سیمای حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در تورات و انجیل

توهین به مقدسات اسلام توسط کسانی که خود را داعیه دار مکتب مسیح می‌دانند همچون تری جونز کشیش آمریکایی که در سال گذشته اقدام به قرآن سوزی کرد بیش از آنکه نشانگر خصومت با مبانی روشنگرانه اسلام باشد نشان عدم صداقت در گفتار و کردار اینگونه دین مداران است.

چراکه در تمام کتب مقدس پیش از اسلام نسبت به ظهور حضرت ختمی مرتبت سخن به میان آمده و مردم را به حضور وی بشارت داده شده است.

ظهور پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ بنا بر آن چه که در قرآن آمده در کتب ادیان پیشین از جمله در دین مسیح و دین یهود مژده و بشارت داده شده است چنان که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

آنان که پیروی می‌کنند از پیامبر نبی امی که نام و بشارت او را نزد خود در تورات و انجیل می‌یابند(اعراف /۱۵۷)

ظاهر آیه شریفه دلالت بر این دارد که صفات رسول و نبی امی یعنی حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ در آن کتاب ها مکتوب و مدون است.

در جای دیگر می‌فرماید: هنگامی که عیسی بن مریم به بنی اسراییل گفت که من همانا رسول خدا به سوی شما هستم و حقانیت کتاب تورات را که در مقابل من است تصدیق می‌کنم و نیز شما را مژده می‌دهم که بعد از من رسول دیگری می‌آید که نامش احمد است(صف /۶)

در کتب عهدین پیامبر اسلام آن چنان دقیق معرفی شده که بسیاری از دانشمندان یهود در زمانی که وقوع بعثت پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نزدیک بود از جاهای مختلف به سرزمین عربستان کوچ کردند تا ظهور آن پیامبر موعود را درک کنند؛ چنانچه قرآن کریم می‌فرماید: آنهایی که کتاب آسمانی را به آنان داده ایم او را (حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ) همچون فرزندان خود می‌شناسند (اگر چه) جمعی از آنان با این که می‌دانند حق را کتمان می‌کنند(بقره /۱۴۶)

هرچند کتب دینی یهودیان و مسیحیان تحریف شده و برخی مطالب راجع به حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) از متن این کتب حذف شده است.

اما در میان کتب تاریخی اسنادی بر این مدعا موجود است همچنانکه نقل شده که جارود بن علا از دانشمندان نصاری بود که با قومش حضور حضرت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ آمده و خطاب کرد: من به حقیقت نزد تو آمده تا با صدق و صفا با تو سخن گویم قسم به کسی که تو را به حق به نبوت مبعوث کرده صفات تو را در انجیل یافته ام؛ تحیّت و تهنیّت برای تو و سپاس برای کسانی که تو را گرامی می‌دارند. سپس شهادتین گفت و مسلمان شد (محمود بن الشریف، الادیان فی القرآن. قاهره، دار المعارف، ص ۳۱۱)

بر حسب نقل انجیل، حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ بعد از خود از شخصی خبر می‌دهد که شرعش ابدی و حکومتش برای همیشه باقی خواهد بود.

انجیل یوحنا حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را بیان کننده علوم راه‌های هدایت معرفی کرده و می‌گوید: و بسیار چیزهای دیگر دارم به شما بگویم لیکن اکنون طاقت تحمل آن ها را ندارید ولی چون او، یعنی روح راستی آید، شما را به جمیع راستی هدایت خواهد کرد زیرا که از خود تکلم نمی‌کند بلکه به آن چه شنیده است سخن می‌گوید و از امور آینده به شما خبر می‌دهد (انجیل یوحنا، باب ۱۶. آیه‌های ۱۲و ۱۳)

در تورات نیز می‌گوید: او کسی است که کلام خود را به دهانش خواهم گذاشت و هر آنچه به او امر فرمایم به ایشان (مردم) خواهد گفت(سفر تثنیه، باب ۱۸)

اگر بشارت حضرت مسیح را با بشارت حضرت موسی جمع کنیم، خواهیم دید که این صفات اشاره به پیغمبری است که قرآن درباره اش می‌فرماید: «وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی ـ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَی ـ عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَی"(نجم/۳ـ۵)

عیسی ـ علیه السلام ـ حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را با عنوان «مسیا» یا «مسیح منتظر» یاد کرده و در جواب عده ای که از وی سوال می‌کنند که تو کیستی؟ می‌گوید: به درستی که معجزاتی که خدا آن ها را به دست من ظاهر می‌کند، این که سخن می‌گویم به آن چه خدا می‌خواهد و نمی‌شمارم خود را مانند آن که از او سخن می‌رانید، زیرا که من لایق آن نیستم که بند‌های جرسوق و دوالهای نعل رسول الله را بگشایم که او را مسیا نامید، آن که پیش از من آفریده شد و زود است بعد از من بیاید و زود است بیاورد کلام حق را و نمی‌باشد آیین او را نهایتی(انجیل برنابا، فصل ۴۲)

در تورات حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را به عنوان پیغمبر امّی معرفی کرده آنجا که می‌گوید: بنی اسراییل می‌دانند و می‌شناسند که پیغمبر امّی صاحب روحی الهامی و صاحب وحی است.

یکی از علمای بزرگ یهود در کتاب خود «عصحیم» می‌نویسد: مقصود از پیغمبر امّی که در وحی فوق مذکور است حضرت محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ است که در عهد عبدالله سلام یهودی به رسالت مبعوث گردید(صادقی، محمد، بشارت عهدین، تهران، امید فردا، ۱۳۸۲ش، ص ۴۰)

هرچند کتب عهدین تفاوت زیادی با کتب اصلی دارند و تحریفات زیادی در آن ها صورت گرفته ولی هنوز هم مطالب فراوانی درباره خصوصیات و ویژگی‌های حضرت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نام و سیمایش، اجدادش و نوع نبوتش و خاتمیت آن حضرت و همچنین به جانشینان آن حضرت اشاراتی شده است.

اشاراتی که نشانگر حقانیت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در امت‌های قبل است؛ امت‌هایی که کشیشان غرض ورز آمریکایی با همراهی لابی صهیونیستی مدعی میراث آنها هستند.شیعه آنلاین