوش در رختخواب خود افتاده و طشتی پیش روی او گذاشته اند که تمام احشاء و امعاء او در آن ریخته بود.شاپور از خادم موسی پرسید: این چه حال است که برای موسی رخ دادهخادم گفت: یک ساعت قبل حالش خوب و با خوشحالی نشسته بود و با ندیمان خود صحبت می‌کرد! شخصی از بنی هاشم اینجا بود گفت: من بیماری سختی داشتم و با هر چه معالجه کردم مفید واقع نشد تا اینکه کاتب من گفت: از تربت امام حسین علیه السلام استفاده کنم این کار را کردم و شفا یافتم.موسی گفت: از آن تربت چیزی نزد تو باقی مانده استگفت: بله شخصی را فرستاد و قدری از آن تربت را که باقی مانده بود آورد.موسی آن را گرفت و از روی بی احترامی در نشیمنگاه خود داخل کرد!در همان ساعت فریاد او بلند شد که ((النار النار آتش آتش)) طشتی بیاورید این طشت را آوردند و اینها امعاء و احشاء اوست که از او خارج شده است!ندیمانش متفرق شدند و مجلس سرور موسی به ماتم مبدل شد. شاپور به من گفت: بیا نگاه کن آیا می‌توانی او را معالجه کنیمن چراغ طلبیدم و آنچه در طشت بود به دقت نگاه کردم دیدم جگر سپرز و شش و دلش همه از او خارج شده است!تعجب کردم و گفتم: مالا حد فی هذا صنع الا ان یکون لعیسی الذی کان یحیی الموتی هیچ کس نمی‌تواند درباره این شخص کاری بکند مگر حضرت عیسی که مرده را زنده می‌کرد.))شاپور خادم گفت: راست گفتی ولیکن اینجا باش تا معلوم شود که حال موسی به کجا ختم می‌گردد.یوحنّا گفت: من آن شب نزد ایشان ماندم و موسی سحرگاه به جهنم واصل گردید.

پسر عبدالعزیز می‌گوید: یوحنّا با وجودی که نصرانی بود مدتی به زیارت امام حسین می‌آمد تا اینکه به دین اسلام گروید و اسلامش نیکو گردید.

برکت تربت امام حسین علیه السلام

در زمان امام صادق علیه السلام زن بدکاری بود که هرگاه بچه دار می‌شد بچه خود را می‌سوزانید. هنگامی که از دنیا رفت چند مرتبه او را به خاک سپردند ولیکن زمین او را قبول نکرد و او را از قبر بیرون افکند!جریان را به عرض امام صادق علیه السلام رسانیدند فرمودند:((اجعلوا معها شییا من تربة الحسین قدری از تربت جدم حسین علیه السلام را با او دفن کنید.)) به دستور امام علیه السلام عمل کردند خاک او را قبول کرد و دیگر او را بیرون نینداخت.

سلام امام زمان(عج) بر تربت جدش

در عظمت حسین و قبول تقرب و اخلاص او در پیشگاه خدا همین بس که خدای در خاک حسین علیه السلام شفا قرار داده. در این زمینه اسناد بسیاری وجود دارد که در دسترس ترین آنها زیارت منسوب به امام زمان علیه السلام است:السلام علی من جعل الله الشفاء فی تربته سلام بر (حسین) کسی که خداوند در تربت او شفاء قرار داده است.از امام باقر علیه السلام نقل شده که فرمود:ان الله تعالی عوض الحسین من قتله: اءن جعل الامامة فی ذریته و الشفاء فی تربته واجابة الدعاء عند قبرهخداوند تبارک و تعالی در پاداش قتل حسین این عوض را معین فرمود:که امامت را در ذریه او قرار داد و در تربت او شفا قرار داد و در کنار قبرش ‍ وعده اجابت به در خواست ها داد.
 شیعه نیوز