زیارت ندبه یکی از زیارات مولایمان حضرت بقیّةالله الاعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء می‌باشد. این زیارتِ بسیار شریف با «دعای ندبه» مشهور فقط اشتراک لفظی دارد. هرچند «زیارت ندبه» در بعضی از فقرات با زیارتی که به «زیارت آل یس» مشهور است شباهت دارد امّا تفاوت‌های آن به میزانی است که می‌توان آن را زیارتی مستقلّ به شمار آورد چنانچه مرحوم علاّمه مجلسی در بحارالانوار چنین عمل فرموده است. به فرموده مرحوم سید بن طاووس در «مصباح الزّایر» این زیارت از ناحیه مقدّسه امام عصر علیه السلام (و از طریق جناب محمّد بن عثمان عمروی نایب خاص آن حضرت) برای ابوجعفر محمّد بن عبدالله حمیری فرستاده شده است.(بحار الأنوار ج‏۱۰۲ ص۹۲ به نقل از مصباح الزّایر) مرحوم شیخ محمد مشهدی(ت۶۱۰ هجری) نیز در «المزارالکبیر» این زیارت شریف را نقل می‌کند.(المزار الکبیر ص۵۶۸-۵۷۳)

در فقره ای از دعای پس از زیارت ندبه چنین آمده است:

اللَّهُمَّ ... وَ امْلَأْ قَلْبِی مَوَدَّتِی نُورَ الْمُوَالاةِ لِمُحَمَّدِ وَ آلِهِ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ وَ نَفْسِی‏ نُورَ قُوَّةِ الْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَاءِ آلِ مُحَمَّدٍ حَتَّی أَلْقَاکَ‏.(المزار الکبیر ص۵۷۲-۵۷۳)

بارالها! قلب مرا با نور دوستی محمّد و آلش علیهم السلام و نفس مرا با نور توانایی برائت از دشمنان آل محمّد تا زمانی که تو را ملاقات کنم پر کن.

 

//فطرت