زنان در حادثه کربلا

پیرامون زنان در حادثه کربلا در دو محور سخن می‌توان گفت: یکی آن که آنان چند نفر و چه کسانی بودند، دیگر آن که چه نقشی داشتند. 
زنانی که در کربلا حضور داشتند، برخی از اولاد علی(علیه السلام) بودند و برخی جز آنان، چه از بنی هاشم یا دیگران. زینب، ام کلثوم، فاطمه، صفیه، رقیه و ام هانی، از اولاد بودند، فاطمه و سکینه، دختران سید الشهدا (علیه السلام) بودند، رباب، عاتکه، مادر محسن بن حسن، دختر مسلم بن عقیل، فضه نوبیه، کنیز خاص امام حسین(علیه السلام) و مادر وهب بن عبد الله نیز از زنان حاضر در کربلا بودند. (۱)
پنج زن که از خیام حسینی به طرف دشمن بیرون آمدند، عبارت بودند از: کنیز مسلم بن عوسجه، ام وهب زن عبد الله کلبی، مادر عبد الله کلبی، مادر عمر بن جناده، زینب کبری(سلام الله علیها). زنی که در عاشورا شهید شد، مادر وهب بود، بانوی نمیریه قاسطیه، زن عبد الله بن عمیر کلبی که بر بالین شوهر آمد و از خدا آرزوی شهادت کرد و همان جا با عمود غلام شمر(لع) که بر سرش فرود آورد، کشته شد. 

در عاشورا دو زن از فرط عصبیت و احساس، به حمایت از امام برخاستند و جنگیدند: 
یکی مادر عبد الله بن عمر که پس از شهادت فرزند، با عمود خیمه به طرف دشمن روی کرد و امام او را برگرداند. دیگری مادر عمرو بن جناده که پس از شهادت پسرش، سر او را گرفت و مردی را به وسیله آن کشت، سپس شمشیری گرفت و با رجزخوانی به میدان رفت، که امام حسین(علیه السلام) او را به خیمه ‌ها برگرداند.(۲)
دختر عمر (همسر زهیر بن قین) نیز در راه کربلا به اتفاق شوهرش به کاروان حسینی پیوست. زهیر بیشتر تحت تأثیر سخنان همسرش حسینی شد و به امام پیوست.رباب، دختر امرء القیس کلبی، همسر امام حسین(علیه السلام) نیز در کربلا حضور داشت، مادر سکینه و عبد الله. 
زنی از قبیله بکر بن وایل نیز حضور داشت، که ابتدا با شوهرش در سپاه ابن سعد بود، ولی هنگام حمله سپاهیان کوفه به خیمه‌‌های اهل بیت، شمشیری برداشت و رو به خیمه ‌ها آمد و آل بکر بن وایل را به یاری طلبید. 
زینب کبری و امّ کلثوم (سلام الله علیها)، دختران امیر المؤمنین(علیه السلام)، همچنین فاطمه دختر امام حسین (علیه السلام) نیز جزو اسیران بودند و در کوفه و... سخنرانی‌های افشاگرانه داشتند. مجموعه این بانوان، همراه کودکان خردسال، کاروان اسرای اهل بیت را تشکیل می‌ دادند که پس از شهادت امام و حمله سپاه کوفه به خیمه ‌ها، ابتدا در صحرا متفرق شدند، سپس به صورت گروهی و اسیر به کوفه و از آنجا به شام فرستاده شدند.

پی نوشت:
۱ـ زندگانی سید الشهدا، عمادزاده، ج ۲،ص ۱۲۴، به نقل از لهوف، کبریت احمر و انساب الأشراف. 
۲ـ همان،ص ۲۳۶
منبع خبر: ایونا


 سایت شیعه نیوز