رهایی‌بخش جهان از افق روایات شیعه

هنگامی که به کتاب‌های مربوط به سنت پیغمبر- صلی‌الله علیه و آله- مراجعه می‌کنیم، آن کتابها را آکنده از احادیث صحیح و متواتری می‌بینیم که رسول‌خدا - صلی‌الله علیه و آله- در آنها تصریح فرموده‌اند به این که مردی از عترت آن حضرت در آخرالزمان خروج خواهد کرد و زمین را پر از قسط و عدل خواهد ساخت، پس از آن که از ظلم و جور پر شده باشد و در این احادیث به طور خاص ویژگی‌های نسبی و حتی اوصاف بدن و جسم او توصیف و مشخص شده است. 
گزیده‌ای از فرمایش معصومان علیهم السلام درباره حضرت مهدی- علیه‌السلام-: پیامبراکرم - صلی‌الله علیه و آله- می‌فرمایند:‌”مهدی قایم- عجل‌الله تعالی فرجه الشریف- از فرزندان من است، نام او نام من، کنیه‌اش کنیه من و از نظر سیرت و صورت شبیه‌ترین مردمان است به من.”
پیامبر اکرم- صلی‌الله علیه و آله- می‌فرمایند: “خلفا و اوصیای من و حجت‌های خدا بر مردمان بعداز من دوازده نفرند که اول آنها علی و آخر آنها مهدی است.” 
پیامبر اکرم- صلی‌الله علیه و آله- می‌فرمایند: “هرکس قایم را از اولاد من در دوران غیبتش انکار کند به عهد جاهلیت مرده است.”
امیرمومنان- علیه‌السلام- می‌فرمایند: “صاحب این امر از نسل من است. او اوج قله شرف عرب، اقیانوس بیکران کرامت بشر، عزیز اهل خود و برگزیده تبار خویش می‌باشد. دست بخشنده خدایی است. بلندترین قله جهان در برابر بزرگواری‌اش پست نماید. کوه‌های بلند و بالا در برابر اصالت و کرامتش سست نماید. دژی محکم و پناهگاهی مستحکم است. دانش او از همه فزون‌تر و مرحمتش از همه گسترده‌تر است. بارخدایا! بیعت او را پایان‌بخش اندوه‌ها قرار ده و به‌وسیله او شکافها و نفاق‌ها را از میان امت بردار،...
... هرگز وسوسه گمراهان فتنه‌جو شما را از راه او منحرف نکند که هرکس در برابر او لب به اعتراض گشاید به بدترین فتنه‌ها افتاده و هرکس سکوت نماید از یاری حق روی برتافته است.”
روزی نزدیک به چهل تن از شیعیان حضور امام حسن عسکری- علیه‌السلام- شرفیاب شدند و از حضرتش تقاضا کردند که حجت پس از خویش را به آنان معرفی کند. آن حضرت در حالی که کودکی بسیار زیبا را به آنان نشان می‌دادند، فرمودند: “این، پس از من امام شماست و جانشین من است بر شما او را اطاعت کنید و پس از من پراکنده نشوید که دینتان تباه می‌شود و به هلاکت می‌افتید. بدانید که پس از امروز او را نخواهید دید تا اینکه عمری از او سپری گردد. بنابراین هر آنچه عثمان (نایب اول)‌بگوید بپذیرید و به فرمانش گردن نهید و گفتارش را قبول کنید. زیرا وی جانشین امام شماست و کار بر عهده اوست.”
رسول خدا - صلی‌الله علیه و آله- او را اینچنین توصیف می‌کند:‌”مهدی از نسل من است، سیمایش چون ماه تابان و چهره‌اش گرد و درخشان است. رنگش عربی (گندم‌گون) و جسمش اسراییلی (راست‌قامت و تا حدی بلندقد) است.”
امیرمومنان-علیه‌السلام- می‌فرمایند: “مهدی دیدگانی مشکی، موهایی پرپشت، چهره‌ای چون ماه تابان، پیشانی باز و درخشان، خالی (بر گونه راست) و نشانی (چون مهر نبوت در میان کتف.) امام باقر علیه‌السلام می‌فرمایند: “ابروهایش به طرف صورتش فروهشته، دیدگانش از شب زنده‌داری فرو رفته، بر گونه‌اش نشانی (خالی) هست.”
امام صادق- علیه‌السلام- می‌فرمایند: “او برای مردم از خودشان به سرپرستی سزاوارتر، از پدر و مادرشان مهربان‌تر و در برابر خدا از همه متواضع‌تر است. آنچه به مردم فرمان دهد خود بیش از دیگران به آن عمل می‌کند و آنچه را از آن نهی کند خود بیش از همگان از آن پرهیز می‌کند.”
امام صادق- علیه‌السلام- می‌فرمایند: “مهدی بخشنده‌ای است که مال را به وفور می‌بخشد، بر مسیولان کشوری بسیار سخت می‌گیرد و بر بینوایان بسیار ریوف و مهربان است.”
........

معرفی آخرین منجی از دیدگاه روایات شیعه
نام: محمد
کنیه: ابوالقاسم، مهدی، حجت، موعود، قایم، منتظر، صاحب الزمان، خلف الصالح، بقیه‌الله، ولی‌عصر، حجت‌الله، حجت‌بن الحسن
نام پدر: امام یازدهم امام حسن عسکری- علیه‌السلام-
نام مادر:‌نرگس نواده قیصر روم و از نسل حضرت داود و شمعون وصی حضرت عیسی- علی نبینا و آله و علیه السلام-
زمان تولد: ۲۵۵ هجری قمری.
مکان تولد:‌سامرا
محل ظهور: شهر مکه، مسجدالحرام، بین رکن و مقام.
روز ظهور: جمعه.
زمان ظهور: همچون قیامت، هیچ‌کس غیر از خدا نمی‌داند.
مکان اولین سخنرانی پس از ظهور:‌پشت به خانه کعبه بین رکن و مقام.
تعداد پیوستگان در مرحله اول:۳۱۳‌ نفر از نقاط مختلف جهان. 
تعداد پیوستگان در مرحله دوم:۱۰۰۰۰‌ نفر.
مقصد نخستین سفر: مدینه
آنها که زودتر از سایرین به آن حضرت ایمان می‌آورند: مسیحیان زیرا حضرت عیسی- علی نبینا و آله و علیه‌السلام- همراه آن حضرت خواهد بود و پشت سر آن حضرت نماز می‌گزارد. 
کیفیت سلام به آن حضرت: “السلام علیک یا بقیه‌الله فی ارضه.”
 پایگاه خبری -تحلیلی اهل البیت (ابنا)